Na zachód od Riwiery Tureckiej, co zobaczyć, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Riwiera Turecka obfituje w niezliczone atrakcje, które zachwycą nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Obfituje nie tylko w piaszczyste plaże, ale również miejsca o znaczeniu historycznym. Mnogość możliwości sprawia, że ten region Turcji przyciąga co roku rzesze turystów, spragnionych wypoczynku i słońca. Co zwiedzić na zachód od Riwiery Tureckiej? Spieszymy z odpowiedzią!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Riwiera Turecka w pigułce

Riwiera Turecka znajduje się w południowo-zachodnim rejonie Turcji, u wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Co stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliskie wyspy, takie jak chociażby greckie Rodos czy nawet położony nieco dalej Cypr. Bliskość morza i śródziemnomorski klimat sprawia, że region ten jest chętnie odwiedzany przez miłośników wypoczynku na plaży. Ten obszar to jednak nie tylko biały piasek i turkusowe wody. Spędzając urlop u wybrzeży Turcji można pokusić się o odwiedzenie kilku ciekawych atrakcji, takich jak chociażby ruiny starożytnego miasta Olympos, odwiedzić historyczne grobowce licyjskie, wybrać się na pieszą wycieczkę w góry Taurus czy ogrzać się przy tureckiej Chimerze, położonej w malowniczym parku narodowym.

Na zachód od Riwiery Tureckiej – Starożytna Licja 

Zwiedzanie Riwiery Tureckiej warto zacząć od starożytnej Licji, otoczonej trzema pasmami górskimi, należącymi zarówno do gór Taurus, jak i gór Bey. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych tureckich plaż — Patara, osiągająca aż 18 kilometrów długości i około 300 metrów szerokości. Plaża ta znajduje się w sąsiedztwie miasta Patara, od którego wzięła swoją nazwę. Miłośnicy historii starożytnej z pewnością docenią walory tego miasta. Patara była miejscem urodzenia świętego Mikołaja, biskupa Myry, na którym wzorowana jest postać współczesnego Mikołaja przynoszącego grudniowe podarki. W Patarze wybudowano również słynną świątynię i wyrocznię Apollina, drugą najbardziej znaną po wyroczni delfickiej.

Na zachód od Riwiery Tureckiej – Chimera

Jednym z najciekawszych elementów Licji jest Szlak Licyjski, który przebiega przez najważniejsze zabytki regionu, ciągnąc się ze wschodu na zachód. Przemierzając tę część Riwiery Tureckiej, warto zatrzymać się na dłużej w pobliżu Chimery miejscu cieszącym się nieustającą popularnością wśród turystów. Ten niezwykły obszar, nazywany w języku tureckim płonącym kamieniem, obfituje w miejsca wypływu gazu ziemnego, który płonąc tworzy tzw. wieczne ognie. Miejsca występowania tych naturalnych ognisk były niegdyś na tyle imponujące, że służyły jako swoiste latarnie morskie dla żeglugi i okolicznej ludności. Co ciekawe, ilość emitowanego gazu uzależniona jest od różnych czynników takich jak pory roku, ciśnienie atmosferyczne czy wody gruntowe. Według legend to właśnie tutaj miała zamieszkiwać chimera — ziejący ogniem potwór pochodzący ze starogreckich mitów. Okolicę tę warto oglądać zwłaszcza nocą, gdy płonące ogniska są szczególnie wyraźne.

Tajemnicze ruiny w Olympos

W bliskim sąsiedztwie Chimery znajduje się historyczne miasto Olympos, jeden z najważniejszych starożytnych ośrodków południowo-zachodniej Turcji. Zwiedzanie pozostałości po dawnym mieście to nie lada gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Olympos porośnięte jest gęstą roślinnością, co sprawia, że poszukiwanie antycznych ruin przypomina wyprawę przygodową. Wśród zabytków tego miejsca można znaleźć m.in. ruiny akropolu, pozostałości antycznego teatru i gimnazjum. Patronem starożytnego miasta był Hefajstos, grecki bóg ognia i patron kowali. Olympos opiekę Hefajstosa zawdzięczało właśnie bliskości Chimery. Ruiny miasta graniczą z miejscowością Çıralı, do której można dostać się przez plażę, która jest miejscem wylęgu żółwi morskich.

Będąc w pobliżu warto udać się także kawałek dalej i zwiedzić imponujące grobowce licyjskie, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można je odnaleźć m.in. w Fethyie, Ksantos czy Myrze, nie są to jednak jedyne miejsca, gdzie powstały. Część kompleksów, jak chociażby te leżące w Myrze, udostępniono dla zwiedzających. Grobowce licyjskie charakteryzują się licznymi zdobieniami, misternie wykutymi w skale. Przedstawiają one sceny z ceremonii pogrzebowej, bitew czy mitologii. Współczesne szacunki archeologów wskazują na ponad tysiąc grobowców w całej Licji.

