Czy w Ankarze jest drogo?

Tagi , , , ,

Ankara jest stolicą Turcji, ale nie jest najdroższym miastem w kraju. Miasto to wbrew pozorom oferuje także wiele atrakcji oraz opcji zakwaterowania w przystępnej cenie. Można nawet powiedzieć, że koszty w Ankarze należą do jednych z najniższych w Turcji, co czyni je atrakcyjną miejsce zarówno dla studentów, par, jak i rodzin z dziećmi. Od przystępnych cenowo noclegów po kwitnącą scenę artystyczną i kulturalną, Ankara ma wiele do zaoferowania każdemu podróżnikowi. Planujesz wycieczkę do stolicy Turcji, ale zastanawiasz się jaki budżet przeznaczyć na zwiedzanie i pobyt w tym mieście? W artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat cen w mieście i dowiesz się, czy w Ankarze jest drogo.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ankara – ceny w restauracjach

Jedzenie w małych lokalnych restauracjach, kawiarniach i ulicznych straganach z jedzeniem pozwala spróbować tradycyjnej kuchni tureckiej w przystępnych cenach. Podstawowe i najbardziej znane potrawy, takie jak kebaby, lahmacuny, placki gözleme i napój jogurtowy ayran są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach.

 • Kolacja dla dwojga w lokalnej restauracji – ok. 800.00 TRY
 • Kolacja dla dwojga z przystawkami, daniem głównym, winem i deserem, we włoskiej restauracji w popularnej dzielnicy Ankary- ok. 2000.00 TRY
 • Drink w klubie w centrum miasta – ok.150.00 TRY
 • Cappuccino – ok. 65.00 TRY
 • Piwo w 500 ml – ok. 115.00 TRY

Ceny jedzenia w restauracji średniej klasy w Ankarze w Turcji

Średniej klasy restauracje w Ankarze oferują zazwyczaj dania w przedziale 150.00-300.00 TRY. Te restauracje oferują znane tureckie potrawy, a także dania kuchni międzynarodowej w umiarkowanych cenach.

Ceny jedzenia w ekskluzywnych restauracjach w Ankarze w Turcji

Wysokiej klasy restauracje w takich dzielnicach jak Kavaklıdere i Çankaya oferują wykwintne dania kuchni tureckiej i fusion, z daniami głównymi kosztującymi od 300.00-600.00 TRY. Oczywiście bardziej wykwintne posiłki są również i znacznie droższe.

Ankara, Capital city of Turkey "Elements of this Image Furnished by NASA"
Ankara, widok na miasto, licencja: shutterstock/By muratart

Ankara ceny w marketach i na targowiskach

Ceny na targowiskach w stolicy Turcji – Ankarze mogą się różnić w zależności od sezonu oraz oferowanych produktów. W szczycie sezonu ceny są zwykle wyższe ze względu na zwiększony popyt ze strony turystów oraz mieszkańców. Jednak poza sezonem ceny są bardziej przystępne, ponieważ sprzedawcy starają się przyciągnąć klientów, aby sprzedać wszystkie swoje towary. Ponadto na ceny rynkowe w Ankarze wpływają takie czynniki jak dostępność produktów i ich jakość.

Przykładowe ceny produktów spożywczych w Ankarze

W Ankarze podobnie jak w każdym innym miejscu, wydatki na jedzenie zależą od przyzwyczajeń i preferencji. Możesz kupować jedzenie na targu i gotować w domu lub jeść na mieście. Rynki i supermarkety w Ankarze sprzedają wysokiej jakości produkty po stosunkowo niskich cenach.

