Wąwóz Saklikent – zwiedzanie, co warto wiedzieć

Tagi , , , , ,

Jeśli spędzasz wakacje w Fethiye lub Kaş, najlepszym miejscem do podziwiania pięknego, naturalnego krajobrazu jest słynny Wąwóz Saklıkent. Znajdziesz tu zapierające dech w piersiach krajobrazy i szlaki. Wąwóz w Parku Narodowym Saklıkent jest jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych atrakcji naturalnych w basenie Morza Śródziemnego. W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą Ci się przygotować do wizyty w Wąwozie Saklıkent na południu Turcji.

Gdzie znajduje się Wąwóz Saklikent?

Park Narodowy Kanionu Saklıkent, w którym znajduje się Wąwóz Saklıkent położony jest w górach Taurus, około 46 km od Fethiye i 200 km od centrum Antalyi. Aby dojechać do Wąwozu Saklikent, wpisz w nawigacji adres: Kayadibi, Saklıkent Sokak No : 26, 48300 Seydikemer/Muğla, Turcja Możesz się tu dostać także minibusem. Droga z Fethiye trwa godzinę. Odjeżdżają one z mniejszego dworca autobusowego Fethiye w pobliżu meczetu i dojeżdżają do wejścia do Parku Saklıkent.

Dobrym rozwiązaniem jest dojazd własnym lub wypożyczonym samochodem. Park Narodowy Kanionu Saklıkent znajduje się niecałą godzinę jazdy od Fethiye i Kaş oraz zaledwie 25 minut jazdy od Kalkan. Na miejscu dostępnych jest wiele miejsc parkingowych. Opłatę za parking należy uiścić w gotówce.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ciekawostki na temat Wąwozu Saklikent

Park Narodowy Saklıkent – Saklıkent Milli Parkı utworzono w 1996 r. Znajduje się on w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Muğla. Wąwóz Saklikent ma 300 metrów głębokości i 18 kilometrów długości co powoduje, że jest on jednym z najgłębszych wąwozów na świecie. Powstał w wyniku ścierania skał przez płynące wody rzeki Ešen na przestrzeni tysięcy lat. Warto wiedzieć, że 4 km Wąwozu Saklikent można przejść pieszo dopiero od drugiej połowy kwietnia, kiedy większość śniegu w górach Taurus stopnieje. Całkowita długość 18 km jest możliwa do odkrycia tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu i znajomości zaawansowanego kanioningu. Nazwa Wąwozu Saklıkent oznacza po turecku „ukryte miasto”.

Dlaczego warto odwiedzić Wąwóz Saklikent?

Park Narodowy Wąwozu Saklıkent zajmuje powierzchnię ponad 1640 hektarów i zachwyca stromymi klifami, dzikimi potokami, naturalnymi źródłami i bujną roślinnością. Jeśli jesteś miłośnikiem tureckiego jedzenia, nie przegap restauracji znajdujących się przy drodze do Saklıkent. Można w nich spróbować tradycyjnych placków gözleme i napić się ayranu dla ochłody. Po minięciu wioski Kayadibi można zaparkować samochód przy wejściu do kanionu. Ponadto przy wejściu do Wąwozu Saklıkent znajduje się źródło wody siarkowej, które korzystnie odziaływuje na skórę.

Ile czasu trwa zwiedzanie Wąwozu Saklikent?

Na zwiedzanie Wąwozu Saklikent warto przeznaczyć minimum 3 godziny. Przed rozpoczęciem zwiedzania upewnij się, że masz ze sobą wygodne buty, które będziesz mógł zamoczyć. Kamienie w strumieniach mogą być ostre i śliskie. Średnia temperatura w Wąwozie Saklıkent w sezonie letnim wynosi 25-30 stopni. Dlatego też spakuj krem przeciwsłoneczny i kapelusz! Warto wiedzieć, że wędrówki po Wąwozie z małymi dziećmi są bardzo niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko poślizgnięcia się.

Co więcej, Park Narodowy Saklıkent, w tym Wąwóz Saklıkent można zwiedzać codziennie w godzinach 08:30–17:30. W sezonie wakacyjnym godziny te są zwykle wydłużone do około 19:30.

Mountain stream full of smooth rocks in Saklikent Gorge Canyon in Turkey
Górski potok pełen gładkich skał w kanionie wąwozu Saklikent w Turcji , licencja: shutterstock/By muratart

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić

Wąwoz Saklıkent jest miejscami wąski, a miejscami szerszy. Przejście kilkuset metrów i spacer z powrotem zwykle wystarcza, aby doświadczyć piękna tego miejsca, oczywiście profesjonaliści mogą odkrywać znacznie więcej.

Naturalne stawy błotne

Wewnątrz wąwozu, wzdłuż ścieżki, co jakiś czas napotkasz naturalne stawy błotne. Możesz nałożyć błoto na ciało, aby skorzystać z bezpłatnej kąpieli błotnej. Mówi się, że minerały zawarte w błocie zmiękczają skórę, zwężają pory i usuwają toksyny.

Dumanlıdağ i malownicze płaskowyże

Park Narodowy Wąwozu Saklıkent obejmuje również Dumanlıdağ i kilka płaskowyżów, które porośnięte są bujną roślinnością przez cały rok. Krajobraz tworzą strome zbocza, które komponują się z cedrami oraz sosnami kępowymi i czarnymi. W Parku znajdują się również trasy wspinaczkowe. Rafting i canyoning to najpopularniejsze atrakcje w Parku Narodowym Kanionu Saklıkent. Skoki na bungee i ziplining to także zajęcia dla miłośników adrenaliny.

Saklikent Canyon is the deepest canyon in southern Turkey, Goynuk canyon Saklikent, located in District of Kemer, Antalya Province, young man hiking at the canyon
Kanion Saklikent to najgłębszy kanion w południowej Turcji, kanion Goynuk Saklikent licencja: shutterstock/By fokke+baarssen

Czytaj także:

Patara – starożytne miasto portowe, zwiedzanie

Kanion Göynük (Göynük Canyon) – zwiedzanie

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Akvaryum Bay – krótki poradnik dla turystów

Park Narodowy Olympos-Beydaglari, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz