Dwudniowa wyprawa do Kapadocji – co zobaczyć, atrakcje

Tagi , , , , , , , , , , ,

Kapadocja to bajkowy region w Turcji, który po prostu trzeba zobaczyć. Region ten, z bajkowymi podziemnymi miastami, skansenem Göreme, hotelami w jaskiniach i niebem, które usiane jest balonami zachwyci każdego. Jest to także popularne miejsce jednodniowych wycieczek z wybrzeża Turcji. My polecamy spędzić tu nieco więcej czasu. Jeśli potrzebujesz pomysłu jak spędzić dwa dni lub więcej w Kapadocji to zapraszamy Cię do przeczytania naszej listy najlepszych atrakcji w tym miejscu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kapadocja – podstawowe informacje

Kapadocja to wyjątkowy region w środkowej Turcji, który słynie ze swojej bajkowej scenerii, niezwykłych formacji skalnych i podziemnych miast. Wizytówką Kapadocji są setki balonów, które wznoszą się każdego ranka nad dolinami. Kapadocja leży we wschodniej Anatolii, na wysokości ponad 1000 m n.p.m.. Wygasły wulkan Erciyes Dağı jest najważniejszym szczytem tego regionu i mierzy 3917 m n.p.m. Ludzie osiedlili się na tym terenie co najmniej w epoce brązu i pozostawili swój ślad w postaci podziemnych miast. Głównymi atrakcjami turystycznymi są wioski kapadockie wykute w zboczach wzgórz. Bizantyjskie kościoły znajdujące się w skale oraz labiryntowe podziemne miasta, w których pierwsi chrześcijanie ukrywali się przed najeźdźcami. Pełne atrakcji zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii, doliny Kapadocji są jednym z najlepszych miejsc w Turcji do uprawiania turystyki pieszej i konnej. Lotnicze ujęcia kapadockich dolin uczyniły ten region jednym z najlepszych miejsc na świecie do odbycia wycieczki balonem.

Kapadocja – największe atrakcje

Lot balonem

Dla wielu turystów, lot balonem podczas wschodu słońca nad Kapadocją jest jedną z największych atrakcji Turcji. W sezonie letnim ponad 100 balonów wzbija się do góry tuż po wschodzie słońca i dostarcza pasażerom niesamowitych widoków z lotu ptaka na wyjątkowe formacje skalne. Balony latają codziennie, przez cały rok, z wyjątkiem dni z niesprzyjającą pogodą. Zazwyczaj balony przelatują nad Dolinami: Czerwoną i Różaną, natomiast jeśli warunki wietrzne nie sprzyjają, balony lecą także nad innymi miejscami. Lot balonem trwa około 1 godziny (w przypadku pakietów deluxe około 90 minut). Wszystkie wycieczki obejmują odbiór i dowóz z hotelu oraz zazwyczaj zawierają śniadanie w formie bufetu. Należy pamiętać, że jeśli odwiedzasz Kapadocję ze Stambułu lub Antalya tylko po to, aby wybrać się na lot balonem, musisz zostać co najmniej jedną noc ze względu na poranny początek wycieczki balonem. 

Malownicze Göreme

Göreme nie bez powodu uznano przez wiele magazynów podróżniczych za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Miejscowość jest do połowy ukryta we wzgórzu, jej kamienne fasady domów skrywają labirynt jaskiń. Göreme obecnie jest centrum przemysłu turystycznego Kapadocji. Wiele z tych tradycyjnych domów zostało przekształconych w hotele i apartamenty w jaskiniach. Göreme jest także doskonałą bazą wypadową dla spacerowiczów, którzy chcą się wybrać na wycieczki po okolicy. Wszystkie główne szlaki rozpoczynają się właśnie tutaj i prowadzą przez formacje skalne, znane jako bajkowe kominy, ukryte kościoły jaskiniowe aż do malowniczych punktów widokowych.

Kapadocja – najpiękniejsza z dolin – Dolina Róż – Güllüdere vadi

Najpiękniejsze doliny Kapadocji leżą pomiędzy miejscowościami Göreme i Çavusin. Pofałdowane ściany skalne w pastelowych różowych, żółtych i pomarańczowych kolorach zachwycają fotografów i podróżników. Doliny te powstały w wyniku eksplozji wulkanicznej i tysiącleci erozji wiatrowej i wodnej. Pomiędzy klifami znajdują się sady i działki warzywne, które są wciąż pielęgnowane przez lokalnych rolników. Natomiast wykute w skale ukryte kościoły i schronienia dla pustelników, pochodzą z czasów bizantyjskich. Dolina Róż uznawana jest za najpiękniejszą w Kapadocji. Do jej największych atrakcji należą m.in.: kościół Kolonlu, gdzie kolumny zostały wykute w skale, Kościół Haçlı z mamucimi krzyżami i Kościół Üç Haçlı (Trzy Krzyże), z dobrze zachowanymi rzeźbami sufitowymi i mocno zniszczonymi freskami.

