Antalya Saat Kulesi – IX-wieczny obiekt w centrum Antalyi

Tagi , , , , ,

Antalya Saat Kulesi znajduje się w centrum miasta i jest ona częścią historycznego muru miejskiego. Dokładnie nie wiadomo, kto zbudował tę Wieżę zegarową w IX w., jednak na przestrzeni lat przeszła ona wiele zmian. Co więcej, ta wieża zegarowa jest jednym z najlepszych punktów orientacyjnych, a także strukturą odzwierciedlającą długą historię miasta. Podczas wakacji w Antalyi warto poświęcić trochę czasu na jej zobaczenie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Antalya Saat Kulesi?

Wieża Zegarowa – Saat Kulesi znajduje się w centrum Antalyi pod adresem Tuzcular, İmaret Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya, w Turcji. Dzięki swojemu położeniu w centrum miasta Antalya – Saat Kulesi bez problemu dotrzesz tu dostępnymi środkami transportu publicznego, jak i pieszo. W pobliżu znajduje się przystanek tramwajowy Kale Kapı, na którym zatrzymują się m.in. tramwaje linii T2.

Ciekawostki na temat Antalya Saat Kulesi

Słynna Wieża zegarowa Saat Kulesi w Antalyi została zbudowana prawdopodobnie w IX wieku. Ta kwadratowa konstrukcja składa się z grubo ciosanego kamienia, który góruje nad okolicznymi sklepami i kawiarniami. Jest to jedyna wieża pozostała z oryginalnych 80, które tworzyły starożytne mury wewnętrznej cytadeli Kaleici w Antalyi. Nad wieżą stale powiewa turecka flaga, więc łatwo ją znaleźć. Ta stara wieża zegarowa pięknie prezentuje się o każdej porze dnia, jednak po zmierzchu najładniej, kiedy kamienne ściany są pięknie oświetlone. Wieża Zegarowa ma kwadratową podstawę oraz krenelaż z czterema tarczami zegarowymi.

Zwiedzanie wieży zegarowej

Jednym z głównych punktów starego miasta w Antalyi jest imponująca Wieża Zegarowa, nazywana również Antalya Saat Kulesi. Wiele osób wykorzystuje ją jako miejsce spotkań lub punkt wyjścia do zwiedzania tętniącego życiem starego miasta, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że można wejść do środka i podziwiać niesamowite widoki z góry. Warto zatem skorzystać z okazji i wejść na jej szczyt, aby zrobić kilka wspaniałych zdjęć. Oferuje ona doskonałe widoki na port i miasto. W okolicach Wieży Zegarowej znajdziesz też wiele kawiarni, barów i restauracji. Dlatego też jest to popularne miejsce spotkań zarówno dla turystów, jak i mieszkańców w ciągu całego dnia – także po zmierzchu. Wewnątrz starożytnych murów znajduje się wiele opcji zakwaterowania, a w pobliżu portu brukowane kamienne uliczki oferują liczne butiki z pamiątkami, ręcznie robionym rękodziełem i lokalnymi słodyczami.

Low angle view of Clock tower (Antalya Saat Kulesi) and Tekeli Mehmet Paşa Mosque at the beginning of Kaleiçi - in the heart of Antalya
wieża zegarowa (Antalya Saat Kulesi), licencja: shutterstock/By kshishtof


Po zrobieniu kilku zdjęć tej wyjątkowej Wieży Zegarowej warto przyjrzeć się innym zabytkom w okolicy. Na uwagę zasługują także Brama Hadriana i tak zwany Złamany Minaret – Kesik Minare, które znajdują się w pobliżu Wieży Zegarowej. Alternatywnie można wybrać się na spacer po wypełnionym tulipanami nadmorskim parku Antalya, tuż obok starego miasta i portu. Spacer zapewnia wspaniałe widoki wzdłuż południowego wybrzeża Turcji.

Dlaczego warto odwiedzić Antalya Saat Kulesi?

Ta Wieża Zegarowa to starożytny zabytek z IX wieku naszej ery, który prezentuje długą historię tego tureckiego miasta. Wieża Zegarowa znajduje się w dystrykcie Muratpaşa, który jest jednym z najstarszych obszarów turystycznych w Antalyi, w pobliżu starego miasta. Z pewnością jest to miejsce, które jest symbolem Alanyi, więc powinno się znaleźć na liście miejsc wartych zobaczenia w tym mieście.

Czytaj także: Hıdırlık Kulesi zwiedzanie – historia

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie malowniczego wodospadu Manavgat Şelalesi

Demre, skalne grobowce licyjskie w Myrze – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz