Zwiedzanie podziemnego miasta Kaymaklı

Tagi , , , ,

Podziemne miasto Kaymaklı jest największą i najgłębszą podziemną osadą w regionie Kapadocji. Miasto leży w miejscowości o te samej nazwie, podziemne miasto Kaymaklı jest również jednym z najbardziej popularnych miejsc do zobaczenia w Kapadocji. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem? Jak przygotować się do wycieczki?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia powstania podziemnego miasta Kaymaklı

Wyjątkowość tureckich podziemnych miast charakteryzuje się ich tajemniczością oraz brakiem dokładnych informacji o dacie ich powstania. Całe miasto wykuto w podziemnej skale, dlatego też trudno określić datę jego powstania. Najstarsze źródło pochodzące od greckiego historyka Ksenofonta dowodzi, że podziemne miasta na terenie Anatolii pochodzą z IV w. p.n.e. Oficjalne tureckie źródła podają, że architektami i budowniczymi byli najprawdopodobniej Frygijczycy. Prawdopodobnie wykuli oni podziemne miasta około VIII w. p.n.e.

W podziemiach odkryto także przedmioty starsze o 700 lat, co świadczy, że mogli je wcześniej zamieszkiwać Hetyci. Jedyne, z czym archeolodzy się zgadzają to przeznaczenie tych podziemnych miast. Miały one pełnić funkcję kryjówki w czasie wojny.

Co skrywa podziemne miasto Kaymaklı?

Część miasta udostępniona do zwiedzania w 1964 roku jest stosunkowo mała. Znajduje się w nim kilka różnych tuneli i przejść, które są oświetlone. Jeśli jesteś miłośnikiem przygód, to zainteresuje Cię  odkrywanie tych podziemnych pomieszczeń. Aby się nie zgubić, należy podążać za niebieską strzałką, która pokazuje, gdzie należy iść. Podobnie jak w innym podziemnym mieście – Derinkuyu, tak i w Kaymaklı można zobaczyć jaskinie, kościoły, stajnie i magazyny oraz kilka obalonych kamieni, które służyły jako drzwi.

Podziemne Miasto Kaymaklı ma 8 poziomów pod ziemią (tylko 4 są otwarte do zwiedzania). Miasto wykuto z miękkiego kamienia wulkanicznego. Zwiedzający mogą odwiedzić pomieszczenia, stajnie, sklepy, refektarze, kościoły, winiarnie, kuchnie i inne sekcje. Około 40 metrów pod ziemią, miasto może pomieścić do 5000 osób.  Wizyta w podziemnym mieście Kaymaklı jest obowiązkowym punktem wakacji w Kapadocji lub na Riwierze Tureckiej.

Podziemne miasto Kaymaklı – zwiedzanie

W 1964 roku miasto ponownie odkryto i otwarto dla podróżników jako atrakcja turystyczna. W 1985 roku miasta Kaymaklı i Derinkuyu zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz podziemnego miasta znajduje się prawie 100 tuneli, które znajdują się na ośmiu poziomach, chociaż tylko cztery są dziś otwarte dla zwiedzających.Najbogatsze rodziny mieszkały w górnej części miasta, natomiast niższa klasa na głębszych poziomach. Podobno w tunelach mieszkało nawet 3500 osób, łącznie z całym ich żywym inwentarzem i żywnością. W podziemnym mieście budowano nie tylko domy, ale także piwnice, stajnie, piekarnie oraz kaplice. Stworzono także szyby wentylacyjne, aby umożliwić dotarcie tlenu na niższe poziomy. Jako drzwi mieszkańcy używali dużych głazów, na wypadek gdyby miasto zostało zaatakowane. Obecnie w Kapadocji nadal żyją ludzie, którzy wykorzystują te tunele jako swoje piwnice oraz magazyny.

Turyści cierpiący na klaustrofobię nie powinni wchodzić do tego podziemnego miasta.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Miasto można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli  w godzinach 8.00-18.15. Godziny otwarcia mogą się różnić podczas świąt religijnych. Wstęp kosztuje około 65 lir tureckich za osobę (cena obowiązuje od 07.2022 roku). Jeśli planujesz wykupić zorganizowaną wycieczkę, to musisz być przygotowanym na negocjację stawki. Średnio zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje około 300 lir tureckich.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Aby zobaczyć tunele otwarte do zwiedzania potrzeba około 1,5 godziny.

Jak się dostać do podziemnego miasta w Kaymaklı?

 • Samochodem – jeśli wynajmujesz samochód w Kapadocji, to możesz dojechać do Kaymaklı z Göreme w około 30 minut. Wystarczy kierować się ulicą Gül Sk. w kierunku Belediye Cd, a następnie skręcić w drogę Göreme-Uçhisar Yolu. Potem należy skręcić w lewo na Kaymaklı Köyü Yolu i podążać tą drogą do Kaymaklı.Przed wejściem do podziemnego miasta znajduje się płatny parking.
 • Autobusem – do miasta można dojechać z Göreme także autobusem jadącym w kierunku Nevşehir. Autobus kursuje co 20 minut. Musisz wysiąść Nevşehir i przesiąść się do autobusu kursującego do Kaymaklı.

