Wodospady Düden Şelalesi – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Tureckie wodospady Düden Şelalesi przyciągają rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy pogoda dopisuje najbardziej. Jeśli wybierasz się do słonecznej Turcji, koniecznie musisz wiedzieć, gdzie dokładnie się one znajdują i w jaki sposób można tam dotrzeć. Warto byłoby też zapoznać się z największymi zaletami zwiedzania wodospadu Düden Şelalesi oraz z ciekawostkami na jego temat. Gotowy? Zatem zaczynamy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się wodospad Düden Şelalesi?

Wodospad Düden Şelalesi, a konkretniej grupa wodospadów, znajdują się w tureckiej prowincji Antalya. Jeżeli chodzi o ich dokładniejszą lokalizację, położone są w odległości mniej więcej 11 kilometrów na północ od miasta Antalya, będącego stolicą prowincji o tej samej nazwie. Wodospady Düden Şelalesi znajdują się na terenie Parku Narodowego, który podlega szczególnej ochronie prawnej ze względu na liczne walory przyrodnicze.

Jak dojechać do wodospadu Düden Şelalesi w Antalyi?

Do wodospadu Düden Şelalesi najłatwiej będzie dostać się z samego kurortu Antalya. Dobra wiadomość jest taka, że w okolice wodospadu można będzie dojechać transportem publicznym. Mało który zagraniczny turysta podróżuje przecież do Turcji swoim własnym samochodem. Przejażdżka autobusem miejskim powinna zająć nie więcej niż 40-50 minut. Linie, którymi można dotrzeć na teren wodospadu kursują między innymi z bulwarów Yener Ylusoy oraz Yüzüncü. Jeśli jednak dysponujemy własnym bądź wypożyczonym samochodem, najlepiej będzie podążać trasą wyznaczoną przez nawigację. Parking, na którym będzie można zatrzymać swój pojazd, znajduje się tuż przy wejściu do parku. Tam też parkują zresztą autobusy miejskie. Alternatywą dla wymienionych wyżej środków transportu jest też taksówka. Aby uniknąć niepożądanych i ryzykownych sytuacji, turystom zaleca się korzystanie tylko i wyłącznie z usług taksówek zrzeszonych w korporacjach.

Ciekawostki na temat wodospadu Düden Şelalesi w Antalyi

Nie każdy wie, ale wodospad Düden Şelalesi można podziwiać od strony morza. W tym celu wystarczy wykupić wycieczkę jednym ze statków, które wypływają z portu w Antalyi. To jednak nie wszystko. Nietypowych wrażeń dostarczy też obserwacja wodospadu z okien samolotu. Zaledwie 10 km stąd ulokowane jest bowiem lotnisko międzynarodowe. Kolejną ciekawostką o tym niezwykłym miejscu jest to, iż wodospad Górny Düden jest najwyższym wodospadem w całym regionie. Warto także wiedzieć, że w słoneczne letnie dni istnieją spore szanse na dostrzeżenie kolorowej tęczy, którą tworzą unoszące się w górę wodospadu kropelki wody.

Zwiedzanie wodospadu Düden Şelalesi w Antalyi

W okolice wodospadu można dostać się zarówno na własną rękę, jak i w ramach wycieczki zorganizowanej. Druga z wymienionych opcji wydaje się lepsza dla osób, które pragną zapoznać się z jakimiś interesującymi faktami na temat wodospadu, jak i samej Turcji. Aby dostać się w pobliże samego Düden Şelalesi, należy podążać dość wąską ścieżką prowadzącą aż do samej doliny. Już zaraz po wejściu do parku czeka nas pierwsza atrakcja, jaką jest niewielkich rozmiarów jeziorko. Pływają po nim zarówno kaczki, jak i dzikie gęsi. Podczas zwiedzania uwagę zwracają majestatyczne, niemal 600-letnie drzewa, które pokryte są mchem. Wodospad można będzie podziwiać zarówno od dołu, jak i z tarasu widokowego. W zależności od warunków pogodowych, strumienie wody mogą być mniej lub bardziej intensywne. Jeżeli zaś zechce się doświadczyć czegoś więcej, można wejść do wnętrza jaskini znajdującej się w pobliżu tarasu. Trzeba jednak mieć na względzie to, iż jest tam dość ślisko.

Dlaczego warto odwiedzić wodospad Düden Şelalesi?

Wodospad Düden Şelalesi jest wart obejrzenia przede wszystkim dlatego, że uchodzi on za jeden z najpiękniejszych wodospadów w całej Turcji. Wycieczka do parku, na którego terenie się znajduje to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Można tu liczyć na cały szereg wrażeń natury estetycznej. Sam wodospad jest oczywiście piękny, ale niezwykle kojące są także dźwięki, które wydaje intensywnie szumiąca woda, spływająca kaskadami w dół. Ponadto, na terenie parku znajdują się kawiarnie, w których można napić się aromatycznej tureckiej kawy. Kupimy tu także pamiątki.

Czytaj także:

Lokalne jedzenie w Alanyi – dania, które powinieneś spróbować

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Turcji

Poprzedni

Muzeum Archeologiczne w Alanyi (Alanya Arkeoloji Müzesi)

Jaskinia Damlataş – jaskinia o wyjątkowych właściwościach leczniczych

Następny

Dodaj komentarz