Góry Taurus to pasmo górskie leżące na południu Turcji, które ma długość około 1500 km i ciągnie się równolegle do wybrzeża. Dlaczego warto odwiedzić Góry Taurus, będąc na Riwierze Tureckiej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajdują się Góry Taurus?
Góry Taurus to potężne pasmo górskie w południowej Turcji, które ciągnie się równolegle do wybrzeża Morza Śródziemnego. Pasmo zaczyna się w pobliżu jeziora Eğridir na zachodzie i rozciąga się do górnej części rzeki Eufrat (Firat) na wschodzie. Najwygodniejszym sposobem dojazdu i zwiedzania Gór Taurus jest samochód, który możesz wypożyczyć w wielu miejscach na Riwierze Tureckiej. Oprócz tego w wielu nadmorskich kurortach organizowane są wycieczki jeepem po Górach Taurus. Wystarczy, że wybierzesz wycieczkę, która najbardziej Cię interesuje i stawisz się w odpowiednim miejscu o określonej godzinie. Następnie organizator zabierze Ciebie na wycieczkę po najciekawszych miejscach w Górach Taurus.
Ciekawostki na temat Gór Taurus
Warto wiedzieć, że zderzenie płyt europejskiej i afrykańskiej spowodowało powstanie tej formacji górskiej w Anatolii. Wapień uległ erozji, tworząc krasowe krajobrazy wodospadów, podziemnych rzek i największych jaskiń Azji, zwłaszcza w okolicach Yedigöller.
Najwyższe szczyty pasma Taurus to:
- Demirkazik (3 756 m n.p.m.) w Parku Narodowym Aladaglar między prowincjami Nigde i Adana;
- Emler i Kizilkaya (oba 3 723 m n.p.m.);
- Nemrut (2 134 m n.p.m.);
- Erciyes (starożytna góra Argaeus) w Kayseri (3 916 m n.p.m.) jest również uważana za część pasma Taurus, mimo że znajduje się w środkowej Anatolii.
Niektóre z tych szczytów mają lodowce na szczycie, a także małe jeziora. Są to jedne z najtrudniejszych gór do zdobycia w Turcji, tuż po Araracie 5 137 m n.p.m.
Dlaczego warto odwiedzić Góry Taurus?
Jeśli jesteś miłośnikiem malowniczych szczytów górskich z pewnością powinieś odwiedzić Góry Taurus podczas swoich wakacji na Riwierze Tureckiej. Pasmo Taurus przecina pięć głównych przełęczy; najbardziej znaną jest Brama Cylicyjska (Gülek Bogazi, na północny zachód od Adany i na północ od Tarsu). Jednym z najważniejszych miast wokół Taurus jest Antalya, słynne miejsce turystyczne. Około 40% zagranicznych turystów zatrzymuje się w Antalyi i jej okolicach. Niektóre części Taurus są również znane ze sportów zimowych, takich jak narciarstwo. Kanion Saklikent to imponujący wąwóz znajdujący się w tym właśnie paśmie górskim. Co ciekawe, w Górach Taurus znajdują się także ważne złoża chromu i innych minerałów, takich jak srebro, miedź, żelazo, węgiel brunatny oraz cynk.
Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić
Zachodni Taurus
Zachodnie Taury tworzą swego rodzaju łuk wzdłuż Zatoki Antalya. Obejmują góry Akdağlar, Katrancık, Kuyucak oraz Geyik. Znajduje się tu wiele szczytów wznoszących się powyżej 3,000-3,700 metrów nad poziomem morza. Góra Kizlarsivrisi 3,086 m n.p.m. w górach Bey jest najwyższym szczytem w Zachodnich Taurach. Zachodni Taurus jest także najpopularniejszym miejscem na jednodniowe wycieczki z Antalya i innych kurortów leżących w pobliżu.
Taury Środkowe
Centralne Taury obejmują swym zasięgiem północną prowincję Mersin i północno-zachodnią prowincję Adana. Najwyższym punktem Taurów Środkowych jest góra Demirkazık (3 756 m n.p.m.). Brama Cylicyjska w języku tureckim Gülek Boğazı jest główną przełęczą w Taurach Wschodnich od czasów starożytnych, ponieważ łączy nadmorską równinę Cylicji ze środkową Anatolią. Obecnie przebiega przez nią autostrada Tarsus-Ankara (E90, O-21), która jest częścią projektowanego korytarza śródziemnomorskiego z Ankary do Adana.
Pasma górskie w Taurusie Środkowym obejmują:
- Góry Akçalı
- Góry Bolkar
- Pasmo górskie Aladaglar
- Góry Munzur
- Pasmo górskie Mercan
Południowo-wschodnie góry Taurus
Południowo-wschodnie góry Taurus tworzą północną granicę regionu południowo-wschodniej Anatolii i północnej Mezopotamii. Obejmują one góry Nurhak, Malatya, Maden, Genç i góry Bitlis. Znajdują się one w dziale wodnym rzeki Eufrat i Tygrys.
Oprócz turystyki pieszej i wspinaczki górskiej znajdują się dwa ośrodki narciarskie w: Davras (około 25 km od dwóch najbliższych miast Egirdir i Isparta) i Saklıkent (40 km od miasta Antalya). Warto również zobaczyć Wiadukt Varda, który położony na linii kolejowej Konya-Adana w wiosce Hacıkırı w prowincji Adana. Ten zabytkowy most kolejowy o wysokości 98 metrów zbudowali Niemcy w 1910 roku.
Czytaj także:
Wąwóz Saklikent – zwiedzanie, co warto wiedzieć
Idyros – piękny szlak widokowy w Kemer
autor: Magda Łydka