Zwiedzanie malowniczego wodospadu Manavgat Şelalesi

Tagi , , , , , ,

Miejscowość Manavgat jest najbardziej znana ze swojego wodospadu – Manavgat Şelalesi, który położony jest w pobliżu Antalyi. Warto go odwiedzić ze względu na malowniczą scenerię. Ponadto chłodna bryza powoduje, że jest to idealne miejsce na ucieczkę od upałów panujących w mieście. Co więcej, wodospad ten to jeden z najczęściej odwiedzanych wodospadów w Turcji, dlatego nie możesz go pominąć podczas wakacji na wybrzeżu Turcji. Planujesz zwiedzanie malowniczego wodospadu Manavgat Şelalesi w Turcji? W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się wodospad Manavgat Şelalesi?

Manavgat Şelalesi znajduje się w pobliżu miasta Side, 5 km na północ od Manavgat w Turcji. Jego wysoki przepływ najlepiej oglądać z dużej wysokości. Biała, spieniona woda wodospadów Manavgat płynie po skałach. W pobliżu wodospadów znajdują się zacienione ogrody herbaciane, które zapewniają przyjemne miejsce do odpoczynku. Dokładny adres to Sarılar, 07600 Manavgat, Antalya.

Warto też wiedzieć, jak się tu dostać. A zatem z miasta Manavgat do wodospadu kursują minibusy dolmuş. Minibusy jadące do Manavgat Şelalesi są łatwe do zauważenia, ponieważ mają duże oznaczenia şelale – wodospad. Czas podróży wynosi około 15-20 minut. Opłata za wstęp do Manavgat Şelalesi jest dość przystępna, a dzieci poniżej 6 roku życia mają bezpłatny wstęp.

Co ciekawe, z centrum Manavgat można wybrać się na rejs łodzią po rzece, który trwa od około 3 do 4 godzin. Wówczas można podziwiać wodospad Manavgat z zupełnie innej perspektywy.

Drone image over the waterfall called “Manavgat Şelalesi” (translated from Turkish)
widok na Manavgat Şelalesi, licencja: shutterstock/By ihsanunuvar

Ciekawostki na temat wodospadu Manavgat Şelalesi

W starożytności rzeka Manavgat nosiła nazwę „Melas” i była ona głównym źródłem wody dla Side. Rzeka Manavgat jest jedną z najważniejszych rzek w regionie śródziemnomorskim i w Turcji pod względem ilości wody, którą niesie. Powstaje z połączenia wód źródlanych z zachodnich gór Taurus w północno-zachodniej części Antalyi Akseki i wód płynących na południe. Rzeka Manavgat rozciąga się na około 90 km, przepływa przez centrum miasta Manavgat i wpada do Morza Śródziemnego. Najlepszym czasem na odwiedzenie wodospadu Manavgat Şelalesi jest okres tuż przed lub po zakończeniu okresu letniego. W sezonie wakacyjnym może on być bardzo zatłoczony ze względu na dużą liczbę turystów odwiedzających to malownicze miejsce.

A view from the world famous manavgat waterfall..
Widok ze słynnego na całym świecie wodospadu Manavgat.., licencja: shutterstock/By kadir+AKKAYA

Zwiedzanie wodospadu Manavgat Şelalesi

Po zakupie biletu po drodze napotkasz różne kawiarnie, lodziarnie i sklepy z pamiątkami. Możesz również poprosić fotografa o zrobienie zdjęcia z papugą lub bez, ale jest to całkowicie opcjonalne. Przed wodospadem znajdują się platformy wodokowe, z których można zrobić panoramiczne zdjęcia. W pobliżu można również urządzić piknik z rodziną i miło spędzić dzień z dala od zgiełku nadmorskich kurortów.

Dlaczego warto odwiedzić wodospad?

Wodospad Manavgat Şelalesi nie jest zbyt wysoki, ale rozciąga się na dużym obszarze. Tworzy on także malownicze kaskady i klify o wysokości około 5 metrów. Co ciekawe obszar ten jest także domem dla wielu gatunków ptaków jak na przykład kaczka, kukułka, gęś czy zimorodek i ryb: karp, pstrąg, barwena, okoń morski. Wokół wodospadu Manavgat rosną morwy, jawory, wierzby, topole oraz wiązy. Ponadto wzdłuż koryta rzeki Manavgat znajduje się wiele szklarni i gajów cytrusowych. Wysokie natężenie przepływu wód wodospadu zapewnia odpowiednie środowisko do uprawiania sportów wodnych. Rafting na rzece i safari wokół wodospadu to tylko niektóre z najbardziej popularnych aktywności.

Sprawdź także:

Side Antik Kent – zwiedzanie starego miasta Side

Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) blisko Side – poznajmy ją

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Kiedy jechać do Ankary? Sprawdźmy to!

Antalya Saat Kulesi – IX-wieczny obiekt w centrum Antalyi

Następny

Dodaj komentarz