Góry Taurus – dlaczego warto je odwiedzić, będąc na Riwierze Tureckiej?

Tagi , , , , , ,

Góry Taurus to pasmo górskie leżące na południu Turcji, które ma długość około 1500 km i ciągnie się równolegle do wybrzeża. Dlaczego warto odwiedzić Góry Taurus, będąc na Riwierze Tureckiej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Góry Taurus?

Góry Taurus to potężne pasmo górskie w południowej Turcji, które ciągnie się równolegle do wybrzeża Morza Śródziemnego. Pasmo zaczyna się w pobliżu jeziora Eğridir na zachodzie i rozciąga się do górnej części rzeki Eufrat (Firat) na wschodzie. Najwygodniejszym sposobem dojazdu i zwiedzania Gór Taurus jest samochód, który możesz wypożyczyć w wielu miejscach na Riwierze Tureckiej. Oprócz tego w wielu nadmorskich kurortach organizowane są wycieczki jeepem po Górach Taurus. Wystarczy, że wybierzesz wycieczkę, która najbardziej Cię interesuje i stawisz się w odpowiednim miejscu o określonej godzinie. Następnie organizator zabierze Ciebie na wycieczkę po najciekawszych miejscach w Górach Taurus.

Ciekawostki na temat Gór Taurus

Warto wiedzieć, że zderzenie płyt europejskiej i afrykańskiej spowodowało powstanie tej formacji górskiej w Anatolii. Wapień uległ erozji, tworząc krasowe krajobrazy wodospadów, podziemnych rzek i największych jaskiń Azji, zwłaszcza w okolicach Yedigöller.
Najwyższe szczyty pasma Taurus to:

  • Demirkazik (3 756 m n.p.m.) w Parku Narodowym Aladaglar między prowincjami Nigde i Adana;
  • Emler i Kizilkaya (oba 3 723 m n.p.m.);
  • Nemrut (2 134 m n.p.m.);
  • Erciyes (starożytna góra Argaeus) w Kayseri (3 916 m n.p.m.) jest również uważana za część pasma Taurus, mimo że znajduje się w środkowej Anatolii.

Niektóre z tych szczytów mają lodowce na szczycie, a także małe jeziora. Są to jedne z najtrudniejszych gór do zdobycia w Turcji, tuż po Araracie 5 137 m n.p.m.

Dlaczego warto odwiedzić Góry Taurus?

Jeśli jesteś miłośnikiem malowniczych szczytów górskich z pewnością powinieś odwiedzić Góry Taurus podczas swoich wakacji na Riwierze Tureckiej. Pasmo Taurus przecina pięć głównych przełęczy; najbardziej znaną jest Brama Cylicyjska (Gülek Bogazi, na północny zachód od Adany i na północ od Tarsu). Jednym z najważniejszych miast wokół Taurus jest Antalya, słynne miejsce turystyczne. Około 40% zagranicznych turystów zatrzymuje się w Antalyi i jej okolicach. Niektóre części Taurus są również znane ze sportów zimowych, takich jak narciarstwo. Kanion Saklikent to imponujący wąwóz znajdujący się w tym właśnie paśmie górskim. Co ciekawe, w Górach Taurus znajdują się także ważne złoża chromu i innych minerałów, takich jak srebro, miedź, żelazo, węgiel brunatny oraz cynk.

aerial view of Beautiful artificial reservoir Green Canyon, forest and Taurus Mountains, Taurus Canyon, Manavgat, Turkey. High quality photo
widok z lotu ptaka na piękny sztuczny zbiornik Zielony Kanion, las i góry Taurus, Kanion Taurus, Manavgat, Turcja., licencja: shutterstock/By ibrester

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić

Zachodni Taurus

Zachodnie Taury tworzą swego rodzaju łuk wzdłuż Zatoki Antalya. Obejmują góry Akdağlar, Katrancık, Kuyucak oraz Geyik. Znajduje się tu wiele szczytów wznoszących się powyżej 3,000-3,700 metrów nad poziomem morza. Góra Kizlarsivrisi 3,086 m n.p.m. w górach Bey jest najwyższym szczytem w Zachodnich Taurach. Zachodni Taurus jest także najpopularniejszym miejscem na jednodniowe wycieczki z Antalya i innych kurortów leżących w pobliżu.

Taury Środkowe

Centralne Taury obejmują swym zasięgiem północną prowincję Mersin i północno-zachodnią prowincję Adana. Najwyższym punktem Taurów Środkowych jest góra Demirkazık (3 756 m n.p.m.). Brama Cylicyjska w języku tureckim Gülek Boğazı jest główną przełęczą w Taurach Wschodnich od czasów starożytnych, ponieważ łączy nadmorską równinę Cylicji ze środkową Anatolią. Obecnie przebiega przez nią autostrada Tarsus-Ankara (E90, O-21), która jest częścią projektowanego korytarza śródziemnomorskiego z Ankary do Adana.

Pasma górskie w Taurusie Środkowym obejmują:

  • Góry Akçalı
  • Góry Bolkar
  • Pasmo górskie Aladaglar
  • Góry Munzur
  • Pasmo górskie Mercan

Południowo-wschodnie góry Taurus

Południowo-wschodnie góry Taurus tworzą północną granicę regionu południowo-wschodniej Anatolii i północnej Mezopotamii. Obejmują one góry Nurhak, Malatya, Maden, Genç i góry Bitlis. Znajdują się one w dziale wodnym rzeki Eufrat i Tygrys.

Oprócz turystyki pieszej i wspinaczki górskiej znajdują się dwa ośrodki narciarskie w: Davras (około 25 km od dwóch najbliższych miast Egirdir i Isparta) i Saklıkent (40 km od miasta Antalya). Warto również zobaczyć Wiadukt Varda, który położony na linii kolejowej Konya-Adana w wiosce Hacıkırı w prowincji Adana. Ten zabytkowy most kolejowy o wysokości 98 metrów zbudowali Niemcy w 1910 roku.

Konyaalti sand beach and Taurus mountains in the early morning light, Antalya, Turkey Mediterranean coast
Piaszczysta plaża Konyaalti i góry Taurus, Antalya, Turcja, wybrzeże Morza Śródziemnego, licencja: shutterstock/By xantana

Czytaj także:

Wąwóz Saklikent – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Idyros – piękny szlak widokowy w Kemer

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Uğur Mumcu Parkı – centralny park miejski w Fethiye

Dodaj komentarz