Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

W dużym i dobrze prosperującym starożytnym mieście, a Side niewątpliwie do takich należało, system zaopatrywania mieszkańców w wodę odgrywał bardzo ważną rolę. Ciekawą rolę ogrywało tutaj Anitsal Cesme (Nymphaeum) . Dlaczego warto je zobaczyć? Ile kosztują bilety wstępu? Jak dojechać do Anitsal Cesme (Nymphaeum)? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu!

Gdzie znajduje się Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side?

Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side znajduje się w północnej części zabytkowej części tego miasta, bardzo blisko terminalu autobusowego. W pobliżu znajdziesz też inne atrakcje starożytnego Side takie jak na przykład: zabytkowy akwedukt oraz Side Antik Kenti. Można się tu dostać idąc ulicą Liman Caddesi z terminalu autobusowego i jest on wyraźnie widoczny po lewej (wschodniej) stronie ulicy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ciekawostki na temat Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side

Najbogatsi mieszkańcy starożytnego Side posiadali bieżącą wodę i system kanalizacyjny w swoich posiadłościach, dzięki czemu nie musieli w ogóle korzystać z fontanny. Akwedukt dostarczający wodę do Side zbudowano prawdopodobnie w II wieku naszej ery. Natomiast w III wieku przeszedł całkowitą renowację, sfinansowaną przez bogatego obywatela i jego żonę. Woda pochodziła z rzeki Melas, dziś zwanej Manavgat Çayı, płynącej ze zboczy gór Taurus, a następnie była transportowana na odległość 40 km do centrum Side. Obecnie niektóre części akweduktu są nadal dobrze zachowane i można jest zobaczyć. W murach miasta można dostrzec specjalny otwór, przez który płynęła woda do Side. Woda ta była dalej rozprowadzana do łaźni, fontann i cystern. Na terenie Side zidentyfikowano fragmenty rur i kanałów wodnych wykonanych z marmuru, ołowiu oraz terakoty.

Ruins of the nymphaeum or monumental fountain in an artificial grotto of roman design dating from the 2nd.century AD.of the ancient greek city of Side. East Pamphylian coast-Antalya province-Turkey.
Ruiny nimfeum lub monumentalnej fontanny w sztucznej grocie rzymskiego projektu pochodzącej z II wieku n.e. starożytnego greckiego miasta Side. licencja: shutterstock/By rweisswald

Dodatkowo w Side znajduje się kilka innych dobrze zachowanych odcinków akweduktu. Pierwszy z nich znajduje się obok drogi D400, w Manavgat, przy skręcie Side (36.786000, 31.414833). Drugi dobrze zachowany odcinek akweduktu można zobaczyć na drodze między Manavat a stanowiskiem archeologicznym Lyrbe, 12 km na północny wschód od Side (36.834333, 31.461000). Jednak odcinek w najlepszym stanie znajduje się daleko na północ od Side, obok drogi dojazdowej do zbiornika zaporowego Oymapinar – 23 km na północny wschód od Side (36.901833, 31.528167).

Zwiedzanie Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side

Miejsce to znajduje się naprzeciwko głównej miejskiej bramy. Co ciekawe, zbudowano je mniej więcej w podobnym czasie co akwedukt. W czasach świetności ten trzypiętrowy budynek nimfeum miał pięknie zdobioną fasadę, wznosząca się nad zbiornikiem na wodę. Najniższe piętro budowli, zawierające trzy nisze można obecnie zwiedzać. W czasach starożytnych woda przepływała przez otwory w tej strukturze. Posągi i płaskorzeźby, które zdobiły nimfeum, są obecnie wystawiane w lokalnym Muzeum Archeologicznym w Side.

Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to można się tu wybrać przez całą dobę. Co więcej, bilety są darmowe.

Dlaczego warto odwiedzić Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side?

Jeśli jesteś miłośnikiem starożytnych zabytków i interesujesz się historiom, to powinieneś zobaczyć to nimfeum. Poza tym warto zobaczyć na własne oczy pozostałości Anıtsal Çeşme (Nymphaeum) – starożytnej rzymskiej fontanny. Gdyż uważa się ją za jedną z najbardziej spektakularnych fontann w okolicy, pochodzącą z II wieku naszej ery. Przekonaj się samodzielnie!

Czytaj także: Devlet Agorası – starożytne ruiny w Side – zaplanuj zwiedzanie

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Serapsu Han – XIII-wieczny opuszczony zamek – poznajmy go!

Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) blisko Side – poznajmy ją

Następny

Dodaj komentarz