Atrakcje Riwiery Tureckiej w okolicach Antalyi, co zobaczyć?

, Tagi , , , ,

Riwiera Turecka zaprasza turystów swoimi długimi, piaszczystymi plażami i wodą w kolorze czystego błękitu. Do wyboru wczasowiczów jest wiele miast oferujących wspaniałe możliwości wypoczynku, jednak największym i najpopularniejszym z nich jest Antalya. Jest to miasto, które poza spędzaniem czasu na plaży zaprasza też do zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Jakie atrakcje Riwiery Tureckiej warto zobaczyć w okolicy Antalyi?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Antalya – klejnot Riwiery Tureckiej

Stolica Riwiery Tureckiej kusi wieloma atrakcjami. Malownicze miasto przyozdobione rosnącymi cytrusami ma wiele do zaoferowania poza piękną plażą położoną nad Zatoką Antalya.

Zabytki warte odwiedzenia to:

  • Żłobkowany Minaret, czyli Minaret Yivli,
  • Plac Republiki, czyli główny plac miasta,
  • Wieża Hidirlik – tajemnicza budowla na szczycie klifu,
  • Brama Hadriana, monumentalna brama wkomponowana w mury obronne miasta.

Choć Antalya jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, warto rozważyć wizytę w miejscach położonych w jej pobliżu, które są równie ciekawe i nieco mniej uczęszczane.

Atrakcje w okolicy Antalyi

W okolicy Antalyi można odwiedzić wiele ciekawych miejsc o znaczeniu historycznym. Wschodnie wybrzeże Zatoki Antalya ma około 100 km długości i oferuje wiele atrakcji, których większość można w całości odwiedzić nawet w ciągu jednego dnia. Do wszystkich można dostać się transportem publicznym lub samochodem, warto więc przeznaczyć kilka dni na odwiedzenie tych miejsc.

Atrakcje Riwiery Tureckiej – Pozostałości starożytnego miasta Perge

Miasto Perge w starożytności było jednym z najważniejszych ośrodków regionu. Założono je w XIII wieku p.n.e. przez greckich imigrantów.

Historia miasta jest burzliwa. Przechodziło ono we władanie persów czy rzymian, więc styl budowli w Perge łączy wiele kultur. Najlepiej zachowane budynki w mieście pochodzą z I i II wieku n.e. W VIII wieku miasto zniszczono podczas najazdów na Azję Mniejszą. Perge nigdy nie odbudowano, a jego pozostałości można podziwiać do dziś. Na miejscu cały czas prowadzone są wykopaliska, aby jak najlepiej poznać jego historię.

Zwiedzanie Perge

Perge położone jest ok. 19 km na wschód od Antalyi. Tereny ruin są dość duże i warto poświęcić więcej czasu na ich zwiedzanie. Dokładne obejrzenie miejsca zajmie ponad 3 godziny. Do miasta można dojechać transportem publicznym lub samochodem. Przed kompleksem znajduje się parking. Wstęp do miasta jest płatny.

Atrakcje Perge

Jednym z najlepiej zachowanych budynków jest antyczny teatr, znajdujący się po zachodniej stronie miasta. Został wybudowany prawdopodobnie około 120 roku n.e., a swoim charakterem łączy styl grecki z rzymskim. W czasach swojej świetności mógł gromadzić nawet kilkanaście tysięcy widzów.

Wspaniałym miejscem wartym zobaczenia jest również stadion antyczny, drugi najlepiej tego typu obiekt zachowany w Turcji. Zbudowany został w II wieku n.e. Ma aż 234 metry długości i 34 m szerokości, a na widowni mógł mieścić około 12 tysięcy osób. Co ciekawe, stadion poza miejscem do zmagań atletycznych posiada również arenę do walk gladiatorów, osłoniętą obmurowaniem w celu ochrony oglądających.

Poza tymi miejscami w Perge można zobaczyć także pozostałości murów miejskich, domów mieszkalnych czy łaźni rzymskich. Szczególne wrażenie robią wysokie kolumny umieszczone przy głównych ulicach miasta, zachowane w dobrym stanie.

Atrakcje Riwiery Tureckiej – Pozostałości po mieście Termessos

Kolejnym antycznym miastem wartym odwiedzenia jest Termessos, położone 35 km na północny zachód od Antalyi. Miasto robi ogromne wrażenie, ponieważ znajduje się na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m., w paśmie gór Taurus. Teren okolicy to także Park Narodowy Güllük Daği

Pierwsza historyczna wzmianka o Termessos pochodzi z 334 roku p.n.e., kiedy miało być ono oblegane przez Aleksandra Wielkiego. Ze względu na strategiczne położenie, które utrudniło najazd, miasto nazywane jest Orlim Gniazdem. Miasto upadło przed V wiekiem n.e. po potężnym trzęsieniu ziemi, które zniszczyło akwedukt zapewniający mieszkańcom wodę pitną. Mimo kataklizmu w dobrym stanie zachowało się wiele budowli, które można dzisiaj podziwiać.

