Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera – zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Yanartaş – „Ognie Chimery” to miejsce wypływu gazu ziemnego, w pobliżu wioski Çıralı w okolicy Kemer w Turcji, które jest bardzo popularnym miejscem turystycznym. Znajduje się w malowniczym miejscu w pobliżu morza. Gaz ziemny wydobywający się z około osiemnastu otworów i szczelin w skale płonie tu nieprzerwanie od czasów starożytnych. Planujesz zwiedzić Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera? W naszym artykule znajdziesz szczegóły dotyczące zwiedzania tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie zajduje się Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera?

Yanartaş znajduje się w granicach Parku Narodowego Gór Olympos Bey, w południowo-zachodniej części prowincji Antalya, na południowym krańcu granic dystryktu Kemer, na wysokości 180 metrów nad poziomem morza. Odległość od Antalyi wynosi 55 km. Dzięki swojemu położeniu w pobliżu Drogi Licyjskiej – popularnego szlaku dla turystów pieszych jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas wakacji w Kemer. Yanartaş zawsze było świętym miejscem w historii.

Mount Chimera, eternal flames in ancient Lycia (Turkey)
Góra Chimera, wieczne płomienie w starożytnej Licji (Turcja), licencja: shutterstock/By naticastillo

Jak dojechać do Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera?

Aby dotrzeć do Yanartaş samochodem, należy najpierw dostać się do Çıralı. Odległość z Antalyi do Çıralı wynosi 82 km i zajmuje około 1,5 godziny jazdy. Jeśli wybierasz się do Çıralı z Kemer, czas podróży wynosi średnio 50 minut. Podróż z Olympos do Çıralı trwa około 30 minut. W kierunku Kumluca należy przejechać przez most przy wjeździe do Çıralı, który znajduje się około 28 km od Kemer i jechać dalej. Kiedy miniesz drogę, która rozciąga się między hostelami i gajami pomarańczowymi przez 3,5 km, dotrzesz do początku drogi prowadzącej do Yanartaş.

Jeśli chcesz jechać też autobusem. Postaw na bus jadący trasę Antalya-Kaş i powiedz, że chcesz wysiąść na skrzyżowaniu Çıralı. Podróż do tego miejsca zajmie około 1,5 godziny. Na skrzyżowaniu Çıralı znajduje się przystanek minibusów. Możesz dostać się do wejścia Yanartaş, korzystając z minibusów na tym przystanku.

Yanartaş Milli Parkı i szczyt Chimera – co zobaczyć?

Przy wejściu znajduje się kościół z V wieku. Yanartaş znajduje się na szczycie wzgórza i można do niego dotrzeć od wejścia do ruin lekko nachyloną, zacienioną ścieżką wokoło pół godziny.

Wieczny płomień Yanartaş (Chimaera)

Yanartaş to miejsce wypływu ziemnego gazu. Gaz ziemny wydobywający się ze szczelin jest suchy i bezwonny. Skład gazu składa się z metanu (82,96%), etanu (14,5%), azotu (1,5%) i dwutlenku węgla (1%). Kiedy gaz wydobywający się z kamieni wchodzi w kontakt z tlenem, zapala się i płonie. Ogień ten płonie od czasów starożytnych i znajduje się zaledwie 100 m nad ruinami miasta. Co ciekawe, kiedyś wydobywający się ogień był potężniejszy, jednak z czasem powstało więcej pęknięć z płomieni o mniejszej mocy. Miejsce to najładniej prezentuje się po zmiechrzu.

Yanartas burning stones is a geographical feature near the Olympos valley and national park in Antalya Province in southwestern Turkey
Płonące kamienie Yanartas to obiekt geograficzny w pobliżu doliny Olympos i parku narodowego w prowincji Antalya w południowo-zachodniej Turcji, licencja: shutterstock/By 79mtk

Świątynia Hefajstosa

Bezpośrednio poniżej ognisk znajdują się pozostałości Świątyni Hefajstosa – greckiego boga ognia. Hefajstos był głównym bogiem miasta Olympos w okresie rzymskim. Niektóre inskrypcje i pozostałości ołtarza z tej Świątyni przetrwały do dziś. W okolicy znajdują się również inne budowle z okresu bizantyjskiego. Kolejną ważną ruiną jest fontanna z okresu rzymskiego.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Yanartaş Milli Parkı i szczytu Chimera?

Chociaż płomienie są ledwo dostrzegalne w świetle dziennym, po zmroku są widoczne z dość daleka. Gazy nie zostały jeszcze odpowiednio zbadane, ale wiadomo, że zawierają metan. Aby odwiedzić to miejsce, najlepiej wybrać się tam nocą. Z Çıralı można dojść na miejsce oznaczoną ścieżką. Po dotarciu do parkingu czeka około 150-metrowe podejście na szczyt wzgórza.

Czytaj także:

Kemer Saat Kulesi – atrakcja w samym centrum Kemer

Hotele w Kemer – lista TOP rekomendowanych noclegów

autor: Magda Łydka

Poprzedni

The Land of Legends Theme Park – poznaj ten park rozrywki

Amintas Kral Mezarları – zwiedzanie antycznego miasta

Następny

Dodaj komentarz