Na zachód od Riwiery Tureckiej – Kekova

Ciekawym punktem na trasie, znajdującym się nieco na zachód Riwiery Tureckiej jest wyspa Kekova. Gdzie odnaleźć można podwodne ruiny zatopionego miasta. Znajdująca się na Wybrzeżu Likijskim wyspa liczy sobie 4,5 kilometra kwadratowego. Choć nie jest obecnie zamieszkana, może zaskoczyć niejednego odwiedzającego obszerną historią i pięknymi widokami. Największą atrakcją, a zarazem tajemnicą wyspy są pozostałości miasta Dolchiste, zalanego wskutek trzęsienia ziemi w II wieku n.e.

Wybrzeże Likijskie, ze względu na krystalicznie czystą wodę i liczne plaże jest destynacją wielu miłośników nurkowania i sportów wodnych. Choć te aktywności są ściśle zakazane w pobliżu podwodnych ruin, wokół wyspy kursują liczne statki wycieczkowe, które umożliwiają turystom podziwianie zatopionych pozostałości dzięki szklanym pokładom. Przy odrobinie szczęścia i wytężonego wzroku każdy zainteresowany jest w stanie dostrzec fragmenty zakonserwowanych murów w wodnej toni.

Na zachód od Riwiery Tureckiej – dzieła natury

Kierując się na zachód od Riwiery Tureckiej, można znaleźć się w sąsiednim regionie, będącym jej swoistym przedłużeniem — mowa o Riwierze Egejskiej. Ten równie bogaty w atrakcje obszar charakteryzuje się licznymi zabytkami, wspaniałymi plażami i pięknymi zakątkami.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w tym obszarze jest Laguna Ölüdeniz, zachwycająca przejrzystą wodą i wspaniałymi widokami. Otoczona z trzech stron górskimi pasmami nazywana jest „Turkusowym Wybrzeżem” ze względu na głęboki turkusowy odcień tafli wodnej. Górzyste sąsiedztwo zatoki zapewnia wczasowiczom spokojną toń praktycznie pozbawioną fal, co sprawia, że Laguna Ölüdeniz jest chętnie wybieranym kierunkiem przez rodziny z dziećmi. Niedaleko niej znajduje się również Dolina Motyli, co będzie ciekawym urozmaiceniem podróży zarówno dla dużych jak i małych turystów. Leżąca u podnóża góry Babadağ dolina jest domem dla przeszło siedemdziesięciu gatunków motyli na czele z Motylem Tygrysim. W Dolinie Motyli znajduje się również malowniczy wodospad.

Na zachód od Riwiery Tureckiej – starożytne miasta

W zachodniej części wybrzeża warto zwrócić uwagę na starożytny Efez, będący jednym z najważniejszych ośrodków portowych Morza Śródziemnego w tamtym czasie. Podczas pobytu w tym historycznym mieście nie można pominąć stanowiska archeologicznego, wpisanego w 2015 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Efez, będący ważnym miejscem zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów, obfituje w ruiny starożytnych budowli. Wśród których wyróżnić można m.in. pozostałości Biblioteki Celsusa, Ulicę Marmurową czy Świątynię Hadriana. Efez był również miejscem powstania Świątyni Artemidy, uznanej za jeden z siedmiu cudów ówczesnego świata.

Miastem sąsiadującym z Efezem jest niedaleki Izmir miejsce narodzin Homera. Choć centrum miasta wraz ze starożytnymi pozostałościami zniszczono w wyniku pożaru, Izmir zachwyca bogatą ofertą kulturalną, wśród której znajduje się m.in. Muzeum Archeologiczne. W bogatej kolekcji muzeum znajdują się ocalałe z pożaru miasta relikty pozostałe po antycznych korzeniach miasta.

Południowo-zachodnie wybrzeże Turcji to region, który zaskoczy nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Dzięki swojemu zróżnicowaniu geograficznemu i kulturowemu każdemu łowcy przygód jest w stanie zaoferować coś, co zapewni niezapomniane przeżycia. Turcja to kraj wielu smaków, zapachów i tajemnic — podróżowanie to jeden z najlepszych sposobów, by je odkryć.

Poprzedni

Atrakcje Riwiery Tureckiej w okolicach Antalyi, co zobaczyć?

Zwiedzanie podziemnego miasta Kaymaklı

Następny

Dodaj komentarz