Najbliższe miejscowości to:

 • 36,2 km – Avanos;
 • 25,3 km – Göreme;
 • 21,3 km – Uchisar;
 • 31,7 km – Urgup.

Najwygodniej odwiedzić Kaymaklı podczas zorganizowanej wycieczki lub dojechać prywatnym bądź wynajętym samochodem.

Derinkuyu czy Kaymaklı – które miasto lepiej zobaczyć?

Podziemne miasto Kaymaklı jest znacznie spokojniejszym miejscem, ponieważ nie znajduje się na czerwonych i zielonych trasach wycieczek. Znajduje się on na niebieskiej trasie, którą odwiedzają wycieczki składające się z małej ilości osób. Jest to także najstarsze podziemne miasto w regionie i chociaż nie jest tak popularne jak Derinkuyu to możesz przejść kilka tuneli. Jeśli jednak masz klaustrofobię lub masz mało czasu na zwiedzanie Kapadocji, to lepiej wybrać Derinkuyu. To dlatego, że jest częścią zielonych tras, więc możesz odwiedzić inne ikoniczne miejsca w Kapadocji w ciągu jednego dnia. Jednocześnie korytarze są szersze i wyższe, co jest nieco lepszą opcją zwiedzania dla osób z klaustrofobią. 

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Kaymaklı?

Zanim odwiedzisz podziemne miasto, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi zwiedzania:

 • Podążaj za niebieskimi strzałkami, poprowadzą Cię one po miejscach, które można zwiedzać;
 • Jeśli zwiedzasz z dziećmi, uważaj aby się od Ciebie nie oddalały.
 • Bez względu na to, jak bardzo jest kuszące odkrywanie korytarzy, nie schodź do szybów lub niedozwolonych przejść, które nie są oświetlone. Są  to przejścia, które nie zostały jeszcze wydobyte i nie są otwarte dla zwiedzających.
 • Przed wejściem warto zakupić przewodnik, w którym opisane są poszczególne pomieszczenia i ich przeznaczenie.
 • Zaplanuj wizytę wcześnie rano, ponieważ przed południem znacznie zwiększa się liczba odwiedzających. Zwiedzanie z tłumem turystów nie jest zbyt przyjemne w wąskich korytarzach.
 • Załóż solidne i wygodne buty, najlepiej trekingowe. Teren wewnątrz przejść jest w niektórych miejscach bardzo śliski i skalisty. Klapki, sandały i buty na obcasach nie są zalecane.
 • Jeśli masz astmę lub klaustrofobię, musisz wiedzieć, że niektóre pomieszczenia są zamknięte, a ilość powietrza jest dość ograniczona. Jeśli czujesz, że brakuje Ci tchu, podążaj za niebieskimi strzałkami, które wyprowadzą Cię na zewnątrz. Miasto nie jest zbyt duże, więc wyjście z niego nie zajmie Ci dużo czasu.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu podziemnego miasta Kaymaklı

Charm Of Cappadocia Cave Suites

Charm Of Cappadocia Cave Suites położony w miejscowości Nevşehir, około 14 km od Kaymaklı. W każdym pokoju znajduje się szafa, ręczniki, pościel, czajnik, telewizor, minibar oraz prywatna łazienka. Miejsce to oferuje także takie udogodnienia, jak: restaurację, wspólny salon, obsługę pokoju, bar, bezpłatne WiFi, całodobową recepcję oraz ogród. Oferta Charm Of Cappadocia Cave Suites obejmuje także pokoje rodzinne.

Kapadokya Hill Hotel & Spa

Kapadokya Hill Hotel & Spa leży w miejscowości Göre około 15 km od podziemnego miasta. Pokoje Kapadokya Hill Hotel & Spa posiadają część wypoczynkową, sypialnię oraz prywatną łazienkę. Z okien roztacza się ładny widok na góry oraz ruiny w Göre. W każdym pokoju jest prywatna łazienka z wanną z hydromasażem, szlafroki, suszarka do włosów oraz bezpłatny zestaw kosmetyków. Goście mają do swojej dyspozycji bezpłatne WiFi, centrum spa i odnowy biologicznej oraz odkryty basen czynny w sezonie wakacyjnym. W hotelu Kapadokya Hill Hotel & Spa działa restauracja. Na terenie hotelu dostępny jest także bezpłatny, prywatny parking dla Gości.

Crystal Kaymakli Hotel & Spa

Crystal Kaymakli leży zaledwie 300 metrów od podziemnego miasta Kaymaklı. Przestronne pokoje wyposażono w telewizję satelitarną, minibar, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz czajnik elektryczny. Goście Crystal Kaymakli Hotel & Spa mogą popływać w krytym basenie lub poopalać się przy basenie odkrytym. W hotelu do dyspozycji Gości są także siłownia, jacuzzi oraz spa z tradycyjnym marmurowym hammamem.W Crystal Kaymakli Hotel & Spa znajduje się także kilka restauracji, barów, w tym bar przekąskowy i kawiarnia.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Na zachód od Riwiery Tureckiej, co zobaczyć, atrakcje

Dwudniowa wyprawa do Kapadocji – co zobaczyć, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz