Dimçay – górski system rzeczny, zwiedzanie i ciekawostki

Tagi , , , , , , , ,

Dimçay – rzeka Dim jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych w Alanyi o każdej porze roku. Znajduje się 15 km od Alanyi i oferuje kilka ciekawych atrakcji. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego warto odwiedzić Dimçay, podczas wakacji w Alanyi oraz jakie atrakcje czekają w pobliżu rzeki Dimçay.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dimçay – górski system rzeczny

Źródła rzeki Dimçay znajdują się u podnóża gór Taurus, w prowincji Konya. Sama rzeka ma około 60 kilometrów i płynie na zachód w kierunku Morza Śródziemnego. Rzeka Dimçay jest popularnym miejscem turystycznym w Turcji. Co ciekawe, w 2007 r. ukończono budowę tamy Dim, która zapewnia świeżą wodę i energię elektryczną dla Alanyi.

View of Dam on Dimcay River in Alanya region. Famous local place, the breathtaking nature of Turkey. Dim River National Park near Alanya, Turkey. High quality photo
Widok na tamę na rzece Dimcay w regionie Alanyao, licencja: shutterstock/By Tatiana+Dyuvbanova

Dlaczego warto odwiedzić Dimçay?

Liczne restauracje i miejsca piknikowe

Dimçay to jedno z najlepszych miejsc na piknik i ochłodę wśród zieleni w pobliżu Alanyi. Nad brzegiem rzeki znajduje się wiele restauracji, kawiarni i ogródków, w których można napić się dobrej herbaty lub kawy i coś przekąsić. Miejsca te są odwiedzane przez wielu turystów, szczególnie w okresie letnim. Jeśli przyjdziesz wcześnie rano, możesz zjeść smaczne lokalne śniadanie.

Ochłoda podczas kąpieli w basenach

Warto wiedzieć, że w sztucznych basenach wypełnionych wodą płynącą z rzeki można pływać. Dla tych, którzy chcą popływać, przygotowano w kilku miejscach także zjeżdżalnie. W upalne dni baseny te mogą być zatłoczone, dlatego też warto wybrać się tu wcześniej, aby cieszyć się mniejszą ilością ludzi.

Rafting na rzece Dimçay

Rafting stał się popularną atrakcją na rzece w ostatnich latach. Szczególnie górne partie rzeki są wykorzystywane do uprawiania tego sportu. Do wyboru jest kilka tras o różnym poziomie zaawansowania i trudności.

Zwiedzanie miejscowości leżących wdłuż rzeki Dimçay

Miejscowości leżące w dolinie rzeki Dim przyciągają dużą ilość turystów, którzy chcą podziwiać przyrodę w górach Taurus. Wiele agencji turystycznych organizuje codzienne wycieczki trekkingowe i jeep safari do tych miejscowości.

Jaskinia Dim

Jaskinia Dim jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji, która jest otwarta dla zwiedzających. W jaskini znajdują się stalaktyty, stalagmity i formacje trawertynowe. Na końcu jaskini znajduje się małe jezioro o powierzchni 200 m2. Zwiedzając jaskinię, można podziwiać rzekę Dim i zapierające dech w piersiach wspaniałe widoki wokół niej.

View of Dam on Dimcay River in Alanya region. Famous local place, the breathtaking nature of Turkey. Dim River National Park near Alanya, Turkey. High quality photo
Widok na tamę na rzece Dimcay w regionie Alanya, licencja: shutterstock/By Tatiana+Dyuvbanova

Dimçay – bilety wstępu i wycieczki

Podziwianie rzeki jest bezpłatne, jeśli podróżujesz własnym autem. Obiekty znajdujące się nad rzeką są otwarte 7 dni w tygodniu i zazwyczaj zamykane są około godziny 22:00. Prywatne wycieczki z przewodnikiem po okolicy można zorganizować i zarezerwować w centrum Alanyi. Warto wiedzieć, że restauracje leżące wzdłuż rzeki Dimçay są dość zatłoczone w niedziele, ponieważ lokalni mieszkańcy lubią tego dnia piknikować w górach. Jeśli wolisz spokój, wybierz się na wycieczkę nad rzekę innego dnia.

Jak dojechać do Dimçay?

Istnieją dwa proste sposoby, aby się tutaj dostać: własnym bądź wynajętym samochodem lub autobusem.

Samochodem

Aby dostać się do rzeki Dimçay, która oddalona jest o około 15 km od centrum Alanyi, należy jechać w kierunku Gazipaşa – Mersin. Skrzyżowanie, na którym należy skręcić, znajduje się w miejscu, w którym rzeka Dim wpływa do morza. Jeśli będziesz podążać za znakami prowadzącymi na północ od tego miejsca, dotrzesz do obszarów restauracyjnych nad rzeką Dim.

Autobusem

Jeśli chcesz dotrzeć transportem publicznym, musisz wsiąść do autobusu numer 10, który odjeżdża z portu na starym mieście w Alanyi.

Czytaj także:

Serapsu Han – XIII-wieczny opuszczony zamek – poznajmy go!

Seyir terasi – wzgórze z napisem „I LOVE ALANYA”

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Berkem Aslan Diyarı – Lion Land Antalya ZOO. Zaplanujmy zwiedzanie!

Najbardziej instagramowe miejsca w Ankarze – sprawdź!

Następny

Dodaj komentarz