Termessos dla aktywnych

Na zwiedzanie miasta warto wybrać się od rana, ze względu na jego rozległość i utrudnione położenie. Warto przeznaczyć co najmniej dwie godziny na podziwianie tego miejsca, aby zajrzeć do wszystkich jego zakątków. Ze względu na górzystość terenu, trzeba nastawić się na lekki wysiłek.

Do miejsca można dojechać busem, jednak od głównej drogi do atrakcji trzeba jeszcze przejść ok. 9 km. Własne auto można pozostawić na parkingu. Wstęp do Termessos jest płatny.

Atrakcje Termessos

Już przy parkingu można zobaczyć ruiny świątyni Artemidy i Hadriana, z bardzo dobrze zachowanym propylonem, czyli bramą wejściową. Głównym obiektem zdecydowanie wartym zobaczenia jest antyczny teatr, położony w górnych częściach miasta. Jego widownia mieściła ponad 4000 osób. Atrakcja jest otoczona szczytami górskimi i pozwala na spojrzenie poza granice miejscowości, a także podziwianie rozległych widoków na Zatokę Antalya oraz Park Narodowy Güllük Daği.

Do najlepiej zachowanych atrakcji w mieście należy też buleuterion, czyli budynek służący spotkaniom rady miasta oraz gimnazjon wraz z łaźniami, używany przez sportowców.

Poza zwiedzaniem osoby preferujące sportowe aktywności mogą skorzystać z możliwości spacerowania i odbycia trekkingu po okolicy na terenie Parku Narodowego.

Atrakcje Riwiery Tureckiej – Kurort Kemer

Kemer to kurort śródziemnomorski położony około 40 kilometrów na południe od Antalyi, leżący u podnóża gór Taurus. Miasto zostało założone około 690 roku p.n.e., a w jego okolicy można odwiedzić wiele ciekawych miejsc. 

Region Kemer obfituje w plaże żwirowo-kamieniste, w większości wyróżnione certyfikatem Błękitnej Flagi, przyznawanego tylko najczystszym plażom. W mieście Kemer znajduje się także popularna plaża Moonlight beach o bardzo jasnym piasku i turkusowym kolorze wody.

Warto też skorzystać z możliwości wjazdu kolejką linową na szczyt położonej około 20 km od miasteczka góry Tahtali, z której rozpościera się piękny widok na zatokę. Góra jest częścią Parku Narodowego Olympos Beydaglan Millia Park, który swoim zasięgiem obejmuje kilka starożytnych osad. Kolejka Olympos Teleferik ma aż 4 tysiące metrów długości i może pomieścić nawet 80 osób.

Okolice Kemer warte zobaczenia

W odległości 12 km od Kemer leżą ruiny starożytnego miasta Phaselis. Zostało ono założone w 700 roku p.n.e. Można w nim podziwiać między innymi ruiny agory czy teatru, pochodzące z II wieku p.n.e.

Około 35 km od Kemer znajdują się Ognie Chimery, czyli płonące kamienie. Jest to miejsce, gdzie na stokach gór, wydobywa się gaz ziemny, który ulega samozapłonowi. Wygląda to bardzo widowiskowo i jest warte zobaczenia, szczególnie wieczorem kiedy w ciemnościach płomienie bardziej się wyróżniają. Stamtąd niedaleko już do starożytnego miasta Olympos, założonego w II wieku p.n.e., gdzie można zobaczyć ruiny akropolu, teatru czy gimnazjonu.

Turcja – praktyczne wskazówki

Wybierając się do Turcji, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, w Turcji jest to lira turecka. Jedna lira to sto kurszy.

Turcja to także kraj muzułmański, należy więc pamiętać o odpowiednim ubiorze, jeżeli w planach pojawia się zwiedzanie meczetów. Mężczyźni powinni mieć zakryte kolana, a kobiety zakryte głowy i ramiona. Panie nie mogą też wchodzić do takich miejsc w bardzo krótkich spodenkach lub sukienkach. W miejscach turystycznych, takich jak plaże czy starożytne miasta, ubiór nie wymaga dostosowania.

Tradycją krajów muzułmańskich jest także targowanie się, jest ono ważne szczególnie na targach, w przypadku zakupu pamiątek, a nawet w biurach podróży, np. przy kupnie wycieczki do lokalnej atrakcji.

Tajemnicze okolice Antalyi 

Riwiera Turecka poza dostępem do cudownych plaż skrywa wiele miejsc wartych odkrycia. Warto przeznaczyć chociaż dwa dni na zobaczenie skarbów wybrzeża i poznanie starożytnych miejsc, które oferują okolice Antalyi. Region ten jest bardzo różnorodny i jeśli poświęci się odrobinę czasu na jego eksplorację, na pewno dostarczy on niesamowitych wspomnień.

Poprzedni

Najpiękniejsze kurorty Riwiery Tureckiej, który wybrać?

Na zachód od Riwiery Tureckiej, co zobaczyć, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz