Phaselis Antik Kenti Antalya – zwiedzanie ruin starożytnego miasta

Tagi , , , , , , , ,

Phaselis to nie tylko ruiny starożytnego miasta, ale także piękne miejsce leżące wybrzeżu Licji, w Turcji. Ruiny te znajdują się w Tekirova w pobliżu Antalyi i w swojej historii należał do najważniejszych miast Ligii Licyjskiej. Rzymskie ruiny całkiem dobrze są zachowane, natomiast trzy porty starożytnego miasta są dziś wykorzystywane jako plaże. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które powinieneś poznać przed odwiedzeniem Phaselis Antik Kenti Antalya.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Starożytne miasto Phaselis Antik Kenti Antalya – co zobaczyć?

Phaselis to jedno z najpopularniejszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Antalyi. Słowo Phaselis oznacza w starożytnej grece „miejsce chronione przez bogów”. Większość ruin w Phaselis pochodzi z okresu rzymskiego oraz bizantyjskiego.

Ruins of the ancient city of Phaselis, Turkey. Roman ancient ruins on sea background. Phaselis Antik Kenti Antalya
Ruiny starożytnego miasta Phaselis w Turcji. Rzymskie starożytne ruiny na tle morza. Phaselis Antik Kenti Antalya, licencja: shutterstock/By ANGHI


Oto co warto zobaczyć podczas zwiedzania tego starożytnego miasta:

  • Mury obronne otaczają miasto od strony morza i miały w przeszłości chronić je przed atakami piratów.
  • Akwedukty o długości 450 m są najstarszymi konstrukcjami, które przetrwały do dziś w Phaselis.
  • Ulica portowa łączy środkowy i południowy port. Łuk Hadriana znajduje się przy południowym wejściu na ulicę. Bramę zbudowano na powitanie rzymskiego cesarza Hadriana w 131 roku n.e. Wsporniki Łuku Hadriana nadal pozostają na miejscu na głównej ulicy. Na architrawach łuku znajduje się inskrypcja z dedykacją dla Hadriana. Obok południowego portu znajduje się również agora.
  • W Phaselis znajdują się także dwa rzymskie kompleksy łaźni, jeden mały oraz drugi większy. Oba kompleksy pochodzą z III wieku i wykorzystywały system hypokaustyczny.
  • Podczas zwiedzania Phaselis warto zwrócić uwagę także na latrynę, która znajduje się na północ od małej łaźni i pochodzi z III wieku. Podłogę pokrytą mozaikami.
  • Mały teatr jest charakterystyczny dla typowego teatru okresu hellenistycznego. Na podstawie badań pozostałości można stwierdzić, że budynek sceny został dobudowany w okresie rzymskim. Teatr hellenistyczny pochodzi z II wieku, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że istniał tu już wcześniej. Może pomieścić około 1500 widzów.
  • Naprzeciwko teatru znajdują się pozostałości małej bazyliki, która pochodzi z okresu bizantyjskiego. Kwestią sporną jest to, czy bazylika w tym miejscu była kościołem kongregacyjnym, czy biskupstwem.
  • Jedną z najważniejszych atrakcji jest Akropol. Główną boginią miasta była Atena, bogini wojny i mądrości. Uważa się, że świątynia Ateny i kilka innych ważnych budowli, które nie zostały jeszcze odnalezione, znajdują się dziś na wzgórzu Akropolu.

Phaselis Antik Kenti Antalya zwiedzanie, bilety wstępu

Starożytne miasto Phaselis Antik Kenti Antalya otwarte jest codziennie od 08:30 do 19:30 w okresie od kwietnia do października. Jak również od 08:30 do 16:30 w okresie od listopada do marca. Aby dojechać do tego starożytnego miasta, należy wpisać w nawigację Tekirova Mahallesi 8011 Sokak No:1 Kemer / Antalya.
Za wstęp na teren Phaselis Antik Kenti Antalya pobierana jest opłata w wysokości €10. Bilet można kupić z wyprzedzeniem online.

Czytaj także:

Antalya Hayvanat Bahçesi (Antalya ZOO) -zwiedzanie

Muzeum Mustafy Kemala Atatürka

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Karaalioglu Park – nadbrzeżny park miejski w Antalyi

Antalya Hayvanat Bahçesi (Antalya ZOO) -zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz