Park narodowy Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki – zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Antalya to jeden z najlepszych regionów w Turcji, aby zrelaksować się pod wodospadem z przyjaciółmi i rodziną. W Antalyi często odwiedza się Park Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki – najlepszą naturalną atrakcję wodną w okolicy. Wodospad Kurşunlu jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i znajduje się u podnóża gór Taurus. Planujesz zobaczyć Park narodowy Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki w Turcji? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kursunlu Park Narodowy Wodospadów w Turcji?

Park Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki znajduje się około 19 km od centrum Antalyi i kilka minut od międzynarodowego lotniska, w pobliżu drogi Antalya – Isparta. W nawigację najlepiej wpisać Kursunlu Şelalesi, 07119 Aksu/Antalya. Natomiast jak dokładnie dojechać? Są dwie opcje. Oto one:

Dojazd samochodem

Po przybyciu do miasta Aksu (około 3 km od lotniska w Antalyi), znaki drogowe poprowadzą Cię w lewo w kierunku Wodospadów Kursunlu. Od znaku w tym miejscu dotarcie samochodem do wejścia do Parku Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki zajmuje średnio 10-15 minut.

Dojazd transportem publicznym

Transport publiczny z centrum Antalyi w kierunku Parku Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki odjeżdża średnio co 1 godzinę.

  • Minibus: Numery 230 i 231 kursują do wodospadu Kurşunlu.
  • Autobus: Do wodospadu Kurşunlu można dojechać autobusem linii 79 .

Ciekawostki na temat Kursunlu Parku Narodowego Wodospadów w Turcji

Wodospady Kurşunlu – Kurşunlu Şelalesi znajdują się około 19 km od centrum Antalyi w Turcji, na końcu 7-kilometrowej drogi odchodzącej na północ od trasy Antalya-Serik-Alanya. Wodospady znajdują się na jednym z dopływów rzeki Aksu, gdzie dopływ spada z płaskowyżu Antalyi na równinę przybrzeżną. Znajduje się pośród sosnowego lasu o wyjątkowej urodzie, a jego okolice stanowią przyjemne miejsce piknikowe, oddalone o około dwadzieścia minut jazdy samochodem od centrum miasta Antalya. Wodospad Kurşunlu Şelalesi i jego otoczenie o powierzchni 586,5 ha ogłoszono parkiem przez Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa 21 maja 1991 r. Przez cały rok w pobliżu wodospadu organizowane są wycieczki safari pojazdami terenowymi.

Famous Kursunlu Waterfalls in Antalya, Turkey. High quality photo
Słynne wodospady Kursunlu w Antalyi w Turcji., licencja: shutterstock/By ibrester

Zwiedzanie Kursunlu Parku Narodowego Wodospadów w Turcji

Wodospad Kurşunlu to świetny wybór na spokojny i relaksujący dzień na łonie natury. Możesz wybrać się na spacer, aby odkryć płynące wody, które tworzą małe stawy. Można też urządzić tu sobie piknik w cieniu sosen przy szumie płynącej wody. W drodze do wodospadu znajdują się zabytkowe młyny wodne. Młyny te zaspokajały potrzeby ówczesnych mieszkańców wiosek w regionie. Wodospad Kurşunlu ma wysokość 18 metrów. Jest to najwyższy wodospad w kanionie. W rzeczywistości jest tu kilka małych wodospadów, które tworzą 7 małych stawów. Chociaż wody przepływającej przez Wodospad Kurşunlu w sezonie letnim się nieco mniej to i tak pięknie prezentuje się o każdej porze roku.

Dlaczego warto odwiedzić Kursunlu?

Przede wszystkim można zobaczyć ciekawe formacje skalne w pięknym otoczeniu przyrody. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki jest także domem wielu gatunków zwierząt i roślin. Ze względu na bogactwo tutejszej flory obszar ten nazywany jest tunelem roślinnym. Najczęstszym drzewem w parku przyrody jest sosna, która pozwala uciec przed słońcem. Oprócz sosny można tu zobaczyć wawrzyn, szarańczyn strąkowy, dziką oliwkę, mastyks, wierzbę, figę, mirt, oleander, jeżynę, dziką różę, tamaryszek, świerk, dąb kermes, tymianek, dziką miętę, buki, orlicę oraz bluszcz. Wśród roślin wodnych znajdują się mięta wodna, trzcina, łowiectwo wodne i lotos. Kurşunlu Waterfall Natural Park zamieszkuje również wiele zwierząt leśnych, takich jak psy, węże, żółwie, nietoperze, wiewiórki, lisy, dziki, króliki, żółwie i jaszczurki.

Antalya Kursunlu Waterfall in spring time
Wodospad Antalya Kursunlu licencja: shutterstock/By KamilCan+YILMAZ

Najważniejsze informacje

Ile czasu trwa zwiedzanie Kursunlu?

Średnio około 1 godzina wystarczy na zwiedzenie Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki. Jednak można tu spędzić także i więcej czasu.

Godziny otwarcia

Jest on otwarty dla zwiedzających codziennie , ale godziny zwiedzania zmieniają się w zależności od pory roku. Przed przyjazdem należy sprawdzić godziny zwiedzania.

Bilety i ceny

Wstęp jest płatny i kosztuje około 9.50TL dla osoby dorosłej. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Czytaj także:

Kanion Göynük (Göynük Canyon) – zwiedzanie

Ölüdeniz – plażowanie i błękit morza, jak dojechać?

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Dinopark Antalya – park rozrywki poświęcony dinozaurom

Tahtali Dagı i najdłuższa na świecie kolejka liniowa

Następny

Dodaj komentarz