Najbardziej instagramowe miejsca w Ankarze – sprawdź!

Tagi , , , , ,

Ankara często jest pomijana podczas wakacji w Turcji, a szkoda, ponieważ stolica tego kraju ma więcej do zaoferowania niż większość odwiedzających zdaje sobie sprawę. Znajdziesz tu również wiele miejsc na ciekawe zdjęcia. Będziesz mieć co podziwiać. A zatem poznajmy wspólnie już teraz najbardziej instagramowe miejsca w Ankarze!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Anitkabir – Atatürk Mausoleum

Anitkabir to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Ankary. Na wzgórzu, na zachód od centrum miasta, znajduje się Mauzoleum Atatürka (Mustafy Kemala Atatürka), założyciela Republiki Turcji. Oprócz budynku Mauzoleum, na placu znajdziesz też duży kompleks muzealny. Można podziwiać tutaj eksponaty dotyczące wojny o niepodległość, prowadzonej przez Atatürka, jak i wystawy poświęcone życiu Mustafy Kemala Atatürka. Piękne zdjęcia wychodzą tu o każdej porze dnia, jednak o poranku jest zdecydowanie najmniej turystów.

Anitkabir, Mausoleum of Ataturk with dramatic cloudy sky, Ankara Turkey
Anitkabir, Mauzoleum Ataturka z dramatycznym pochmurnym niebem, Ankara Turcja, licencja: shutterstock/By muratart

Mury obronne i cytadela Ankara Kalesi

Wędrówka po cytadeli jest jedną z najbardziej klimatycznych rzeczy do zrobienia w Ankarze. Obszar cytadeli (Kale) pochodzi z czasów bizantyjskich i jest otoczony, fortyfikacjami wzniesionymi w IX wieku. Wewnątrz wąskie brukowane alejki otoczone są domami pochodzącymi z epoki osmańskiej, z których niektóre zostały pieczołowicie odrestaurowane w ostatnich latach. Główną atrakcją wewnątrz wewnętrznych murów jest Wschodnia Wieża (Sark Kulesi), z której krenelażowych wałów roztacza się widok na współczesną Ankarę. Kierując się w dół od głównej bramy wewnętrznej cytadeli, znanej jako Parmak Kapısı, kręte uliczki są pełne tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, sklepów z antykami i kawiarni. To świetne miejsce na poszukiwanie pamiątek z Ankary oraz na zdjęcia. Warto wybrać się tu przed zachodem słońca, aby zrobić zdjęcia o tak zwanej „Złotej Godzinie”.

Ankara Castle with the Turkish flag flying over it. Turkish name is Ankara Kalesi
Zamek w Ankarze z powiewającą nad nim turecką flagą, licencja: shutterstock/By yalcinsonat1

Najbardziej instagramowe miejsca w Ankarze? Sprawdź rzymskie ruiny łaźni!

Ankara jest często uważana za nowoczesne miasto, bez starożytnych zabytków. Jednak, co ciekawe, w tym miejscu istniała już osada od epoki brązu. W okresie rzymskim osada ta zyskała na znaczeniu, gdy stała się znana jako Ankyra i cesarz August uczynił ją stolicą rzymskiej prowincji Galacji. Pozostałe rzymskie ruiny z tej epoki znajdują się w śródmiejskiej dzielnicy Ulus. Aby zrozumieć znaczenie starożytnej Ankyry, warto odwiedzić nieliczne pozostałości świątyni Augusta na Haci Bayram. Do dzisiaj zachowały się tylko częściowe ruiny niegdyś imponujących murów świątyni. Pomimo tego jest to niezwykle interesujące miejsce, które ładnie prezentuje się na zdjęciach.

Ruins of ancient Roman baths in Ankara. Ankara Roma Hamami.
Ruiny starożytnych łaźni rzymskich w Ankarze. Ankara Roma Hamami licencja: shutterstock/By gergitavan

Meczet Hacı Bayram Veli Camii

Zbudowany na cześć muzułmańskiego świętego i założyciela derwiszów Bayramiye – Haci Bayram Veli, ten XV-wieczny meczet jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym. Dla osób niebędących pielgrzymami przystanek tutaj jest bardziej interesujący ze względu na okolicę niż wnętrze meczetu. Obszar wokół meczetu jest bardzo pięknie zaaranżowany. Co więcej, warto zobaczyć też plac ze stawem, fontannami i sklepami. To właśnie w sklepiku możesz kupić religijne akcesoria dla pielgrzymów.

Hamamönü

Jest to niewielki obszar tradycyjnych, drewnianych rezydencji z okresu osmańskiego, które znajdują się w centrum. Miejsce to Ankary odrestaurowano i stało się popularnym miejscem wśród turystów. Hamamönü to jeden z niewielu obszarów w centrum miasta, któremu udało się zachować swoją architekturę, więc spacer tutaj pokazuje, jak wyglądało miasto przed wiekami. Jest to dobre miejsce do zakupu tradycyjnych tureckich wyrobów rzemieślniczych oraz fotografowania o każdej porze dnia.

Czytaj także:

Czy wiesz, dlaczego warto jechać do Ankary?

Życie nocne w Ankarze – bary, restauracje, dyskoteki

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Dimçay – górski system rzeczny, zwiedzanie i ciekawostki

Czy w Ankarze jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz