Devlet Agorası – starożytne ruiny w Side – zaplanuj zwiedzanie

Tagi , , , ,

Side to malowniczy kurort położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Turcji, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Antalyą i Alanyą. W mieście znajduje się wiele dobrze zachowanych starożytnych ruin, co czyni go popularnym miejscem wśród turystów interesujących się historią starożytną. Miasto Side zostało założone w VII wieku p.n.e. przez greckich osadników z Kyme, regionu położonego w północno-zachodniej Anatolii. Devlet Agorası to miejsce, które warto zobaczyć podczas spaceru po starożytnym centrum Side. Jak do niego dotrzeć? Co zobaczyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Devlet Agorası w Side?

Devlet Agorası to agora znajdująca się na terenie starożytnego miasta Side. Dokładny adres to Side, Gül Sk. No:64, 07330 Manavgat/Antalya, Turcja.

A jak dojechać?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Devlet Agorası jest spacer z centrum Side. Wygodnie będzie Ci dotrzeć tam od strony ulicy Çağla Sk.

Ciekawostki na temat Devlet Agorası w Side

Agora to nazwa placu targowego w starożytnych greckich polis, który był miejscem ogólnych spotkań obywatelskich. Zwykle na placu położonym w centrum miasta znajdował się centralny rynek miejski, podzielony według różnych rodzajów towarów na „okręgi” i urzędy państwowe. Z reguły agora była otoczona galeriami z warsztatami rzemieślniczymi, świątyniami, a czasem posągami, wzniesionymi wokół obwodu placu. Często agory miały czworokątny kształt, z kolumnami umieszczonymi na krawędziach. Na agorach znajdowało się wiele różnego rodzaju sklepów. Bardzo często obszar ten był ekonomicznym i administracyjnym centrum miasta.

Entrance to the ancient city of Side (Antique Side in Antalya Province, Turkey) through an old arched gate (Vespasian Gate) on a clear day under blue sky.
Wejście do starożytnego miasta Side, licencja: shutterstock/By Porterre

Agora w Side miała kiedyś dwie bramy wejściowe, które były otoczone murami. Co więcej, obiekt ten wzniesiono w II wieku naszej ery. Zbudowano go specjalnie w pobliżu teatru, aby widzowie mogli schronić się tu podczas nagłych opadów deszczu. W pobliżu południowo-wschodniej ściany znajdowała się droga prowadząca do drugiej agory miasta. W centrum tego prawie kwadratowego placu o wymiarach 91 m x 94 m można znaleźć ruiny okrągłej świątyni bogini szczęścia i przypadku – Tyche.

Zwiedzanie Devlet Agorası w Side

Do dziś zachowało się tylko kilka kolumn, a także fundamenty starożytnej świątyni. Dodatgkowo w czasach starożytnych Side miało dwie agory (place). Jedna z nich istnieje do dziś – jest to oczywiście Devlet Agorası. Wejście prowadzi przez bramę zwaną propylionem (kolumnadowe monumentalne wejście), znajdującą się naprzeciwko obecnego muzeum. Obiekt jest otoczony ze wszystkich stron granitowymi kolumnami.

Dlaczego warto odwiedzić Devlet Agorası w Side?

Devlet Agorası i otaczające go starożytne miasto to prawdziwy skansen, który jest jednym z najlepszych miejsc do zrozumienia historii regionu. W swojej historii agora ta pełniła funkcję zarówno ekonomiczną, jak i administracyjną miasta. Dlatego też, jeśli jesteś miłośnikem antycznych ruin oraz historii z nimi związanych z pewnością powinieneś odwiedzić Devlet Agorası w Side.

Ważne informacje

Godziny otwarcia

Devlet Agorası w Side można zwiedzać przez całą dobę, w ciągu całego roku.

View of Side Agora (State Agora) in the ancient town Side in Manavgat at sunset. Оne of the most attractive cultural tourism showplace in Antalya (Turkey).
Widok na Side Agora (Agora Państwowa) w starożytnym mieście Side., licencja: shutterstock/By Porterre

Bilety i ceny

Wejście na teren, na którym znajdują się świątynie m.in.: Apolla i Ateny oraz bizantyjska bazylika jest bezpłatne i nieograniczone w ciągu dnia, oraz nocy. Warto jednak wiedzieć, że Świątynia Dionizosa oraz Świątynia Tyche znajdują się na ogrodzonym terenie i można je zobaczyć tylko z pewnej odległości.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Hıdırlık Kulesi zwiedzanie – historia

Serapsu Han – XIII-wieczny opuszczony zamek – poznajmy go!

Następny

Dodaj komentarz