Podziemne miasta Kaymaklı i Derinkuyu

Podziemne miasta Kapadocji prawdopodobnie powstały w epoce brązu. Jednak najwięcej pozostałości pochodzi z wczesnej historii bizantyjskiej (VI i VII wiek), kiedy to chrześcijanie skrywali się pod ziemią, aby uciec przed arabskimi oraz perskimi najeźdźcami.

Podziemne miasto Kaymaklı jest największym tego typu miastem. Posiada labirynty pomieszczeń połączonych tunelami, które rozciągają się na osiem poziomów. Cztery poziomy mogą być eksplorowane przez zwiedzających. Podziemne miasto Derinkuyu jest z kolei najgłębszym podziemnym miastem Kapadocji. W tym podziemnym labiryncie znajduje się jaskinia z kaplicą oraz wiele pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych do zwiedzania. Można tu również zobaczyć pomysłowy system szybów wentylacyjnych wykorzystywanych przez mieszkańców Derinkuyu. Podziemne miasta Derinkuyu i Kaymaklı znajdują się na tyle blisko siebie, że można je zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki. Jeśli jednak chcesz zobaczyć tylko jedno z nich to Kaymaklı jest mniej popularne wśród dużych grup turystów. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł odkrywać tunele bez przeszkód ze strony dużych grup wycieczek.

Dolina Ihlara

Wąska, zielona dolina na dnie tego głębokiego na 100 metrów wąwozu, w południowo-zachodniej Kapadocji jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Ograniczona przez strome klify, Dolina Ihlara jest malowniczym miejscem do spacerowania i odkrywania okolicy. Rzeka Melendiz, płynie w dolinie przez 14 kilometrów od miejscowości Selime do Ihlara. W okresie bizantyjskim było to ulubione miejsce schronienia dla mnichów pustelników, którzy wyrzeźbili tu kościoły i kompleksy klasztorne w ścianach klifu. Do największych atrakcji Doliny Ihlara należą: kościół Kokar (Pachnący), kościół Yılanlı (Wężowy) i kościół Kırk Dam Altı (znany również jako kościół św. Jerzego). 

Çavusin

Głównymi zabytkami w maleńkiej wiosce Çavusin są dwa urocze bizantyjskie kościoły. Przy wjeździe do miasta znajduje się kościół Çavusin. Znany również jako Kościół Wielkiego Gołębnika, ze względu na to, że był używany jako lokalny gołębnik na początku XX wieku. Z pięknym wnętrzem z dużą liczbą fresków. Kościół Jana Chrzciciela, uważany za jeden z najstarszych kościołów w okolicy. Imponujące są jego grube kolumny, natomiast z wejścia rozciąga się wspaniały widok na okolicę. 

Baśniowe kominy w Paşabağı

Bajkowe kominy Doliny Paşabağı są jednym z najbardziej znanych zabytków Kapadocji. We wczesnym okresie bizantyjskim, wspólnota religijna będąca uczniami świętego Symeona Stylity (mnicha z IV wieku) oddawała się tutaj własnym praktykom religijnym. Zamiast klasztoru, wyrzeźbili oni wysoko w skalnych szczytach cele mnichów, aby prowadzić pustelnicze życie modlitewne. Jedną z takich cel mnichów można zwiedzać. Wycieczkę do Doliny Paşabağı można połączyć z wizytą w Skansenie Zelve, ponieważ miejsca te są oddalone od siebie o około dwa kilometry.

Hacıbektaş i Gülşehir

Hacıbektaş to centrum pielgrzymkowe, wyznawców zakonu derwiszy Bektaşi, założonego przez irańskiego filozofa i sufi Hacı Bektaş Veli. Miejska loża derwiszów jest obecnie muzeum i miejscem wielkiego kultu. Znajduje się tu także grobowiec Hacı Bektaş Veli, a także wiele innych ciekawych eksponatów dotyczących derwiszów. Przy drodze pomiędzy miastem Nevşehir a Hacıbektaş znajduje się wioska Gülşehir. W której znajdują się dwie ciekawe atrakcje, przy których warto się zatrzymać. Jedną z atrakcji jest wykuty w skale klasztor Açık Saray, który był prawdopodobnie używany przez mnichów w VI i VII wieku. Nieco dalej przy autostradzie znajduje się XIII-wieczny kościół, który jest rzadko odwiedzany, mimo że jego wnętrze jest wypełnione wspaniałymi, kolorowymi i dobrze odrestaurowanymi freskami.

Kapadocja – gdzie zjeść?

W Kapadocji każdy smakosz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, począwszy od tradycyjnej kuchni tureckiej po nowoczesną, europejską.

