Serapsu Han – Şarapsa Han to dawny karawanseraj (turecki Han) leżący na południowym wybrzeżu Turcji. Budynek ten jest przykładem jednej z dawnych seldżuckich stacji karawanowych na XIII-wiecznym szlaku Kesikbeli pomiędzy Sułtanatem Rumu w środkowej Anatolii, Konyą, a miastami portowymi Alanya i Antalya nad Morzem Śródziemnym. Planujesz zwiedzić Serapsu Han podczas wakacji w Alanyi? Zapoznaj się wcześniej z naszym artykułem, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Serapsu Han w Alanyi?
Serapsu Han znajduje się przy głównej drodze Alanya-Antalya, około 15 km na północ od Alanyi i 120 km na południe od Antalyi. Dokładny adres to Payallar, 07491 Alanya/Antalya, Turcja. Najlepiej dojechać tu prywatnym lub wynajętym samochodem. Wystarczy jechać drogą D400 w kierunku Antalyi i w miejscowości Payallar kierować się znakami na Serapsu Han.
Ciekawostki na temat Serapsu Han w Alanyi
Budynek ma 62 m długości i 9 m szerokości. Co ważne, wewnątrz nie ma dziedzińca, a to dość niezwykłe. Arabska inskrypcja nad portalem głosi, że jego budowę rozpoczął słynny Alâeddin Keykûbad – Kajkubad I w 1236 roku. Oprócz głównego wejścia jest jeszcze tylko jedno wejście, na wschodnim krańcu teg karawanseraju.
Budowanie karawanserajów było charakterystyczne dla Seldżuków. Persowie i Rzymianie mieli zajazdy dla podróżnych, natomiast Seldżucy budowali większe i miejsze karawanseraje wzdłuż wszystkich szlaków karawan oraz pielgrzymów. Zostały one zbudowane bardzo solidnie, dlatego też wiele z nich przetrwało do dziś. Ponadto wiele z nich przypomina małe twierdze z grubymi murami. Karawanseraj był w tamtych czasach czymś więcej niż tylko zajazdem czy hostelem. Tutaj wszyscy podróżni mogli czuć się bezpiecznie ze swoimi bagażami, towarami i zwierzętami. Można było tutaj spokojnie jeść, pić, spać, kąpać się oraz modlić. Z reguły na terenie takich obiektów znajdował się także meczet, kowal, fryzjer, weterynarz, lekarz i szewc. Zazwyczaj odległość pomiędzy karawanserajami wynosiła około 30 km, co odpowiadało 9 godzinom podróży na wielbłądzie.
Zwiedzanie Serapsu Han w Alanyi
Przez bramę wchodzi się do środkowego pomieszczenia budynku. Tutaj podróżni mogli usiąść, podczas gdy bagaże, towary i zwierzęta zajmowały inne pomieszczenia. Na wschodzie znajduje się mihrab (nisza modlitewna) i ozdobny portal z inskrypcją, która wskazuje, że miejsce to pełniło funkcję meczetu. Wynika to również z napisu na zewnętrznej stronie drzwi wejściowych.
Co wiecej, Serapsu Han można odwiedzić podczas tzw. „Tureckich Nocy”. Większość agencji turystycznych organizuje takie imprezy, podczas których Goście mogą delektować się turecką kuchnią i napojami obserwując przy tym tancerki oraz tancerzy.
Godziny otwarcia Serapsu Han w Alanyi
Z zewnątrz obiekt można zwiedzać o każdej porze dnia. Z wyjątkiem godzin wieczornych, kiedy wejście do karawanseraju jest zarezerwowane dla uczestników „Nocy Tureckiej”.
Bilety i ceny wstępu
Zwiedzanie z zewnątrz jest całkowicie darmowe. Jeśli natomiast planujesz wziąść udział w „Nocy Tureckiej” musisz się liczyć z opłatą około 30 euro za osobę. W cenę wliczone jest wejście, jedzenie oraz napoje. Cena ta zależy oczywiście od biura, które organizuje taką imprezę.
Dlaczego warto odwiedzić Serapsu Han w Alanyi?
Warto zobaczyć ten budynek, ponieważ jest on przykładem zabytkowego zajazdu dla podróżnych, czyli karawanserajów, zbudowanych w czasach seldżuckich i osmańskich. Architektonicznie Serapsu Han jest unikalnym projektem – w przeciwieństwie do innych karawanserajów Seldżuków. Jest to prosty, jednonawowy budynek. Jego wnętrze to jedna długa sala, pokryta sklepieniem kolebkowym, które nieco przypomina tunel.
Czytaj także: Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side – zwiedzanie
autor: Magda Łydka