Tahtali Dagı i najdłuższa na świecie kolejka liniowa

Tagi , , , , , ,

Jeśli wybierasz się do Turcji, to koniecznie musisz zobaczyć Tahtali Dagi, zwaną przez miejscowych „Olimpem”. Ten szczególny szczyt leży w wyjątkowych okolicznościach przyrody, w pobliżu morskiego wybrzeża. Już samo to stanowi o turystycznej atrakcyjności rejonu, ale Ciebie drogi turysto może zainteresować z jeszcze jednego powodu. Otóż na samą górę wjechać można, korzystając z najdłuższej na świecie kolejki linowej. Warto dowiedzieć się o tym miejscu więcej, to czytaj dalej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o górze Tahtali Dagi

Góra ta stanowi część Narodowego Parku o nazwie Olimpos Beydagları Milli Parkii wznosi się niedaleko miasteczka Kemer, jednego z większych kurortów turystycznych na Riwierze tureckiej. Jej wysokość to 2365 metrów n.p.m. Stawia to ją wśród 10 najwyższych wzniesień Turcji.

Już od pradawnych czasów bliskość Morza Śródziemnego sprawiała, że ten szczyt stanowił świetny punkt orientacyjny dla żeglarzy. Nie można mu także odmówić walorów estetycznych, zmieniających się zresztą w zależności od pory roku. Do wysokości 1900 metrów można tutaj jeszcze zobaczyć jakąś roślinność, wyższe partie to już struktury skaliste, często pokryte śniegiem, który zalega tam od listopada aż do kwietnia. Co ciekawe, w miesiącach wiosennych wierzchnia warstwa śniegu zmienia swój kolor! To dzięki gorących wiatrów, które niosą pustynny piasek z dalekich stron. Szczyt Tahtali Dagi przybiera wówczas rdzawego blasku – niezwykle atrakcyjne zjawisko dla turystów pstrykających pamiątkowe fotografie. Z kolei latem górę przesłaniają często śnieżnobiałe chmury, co też jest niezapomnianym widokiem.

Na samą górę szczytu prowadzi szlak turystyczny (część Szlaku Licyjskiego), a przebycie całej drogi zajmuje około 8 godzin. Trzeba się oczywiście odpowiednio ubrać i wyposażyć. Znacznie łatwiej, przyjemniej i… atrakcyjniej jest wjechać najdłuższą kolejką linową świata!

„Sea to sky” – od morza do nieba

Tak przewodnicy reklamują ten niesamowity wynalazek, a sama kolejka jest owocem współpracy inżynierów z Turcji i Szwajcarii. Oddana do użytku została pod koniec 2006 roku i od tamtej pory tysiące turystów miało okazję odbyć prawdziwa „podróż życia”. Kolejka linowa otrzymała oficjalną nazwę – Olympos Teleferik – ma długość 4350 metrów, a do jej budowy zużyto 3700 metrów sześciennych betonu, 4500 metrów sześciennych wody, 420 ton stali i 8600 ton żwiru. Ponad 4-kilometrowa trasa przebiega między czterema wieżyczkami kolejki, a maksymalna prędkość dwóch kabin (80 osób na jedną) wynosi 10 metrów na sekundę. To było prawdziwe wyzwanie konstrukcyjne!

Kemer, Antalya, Turkey. Tahtali Dagi, also known as Lycian Olympus.
Kemer, Antalya, Turcja. Góra Tahtali, znana również jako Olimp Licyjski., licencja: shutterstock/By ibrester

Z kabin kolejki podziwiać można wspaniałą panoramę wybrzeża morskiego Antalyi, okoliczne lasy sosnowe no i oczywiście sama górę Tahtali Dagi. Taki zapierający dech w piersiach przejazd zajmuje 15 minut (w jedną stronę) i kosztuje około 170 złotych (dla dzieci zniżka). Na samym szczycie można ochłonąć po wrażeniach i zdegustować coś w lokalnej restauracyjce. Jest też tutaj sklepik z pamiątkami dla turystów. Atrakcja czynna jest codziennie, przez cały rok.

Jak dotrzeć do góry Tahtali Dagi?

Najlepiej startować z kurortu turystycznego Kemer. Lot z Polski trwa około 3 godzin, a po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi, trzeba jeszcze pokonać autobusem 60 kilometrów. Warto dodać, że bezpośrednio z Kemer organizowane są wycieczki i wygodne, klimatyzowane autokary zabierają turystów z hoteli wprost pod górę Tahtali Dagi.

Poprzedni

Park narodowy Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki – zwiedzanie

Belek – stolica sportu na Riwierze Tureckiej

Następny

Dodaj komentarz