Uğur Mumcu Parkı – centralny park miejski w Fethiye

Tagi , , , ,

Położone w samym sercu turkusowego wybrzeża Turcji – miasto Fethiye oferuje oszałamiające krajobrazy, plaże, parki i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną dla każdego rodzaju podróżnika. Miasto to zachowało swój dawny urok, a jednocześnie jest pełne miejsc do jedzenia, picia i robienia zakupów. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć podczas wakacji w Fethiye jest park Uğur Mumcu Parkı. Gdzie znajduje się Uğur Mumcu Parkı i jak do niego dotrzeć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Uğur Mumcu Parkı?

Park Uğur Mumcu Parkı znajduje się na południe od centrum miasta Fethiye, w pobliżu ujścia rzeki do Morza Śródziemnego. Dokładny adres to Cumhuriyet, 48870 Fethiye/Muğla, Turcja. Ale, jak tutaj dojechać? Z centrum miasta Fethiye musisz pokonać około 4 km pieszo wzdłuż wybrzeża, aby dojść do Parku. Natomiast podróż samochodem nie zajmie Ci więcej niż około 10 minut.

Dlaczego warto odwiedzić Uğur Mumcu Parkı w Fethiye?

Ten nadmorski park jest doskonałymmiejscem na spacer i odpoczynek od zgiełku turystów. Oprócz tego znajduje się on w pobliżu kilku atrakcji oraz ECE Marina.

Co zobaczyć w pobliżu Uğur Mumcu Parkı?

Ruiny starożytnego miasta Telmessos

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc jest starożytne miasto Telmessos, którego początki sięgają V wieku p.n.e. Było ono największym miastem w Licji, w pobliżu granicy z Karią i czasami jest mylone z Telmessos w Karii. W języku licyjskim nazywało się Telebehi. Obecnie na terenach starożytnego Telmessos znajduje się Fethiye. Dodatkowo jedną z wyróżniających się cech Telmessos są licyjskie grobowce skalne, wykute w klifie z widokiem na miasto. Co więcej, te imponujące budowle, ozdobione skomplikowanymi płaskorzeźbami, były ostatnim miejscem spoczynku osób należących do ówczesnej elity miasta.

Grobowiec Amyntasa

Wśród licznych skalnych grobowców wykutych w stromych zboczach południowych wzgórz Fethiye, skierowanych na północ i łatwo widocznych z doliny poniżej, najbardziej znanym jest grobowiec Amyntasa. Co więcej, jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej spektakularnych grobowców w całej Turcji.

Ruiny Teatru Rzymskiego – Fethiye Antik Tiyatrosu

Kiedy Rzymianie okupowali Turcję, pozwolili Licyjczykom na samodzielne rządy, ale to nie przeszkodziło im w odciśnięciu własnego piętna na licyjskich miastach. W Fethiye znajduje się mały, częściowo odkopany teatr, który pierwotnie zbudowano w II wieku p.n.e., w czasie, gdy Telmessos było częścią rzymskiego terytorium Azji Mniejszej. Pierwotnie mógł pomieścić około 6000 widzów, a wejście na najwyższy poziom siedzeń zapewnia wspaniałe widoki na miasto, port oraz Morze Śródziemne.

Scenic view of ,in the centre of Fethiye, just behind the harbour, is Telmessos' 6000-seat Roman theatre dating from the 2nd century BC.
Malowniczy widok na rzymski teatr Telmessos z II wieku p.n.e., licencja: shutterstock/By MSelcukOner

Beşkaza Meydanı

Jest to park położony na północ od Uğur Mumcu Parkı, który oferuje wiele zajęć dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Znajduje się tu także duży pomnik Atatürka, z dużą liczbą miejsc do jedzenia i picia oraz zakupów.

Gdzie zjeść w pobliżu Uğur Mumcu Parkı w Fethiye?

Cafe Çaylı fast food

Adres: Cumhuriyet, Kordon Yolu Cd 1C, 48300 Fethiye/Muğla, Turcja

Meydan Meat & Fish Restaurant

Adres: Cumhuriyet Mh. Beskaza meydanı, 48310 Fethiye/Muğla, Turcja

Saliha Sultan Pastanesi

Adres: Cumhuriyet, 48870 Fethiye/Muğla, Turcja

Fethiye Paşa Kebap

Adres: Cumhuriyet, Çarşı Cd. No:42, 48300 Fethiye/Muğla, Turcja

Czytaj także:

Şehit Fethi Bey Parkı – park rozrywki dla dzieci, bilety

Tahtali Dagı i najdłuższa na świecie kolejka liniowa

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Şehit Fethi Bey Parkı – park rozrywki dla dzieci, bilety

Góry Taurus – dlaczego warto je odwiedzić, będąc na Riwierze Tureckiej?

Następny

Dodaj komentarz