Muzeum Archeologiczne w Alanyi (Alanya Arkeoloji Müzesi)

Tagi , , ,

Alanya to malownicza miejscowość turystyczna leżąca na wybrzeżu Turcji, która oferuje bogate dziedzictwo historyczne. Oprócz spędzania czasu na kąpielach wodnych lub słonecznych na przepięknych plażach tego miasta warto odwiedzić także Muzeum Archeologiczne w Alanyi – Alanya Arkeoloji Müzesi. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co ważne o tym miejscu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne w Alanyi?

Muzeum Archeologiczne Alanyi znajduje się w samym centrum Alanyi, przy ulicy Ismet Hilmi Balcı, za zamkiem Alanya i jaskinią Damlataş. Dokładny adres Muzeum Archeologicznego to: Saray, İsmet Hilmi Balcı Cd. No:2, 07400, 07400 Alanya/Antalya, Turcja.

Jak dojechać do Muzeum Archeologicznego w Alanyi?

Do Muzeum Archeologicznego – Alanya Arkeoloji Müzesi można dojechać zarówno samochodem, jak i autobusami komunikacji miejskiej nr 1, 101 i 50 linii Alanya-Konaklı.

Ciekawostki na temat Muzeum Archeologicznego w Alanyi

Alanya Arkeoloji Müzesi otwarto dla zwiedzających w dwóch etapach w 1967 r. w celu ochrony ekspozycji artefaktów archeologicznych oraz etnograficznych. Co ciekawe, podczas pierwszego otwarcia Muzeum Archeologicznego w Alanyi nie znajdowały się w nim żadne ruiny znalezionych w regionie.

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Alanyi – co zobaczyć?

Ogród muzealny

Ogród muzealny to otwarty obszar wystawowy. Obejmuje on wiele nagrobków, sarkofagów i amfor, które wykorzystywano do produkcji oliwy z oliwek w czasach starożytnych.

Muzeum Archeologiczne w Alanyi – Sekcja Archeologiczna

Muzeum składa się z dwóch sekcji: archeologicznej i etnograficznej. Oto artefakty, których nie można przegapić w sekcji archeologicznej:

  • Posąg Heraklesa – wykonany z brązu posąg Heraklesa pochodzi z II wieku i jest symbolem tego muzeum. Jego wysokość to 52 metry i jest on eksponowany w oddzielnej sali.
  • Mozaiki podłogowe w sali Heraklesa – na podłodze tej sali znajdziesz mozaiki pochodzące z okresu rzymskiego przywiezione ze starożytnego miasta Syedra. Znajduje się tu mozaika przedstawiająca Hylasa (przyjaciela Heraklesa) porwanego przez nimfy.
  • Monety – w kolekcji muzeum wystawiono także monety używane w okresie archaicznym od VII wieku p.n.e. do XV wieku.
  • Statki i Sala Morska – znajduje się tu wiele starożytnych artefaktów morskich, takich jak amfory, haczyki rybackie, ciężarki i starożytna łódź.

Muzeum Archeologiczne w Alanyi – Sekcja Etnograficzna

W Muzeum znajduje się także sekcja etnograficzna, w której można zobaczyć m.in.: tradycyjny dom w Alanyi z lokalnymi ubraniami, biżuterią, dywanami i różnymi przedmiotami używanymi w życiu codziennym. Znajdują się tu także piękne przykłady odręcznie napisanego Koranu i kaligrafii.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Alanyi?

Z pewnością jest to muzeum, które powinni odwiedzić miłośnicy historii. W Muzeum Archeologicznym w Alanyi znajdują się cenne artefakty z brązu, marmuru, terakoty i szkła, mozaiki i kolekcje monet pochodzące z okresu archaicznego i klasycznego, a także tureckie islamskie dzieła sztuki z okresu Seldżuków oraz Osmanów.

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Alanyi

Muzeum Archeologiczne w Alanyi można zwiedzać w godzinach 08:30-17:30 zimą i 08:00-19:00 latem. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki od kwietnia do października. Jednak dni te mogą się różnić, dlatego też przed planowaną wizytą warto sprawdzić aktualne godziny.

Bilety i ceny do Muzeum Archeologicznego w Alanyi

Za wizytę w Muzeum Archeologicznym pobierana jest niewielka opłata za wstęp – około 6 TRY. Jeśli posiadasz kartę Museum Pass, możesz odwiedzić to Muzeum bezpłatnie.

Czytaj także: Shipyard Alanya – zabytkowa stocznia seldżucka

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Kızılkule – XIII-wieczna czerwona wieża o bryle ośmiokąta

Wodospady Düden Şelalesi – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz