Karaalioglu Park – nadbrzeżny park miejski w Antalyi

Tagi , , , , ,

Park Karaalioglu w Antalyi rozciąga się na długości kilkuset metrów wzdłuż skalistego wybrzeża. Turyści, którzy przyjeżdżają do tego nadmorskiego kurortu w Turcji, zawsze odwiedzają ten teren rekreacyjny. Park Karaalioglu znajduje się wysoko nad morzem, dzięki czemu prezentuje malowniczą panoramę miasta, gór i zatok położonych w pobliżu. Co zobaczyć w Karaalioglu Park? Gdzie się znajduje ten park? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia powstania Karaalioglu Park w Antalyi

Park ten to jedno z najpopularniejszych miejsc w Antalyi, które oferuje malownicze widoki na miasto i okolicę. Budowa parku rozpoczęła się w 1941 roku za czasów ówczesnego gubernatora Haşima İşcana. Park został otwarty pod nazwą İnönü Park po trzech latach prac, a z biegiem lat został nazwany na cześć Karaalioğlu, jednego z właścicieli gruntów, na których powstał park.
Karaalioğlu został zaprojektowany na wzór starożytnego miasta Perge. Wewnątrz znajdują się deptaki zbudowane równoległe wzdłuż wybrzeża morza. Oglądanie wschodów i zachodów słońca z punktów widokowych znajdujących się w Parku Karaalioğlu w Antalyi to wyjątkowe doświadczenie.

View of Konyaalti district from Karaalioglu park in Antalya. Turkey
Widok na dzielnicę Konyaalti z parku Karaalioglu w Antalyi, licencja: shutterstock/By odareeeva

Co zobaczyć w Parku Karaalioglu w Antalyi?

Na terenie ogrodu znajduje się kilka niezwykłych zabytków architektury. Na przykład starożytna Wieża Hıdırlık, która znajduje się w zachodniej części parku. Została ona wzniesiona w II wieku p.n.e., w okresie, gdy Antalya znajdowała się pod panowaniem Imperium Rzymskiego.

Wieża Hıdırlık

Wieża Hidirlik jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków w mieście. Uważa się, że rządzące Imperium Rzymskie zbudowało ją w II wieku. Historycy nie byli pewni przeznaczenia wieży, ale później uznali, że pełniła ona funkcję latarni morskiej z widokiem na Morze Śródziemne. Z Wieży Hidirlik roztacza się malownicza panorama miasta Antalya i Morza Śródziemnego.

Malownicze widoki z punktu widokowego

Jedną z głównych atrakcji Karaalioglu Park są zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki. Spacerując wśród zieleni parku, można podziwiać rozległe widoki na lśniące błękitne morze i majestatyczne góry w oddali. Te malownicze widoki sprawiają, że Karaalioglu Park jest idealnym miejscem na spokojny spacer, piknik z bliskimi lub po prostu chwilę odpoczynku od zgiełku turystycznego miasta.

Pomnik Nazıma Hikmeta Heykeli

Podczas spaceru po parku warto zwrócić uwagę na Pomnik Nazima Hikmeta, który znajduje się na końcu jednej z uliczek, na tarasie widokowym. Nazım Hikmet Heykeli był tureckim poetą, dramaturgiem oraz powieściopisarzem. Pomnik powstał w 2010 roku w 47. rocznicę jego śmierci.

Oprócz Wieży Hidirlik i kilku pomników w Karaalioglu Park znajduje się także kilka innych atrakcji, takich jak piękne pawilony w stylu osmańskim i urocze kawiarnie, w których można napić się tradycyjnej tureckiej herbaty.

Gdzie znajduje się Karaalioglu Park?

Karaalioğlu Park to fascynujący park leżący w centrum Antalyi. Park znajduje się w pobliżu starego miasta – Kaleiçi, znanego z tradycyjnych domów i zabytkowych murów miejskich. Park Karaalioğlu jest łatwy do znalezienia, ponieważ usytuowany jest tuż przy głównej ulicy Atatürk Caddesi, w otoczeniu różnych sklepów i restauracji.

Kiedy najlepiej się tu wybrać?

Park Karaalioglu w Antalyi pięknie prezentuje się o każdej porze roku i każda pora roku oferuje swój niepowtarzalny urok. Wiosna charakteryzuje się eksplozją kolorowych kwiatów, podczas gdy lato pozwala wygrzewać się w ciepłym śródziemnomorskim słońcu. Jesień maluje park w żywych odcieniach czerwieni i złota, a zima oferuje spokojną atmosferę z mniejszą ilością tłumów turystów. Bez względu na, to kiedy odwiedzisz, Karaalioglu Park obiecuje niezapomniane wrażenia.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Yalım Parkı – park miejski w Antalyi

Phaselis Antik Kenti Antalya – zwiedzanie ruin starożytnego miasta

Następny

Dodaj komentarz