Park Narodowy Olympos-Beydaglari, zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Jeżeli wybierasz się do Turcji, a konkretniej do leżącej w jej południowej części prowincji Antalya, być może zechcesz odwiedzić Park Narodowy Olympos-Beydaglari. Jest to miejsce, w którym można wypocząć na wiele różnego rodzaju sposobów, także aktywnie. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Park Narodowy Olympos-Beydaglari?

Park Narodowy Olympos-Beydaglari bywa określany także mianem Nadbrzeżnego Parku Narodowego Beydaglari. Ten dziki rezerwat przyrody znajduje się w tureckiej prowincji Antalya, a więc na południu tego kraju. Od centrum miasta dzieli go mniej więcej pięćdziesiąt kilometrów. Trzeba jednak mieć na względzie to, że Park Narodowy Olympos-Beydaglari posiada dużą powierzchnię, oscylującą wokół 34 425 ha. Odległość od stolicy prowincji może być więc różna, w zależności od tego, do której konkretnie części parku pragniesz się dostać. Granice parku wyznaczają między innymi linia brzegowa Kemer-Kumluca oraz Przylądek Gelidonya.

Jak dojechać do Parku Narodowego Olympos-Beydaglari w Turcji?

Dojazd do Parku Narodowego Olympos-Beydaglari nie powinien być jakoś szczególnie utrudniony. Jeżeli wyjeżdżasz z jakiegoś większego miasta znajdującego się niedaleko parku, na przykład z Antalyi, możesz skorzystać z transportu publicznego. Często mają miejsce też wycieczki zorganizowane. Musisz jednak liczyć się z tym, że ani autobus, ani autokar nie wjedzie na teren samego parku, ale zatrzyma się w pobliżu. Podobnie zresztą będziesz musiał zrobić, jeżeli zdecydujesz się na podróż prywatnym samochodem. Trzeba będzie zaparkować go przed parkiem, w odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu. Jeśli chodzi o czas trwania podróży z Antalyi do parku obejmującej komunikację samochodową, zarówno prywatną, jak i publiczną, musisz liczyć się z tym, że zajmie ona około godziny.

Ciekawostki na temat Parku Narodowego Olympos-Beydaglari w Turcji

Istnieje wiele ciekawych faktów na temat Parku Narodowego Olympos-Beydaglari, z którymi warto się zapoznać. Kilka ciekawostek zaprezentowano poniżej:

1. Różnorodność endemiczna

Park Narodowy Olympos-Beydaglari w Turcji może poszczycić się naprawdę ogromną różnorodnością endemiczną. Szacuje się bowiem, że na terytorium parku występuje blisko 865 gatunków roślin, wśród których aż 25 to gatunki endemiczne.

2. Całoroczna dostępność

Park Narodowy Olympos-Beydaglari charakteryzuje się tym, że jest dostępny dla turystów przez cały rok, proponując wiele zróżnicowanych form rozrywki. Znajdujące się tam stanowiska archeologiczne także mogą być odwiedzane o każdej porze roku, a więc nie tylko w wakacje.

3. Najwyższa góra

Za najwyższe wzniesienie na terenie Parku Narodowego Olympos-Beydaglari w Turcji uchodzi góra o nazwie Tahtali Dagi. To właśnie w pobliżu tego wzniesienia znajduje się Yanartas, czyli płonące pole gazowe.

4. Starożytny Olympos

To właśnie na terenie Parku Narodowego Olympos Beydaglari znajduje się starożytne miasto Olympos, którego bogata historia sięga jeszcze czasów hellenistycznych. Jeżeli będziesz w tym parku, Olympos to obowiązkowy punkt na mapie, którego nie możesz pominąć!

Olympos Beydaglari National Park. Turkey, Antalya Province, Lycia.
Park Narodowy Olympos Beydaglari. Turcja, prowincja Antalya, Licja., licencja: shutterstock/By tyson4ik

Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Olympos-Beydaglari w Turcji?

Park Narodowy Olympos-Beydaglari w Turcji warto odwiedzić na pewno przez ruiny starożytnych miast, które się tutaj znajdują. Na tym jednak nie koniec, bo miejsce to ma Ci do zaoferowania o wiele więcej! Przede wszystkim, zyskujesz okazję do kontaktu z piękną florą i fauną, nierzadko z unikatowymi gatunkami. Obcowanie z zieloną i bogatą roślinnością wywiera kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto ten turecki park narodowy oferuje odwiedzającym miejsce do biwakowania, ścieżki spacerowe i wspinaczkowe, a także trekkingowe. Można pokusić się tu też o uprawianie niektórych sportów wodnych.

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić

Jeśli wybierasz się do Parku Narodowego Olympos-Beydaglari w Turcji, koniecznie musisz obejrzeć pozostałości starożytnej osady Olympos. Obserwacja jego ruin pozwala nostalgicznie zanurzyć się w bardzo dalekiej przeszłości. Na terenie parku podziwiać można również ruiny miasta Phaselis oraz Idyros. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej o bogatej i różnorodnej historii dawnych osad greckich, koniecznie wybierz się do parku z przewodnikiem, w ramach wycieczki zorganizowanej. Jeśli preferujesz samodzielne zwiedzanie, będziesz mógł w ciszy zanurzyć się w atmosferze tych wyjątkowych miejsc.

Czytaj także: Ölüdeniz – plażowanie i błękit morza, jak dojechać?

Poprzedni

Wąwóz Saklikent – zwiedzanie, co warto wiedzieć

The Land of Legends Theme Park – poznaj ten park rozrywki

Następny

Dodaj komentarz