Amintas Kral Mezarları – zwiedzanie antycznego miasta

Tagi , , , , , ,

Amintas Kral Mezarları – Grobowiec Amyntasa nazywany również Grobowcem Fethiye, to starożytny licyjski wykuty w skale grobowiec w starożytnym mieście Telmessos, w Licji, która była wówczas satrapią Imperium Achemenidów. Obecnie znajduje się w mieście Fethiye, w prowincji Muğla, położonej w regionie Morza Egejskiego w Turcji. Grobowce królewskie Amintas – Amintas Kral Mezarları są jednymi z najpiękniejszych przykładów grobowców skalnych w prowincji Muğli. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do grobowców Amintas Kral Mezarları?

Grobowce Króla Amintasa znajdują się w Fethiye, w prowincji Muğla. Aby dostać się do Grobowców Króla Amintasa, należy najpierw dostać się do Fethiye. Następnie, po przybyciu do centrum Fethiye, należy przejść około 4 kilometrów. Po 4 kilometrach dojdziesz do podnóża góry, na której znajdują się grobowce. Aby dojść do Grobowców, należy jeszcze pokonać schody liczące około stu stopni. Grobowce królewskie Amintas z okresu licyjskiego mają formę skalnego cmentarza wykutego w skałach.

Fethiye King Tombs, Fethiye center of the 4th century BC, carved into the rock tomb. The Lycian Amintas King Tombs were built in Ionian style and carved from a single piece of rock.
Grobowce królewskie Fethiye, centrum Fethiye z IV wieku p.n.e., wyrzeźbione w skalnym grobowcu, licencja: shutterstock/By studiofk

Co warto zobaczyć?

Istnieje wiele skalnych grobowców wykutych na stromych skalistych zboczach. Grobowiec, który jest jednym z największych, nazywano „Grobowcem Króla”. To nic innego jak skalna wersja fasady świątyni, którą nazwano Amintas Kral Mezarları ze względu na napis „Amynthas, syn Hermapiasa” w środkowej części wschodniej ściany.

Grobowiec Amyntasa znajduje się na południu Fethiye. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej spektakularnych i imponujących grobowców w Turcji. Na pierwszy rzut oka uwagę przyciągają kolumny w stylu jońskim przed grobowcem, utworzone przez rzeźbienie i kształtowanie monolitycznej skały. Ponadto w środkowej części kolumny po lewej stronie znajduje się napis w alfabecie z IV wieku p.n.e. Co ciekawe, skalne grobowce były odwiedzane przez wielu podróżników już w XVIII i XIX wieku.

Warto wiedzieć, że z Amintas Kral Mezarları roztacza się malowniczy widok na Morze Śródziemne, miasto Fethiye oraz okolicę.

Lycian Rock Tombs outside Fethiye TurkeyLycian tombs in the Turkish city of Fethiye. The tombs of Amintas carved into the rock rise above the city.
Licyjskie grobowce skalne poza Fethiye w Turcji Grobowce licyjskie w tureckim mieście Fethiye. Grobowce Amintasa wykute w skale wznoszą się nad miastem. licencja: shutterstock/By AndriiMarushchynets

Zwiedzanie Amintas Kral Mezarları – godziny otwarcia i ceny biletów wstępu

Zwiedzanie jest płatne ok. 8 zł/osoba. Osoby posiadające kartę muzealną – MüzeKart mogą odwiedzić to miejsce bez uiszczania opłaty. Co więcej, miejsce to pozostaje czynne przez 7 dni w tygodniu. Co więcej, Amintas Kral Mezarları można zwiedzać od 15 kwietnia do 2 października w godzinach od 09:00 rano do 20:00 wieczorem. Dodatkowo w miesiącach zimowych możliwe jest zwiedzanie w okresie od 3 października do 14 kwietnia w godzinach od 08:00 do 17:00 rano.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera – zwiedzanie

Dinopark Antalya – park rozrywki poświęcony dinozaurom

Następny

Dodaj komentarz