Jaskinia Damlataş – jaskinia o wyjątkowych właściwościach leczniczych

Tagi , , ,

Jaskinia Damlataş – Damlataş Mağarası to licząca około 15 000 lat naturalna formacja i jedna z najbardziej tajemniczych atrakcji Alanyi w Turcji. Jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia, jeśli znudzi Ci się plaża lub chcesz się ochłodzić. Każdego roku miejsce to przyciąga wielu turystów z całego świata. W tym artykule znajdziesz wszystkie ważne informacje, które musisz wiedzieć przed wizytą w Jaskini Damlataş, w tym, gdzie ona się znajduje, ile kosztuje wejście oraz jak dojechać.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Jaskinia Damlataş w Alanyi?

Jaskinia Damlataş położona jest w granicach miasta Alanya, na półwyspie w pobliżu zamku. Co ciekawe, plaża Damlataş znajdująca się bezpośrednio przed jaskinią, została nazwana na jej cześć. Dokładny adres to: Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya, Turcja.

Jak dojechać do Jaskini Damlataş w Alanyi?

  1. Samochodem

W pobliżu jaskini znajduje się płatny parking.

  1. Autobusem

Do Jaskini Damlataş można dojechać także komunikacją publiczną – autobusami numer 1, 40 i 50.

Ciekawostki na temat Jaskini Damlataş w Alanyi

Jaskinię Damlataş odkryto przez przypadek w wyniku detonacji dynamitu podczas budowy przystani promowej w 1948 roku. Po wstępnych badaniach przeprowadzonych przez dwóch geologów została otwarta dla zwiedzających i tym samym stała się pierwszą jaskinią udostępnioną dla ruchu turystycznego w Turcji.

Wewnątrz jaskini stosunek dwutlenku węgla jest znacznie wyższy niż poza nią, co podobno jest bardzo dobre do leczenia chorób, takich jak na przykład astma niealergiczna czy reumatyzm. Ponieważ jaskinia jest również wykorzystywana do celów leczniczych, przed planowaną wizytą warto sprawdzić godziny zwiedzania. Osoby chore mogą skorzystać z 21-dniowych programów leczenia astmy. Wówczas spędzają oni 4 godziny dziennie wewnątrz tej jaskini, aby złagodzić swoje problemy z oddychaniem. Odwiedzający jaskinię ze względów zdrowotnych uiszczają niewielką opłatę. Aby wziąć udział w tego typu programie, potrzebne jest jednak skierowanie od lekarza specjalisty.

Landforms inside the Damlataş Cave in Alanya, Turkey.
Kształty terenu w jaskini Damlataş w Alanyi w Turcji., licencja: shutterstock/By runoman

Zwiedzanie Jaskini Damlataş w Alanyi

Wejście do jaskini znajduje się bezpośrednio przy plaży, która nazywa się Damlatas Plaji. Jaskinia nie jest jednak zbyt duża: ma 45-50 m długości i około 15 m wysokości. Wewnątrz jest około 23 stopni Celsjusza (przez cały rok) i panuje bardzo wysoka (98%) wilgotność, która powoduje skraplanie. Warto jednak mieć, na uwadze, że osoby z nadciśnieniem powinny zachować ostrożność, ponieważ wewnątrz jaskini można poczuć się słabo.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinię Damlataş w Alanyi?

Jaskinia Damlataş to piękna naturalna atrakcja z imponującymi oświetlonymi stalaktytami i stalagmitami. Jedna sekcja w jaskini ma szerokie kolumny ze stalaktytami i stalagmitami mającymi 14 metrów szerokości oraz 15 metrów wysokości. Jest to także ciekawe miejsce, dla miłośników natury, ponieważ badania pokazują, że powstanie jaskini Damlataş datuje się na 15 000 lat. Woda deszczowa wpływająca do jaskini spowodowała powstawanie stalaktytów. Stalagmity w jaskini powstały natomiast w wyniku wysokiej temperatury panującej wewnątrz jaskini.

Godziny otwarcia Jaskini Damlataş w Alanyi

Jaskinia Damlataş jest otwarta codziennie w godzinach 08:30-18:00. Odwiedzający, którzy przyjeżdżają leczyć astmę, przebywają w jaskini przez 21 dni po cztery godziny dziennie. Między 6:00 a 10:00 czasu lokalnego Jaskinia Damlataş jest otwarta tylko dla osób chorych na astmę. W pozostałych godzinach odwiedzać ją mogą wszyscy.

Bilety i ceny do Jaskini Damlataş w Alanyi

Bilety można kupić na miejscu. Opłata za wstęp dla turystów kosztuje 4,50 ₺, natomiast odwiedzający Jaskinię Damlataş w celach leczniczych płacą 0,30 ₺.

Czytaj także: Hotele Alanya – lista TOP rekomendowanych noclegów

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wodospady Düden Şelalesi – zwiedzanie

Minaret Yivli – wieża, symbol Antalyi. Poznajmy ją lepiej!

Następny

Dodaj komentarz