Poniżej znajdują się przybliżone ceny niektórych podstawowych produktów spożywczych:

 • Mleko, 1L – 35.00 TRY
 • 12 jajek – 70.00 TRY
 • Pomidory, 1 kg – 35.00 TRY
 • Ziemniaki, 1 kg – 24.00 TRY
 • Jabłka, 1 kg – 35.00 TRY
 • Ser, 500 g – 150.00 TRY
 • Filet z kurczaka, 1 kg – 160.00 TRY
 • Chleb – 9.00 do 15.00 TRY
 • Coca-Cola, 1 l – 25.00 TRY
 • Butelka wina dobrej jakości – 350.00 TRY
 • Butelka piwa 0,5 l – 50.00 TRY

Noclegi w Ankarze

Ankara, wcześniej nazywana Ancyra i Angora, jest obecnie stolicą Turcji, która znajduje się w środkowej Anatolii. Jest ona także drugim co do wielkości miastem w Turcji po Stambule. Ankara jest bardzo starym miastem z różnymi hetyckimi, frygijskimi, hellenistycznymi, rzymskimi, bizantyjskimi i osmańskimi stanowiskami archeologicznymi. Dzięki swojej historii i wielu dobrze zachowanym zabytkom jest to miasto popularne wśród turystów, chociaż nie tak bardzo, jak Stambuł.

Ceny noclegów w Ankarze uzależnione są od sezonu. Oczywiście najbardziej popularnym i co za tym idzie najdroższym okresem, jeśli chodzi o noclegi, jest okres od maja do końca września. Wówczas ceny są najwyższe. Przykładowo za hotel pięciogwiazdkowy w centrum miasta Ankara należy zapłacić minimum 6900,00 TRY, natomiast za hotel czterogwiazdkowy 3500,00 TRY. Za noc w hotelu butikowym typu B&B możesz spodziewać się cen około 1200,00 TRY. Tańszą alternatywą mogą być pokoje i apartamenty prywatne, wówczas ceny zaczynają się od 900,00 TRY za noc.

Zamek w Ankarze w Ankarze, stolica Turcji
Zamek w Ankarze w Ankarze, stolica Turcji, licencja: shutterstock/By lucianomortula

Ceny transportu publicznego w Ankarze

Rozległa sieć autobusów publicznych obsługiwanych przez EGO Public Transportation łączy różne części Ankary. Dlatego też możesz wygodnie i niedrogo poruszać się po mieście autobusem. Linie transportu publicznego w Ankarze składają się z około 300 linii, obsługiwanych przez około 1800 autobusów EGO i ponad 700 autobusów firm prywatnych, odjeżdżających z ponad 40 przystanków. Opłaty za przejazd autobusami publicznymi w mieście wahają się od 5.00 do 15.00 TRY. Aktualizacje opłat można sprawdzić, odwiedzając oficjalną stronę poświęconą transportowi w Ankarze, na stronie EGO. Autobusy kursują często wzdłuż głównych tras i stanowią podstawowy środek transportu publicznego w Ankarze.

Ankara ceny atrakcji turystycznych

 • Zamek w Ankarze – wstęp bezpłatny
 • Anıtkabir Mauzoleum Atatürka – wstęp bezpłatny
 • Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (Museum of Anatolian Civilizations) – 280.00 TRY
 • Wieża Atakule – 300.00 TRY
 • Aqua Vega Aquarium – dorośli 309.00 TRY, dzieci do 18 roku życia i osoby po 65 roku życia 239.00 TRY
 • Meczet Kocatepe – wstęp bezpłatny
 • Muzeum Çengelhan Rahmi M. Koç – dorośli 250.00 TRY, studenci dorośli 125.00 TRY

Czy w Ankarze jest drogo? Podsumowanie

Ceny w Ankarze są na średnim poziomie i są porównywalne do wielu miejsc turystycznych w Europie. Hotele, jedzenie i zwiedzanie są zazwyczaj w standardowych przedziałach cenowych. Ankara jest umiarkowanym cenowo celem podróży w porównaniu do innych miejsc w Turcji, takich jak na przykład Stambuł, który jest dość drogim miastem. Bez względu jednak na to, jakim budżetem dysponujesz, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w tym mieście, co pozwoli Ci odkrywać stolicę Turcji – Ankarę bez ograniczeń budżetowych.

Czytaj także: Gdzie zjeść w Ankarze? Oto najlepsze restauracje i bary

Magda Łydka

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Ankarze – sprawdź!

Kiedy jechać do Ankary? Sprawdźmy to!

Następny

Dodaj komentarz