  • Nazar Borek & Cafe – Położony w uroczym miasteczku Göreme, Nazar Borek & Cafe to miejsce idealne na tradycyjną turecką ucztę. Lokal prowadzi rodzinę i znajduje się na wzgórzu z ładnym widokiem na ogród i okolicę. Szef kuchni używa świeżych produktów, które uprawia w swoim ogrodzie. Wszystkie dania są w bardzo przystępnej cenie. Możesz usiąść na balkonie lub w jaskini, delektując się lokalnymi potrawami, takimi jak borek i gözleme.
  • Dibek – Restauracja Dibek to wyjątkowe miejsce w Kapadocji. Mieści się w 475-letnim budynku w centrum miasta Göreme. Znajdziesz tu bardzo dobre, tradycyjne i domowe jedzenie. 
  • Lagarto Restaurant – Jeśli szukasz miejsca na romantyczną kolację w pięknym otoczeniu, to restauracja Lagarto jest idealna. Restauracja znajduje się na szczycie wzgórza, z którego roztacza się widok na historyczne miasto Ürgüp. Możesz zjeść kolację na świeżym powietrzu z widokiem na miasto lub wewnątrz w elegancko zaprojektowanej restauracji w jaskini.

Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie Kapadocji?

Lato to pora roku o największej ilości turystów w Kapadocji. Pogoda latem jest najpewniejsza. Jednak wiosna pełna zieleni i kwiatów oraz jesień z wieloma kolorami skał w dolinie są najlepszym czasem na zwiedzanie. Poza tym wiosna i jesień tworzą najpiękniejsze scenerie dla miłośników fotografii.

Kapadocja – jak dojechać z Antalya?

Kapadocja i Antalya to dwa najbardziej popularne miejsca w Turcji. Żaden plan podróży nie byłby kompletny bez wizyty w każdym z nich. Odległość pomiędzy Kapadocją a Antalyą wynosi około 574 km. Średni czas przejazdu samochodem z Kapadocji do Antalyi zajmuje około 6-8 godzin. Pomiędzy tymi miejscami kursują autobusy, które jadą od 8,5 do 11 godzin, w zależności od trasy. W trasę warto się wybrać wieczorem lub w nocy, ponieważ podróż w ciągu dnia może się wydłużyć przez duży ruch i korki. 

W Kapadocji są doskonałe połączenia transportem publicznym, pomiędzy miejscowościami i mijającymi je głównymi zabytkami. Dzięki temu samodzielne zwiedzanie jest bardzo proste.

TOP 3 najlepsze miejsca na nocleg w Kapadocji

Większość najważniejszych miejscowości w Kapadocji oferuje zakwaterowanie w niepowtarzalnej atmosferze. Trzy główne i najpopularniejsze miejscowości w Kapadocji to Göreme, Ürgüp i Uçhisar. Göreme znajduje się w samym centrum regionu i ma największy wybór małych butikowych hoteli, pensjonatów oraz prywatnych apartamentów. Ürgüp oraz Uçhisar koncentrują się na bardziej luksusowych miejscach noclegowych w hotelach.

Artemis Cave Suites & Spa

Artemis Cave Suites & Spa znajduje się w miejscowości Göreme. Wszystkie pokoje wyposażone są w część wypoczynkową oraz prywatną łazienkę. W każdym pokoju znajduje się czajnik a także szlafroki. Hotel Artemis posiada ogród i słoneczny taras, na którym można zrelaksować się przy drinku i podziwiać zachód słońca. Recepcja w hotelu czynna jest przez całą dobę. 

Kayata Cave Suites

Kayata Cave Suites położony jest w miejscowości Ürgüp. W każdym pokoju znajduje się biurko, prywatna łazienka, telewizor, czajnik, szafa, pościel, ręczniki a także patio z widokiem na miasto. W okolicy znajdują się ciekawe miejsca takie jak: Zamek w Uçhisar – 13 km, Zelve Open Air Museum‎ -12 km, Podziemne miasto Özkonak – 29 km. Goście mogą korzystać z całodobowej recepcji, obsługi pokoju i oczywiście pomocy przy wymianie walut.

My Story Cave Hotel

My Story Cave Hotel znajduje się w miejscowości Uçhisar. W każdym pokoju znajduje się biurko, telewizor, szafa, czajnik oraz prywatna łazienka. We wszystkich pomieszczeniach dostępny jest bezprzewodowy dostęp do Internetu. W My Story Cave Hotel do dyspozycji Gości jest wspólny salon, taras, całodobowa recepcja, obsługa pokoju oraz restauracja. Zamek w Uçhisar oddalony jest o około 400 m od hotelu. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie podziemnego miasta Kaymaklı

Wakacje w Beldibi – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz