Starożytne miasto Myra – perła Riwiery Tureckiej

Tagi , , , ,

Turcja bez wątpienia staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych podróży Polaków. Nie da się ukryć, że już sama Riwiera Turecka kusi bogatymi ofertami hoteli all inclusive przy popularnych plażach. Choć Riwiera Turecka jest symbolem nowoczesności i kurortów turystycznych, to skrywa ona w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich może być starożytne miasto Myra, które pozwala podróżnym cofnąć się do antycznych czasów i zapoznać z ich budowlami oraz obyczajami.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miasto Myra- ukryta perła Riwiery Tureckiej

Nie da się ukryć, że Riwiera Turecka to dla wielu podróżnych synonim świetnych i wymarzonych wakacji. Na całej linii południowego wybrzeża kraju rozciąga się luksusowa linia hoteli, które oferują podróżnym najwyższe standardy. Dodatkowo można znaleźć tam również wspaniałe i pełne atrakcji kurorty. Obecnie jednak Riwiera Turecka przyciąga również swoją antyczną i mistyczną stroną. Najlepszym dowodem na to jest miasto Myra, określane jako starożytna perła Riwiery Tureckiej.

Tak naprawdę nikt do tej pory nie był wstanie rozszyfrować znaczenia nazwy miasta. Badacze wielokrotnie łączyli ją z greckim słowem „mirra”, która na tych terenach była uprawiana. Zgodnie z historią, miasto to miało istnieć już od V wieku przed naszą erą, na co dowodem miały być zachowane, prymitywne monety. Wskazuje się również na to, że Myta była jednym z najważniejszych ośrodków starożytnej Licji. To właśnie tutaj miał przebywać Ptolemeusz X Aleksander I i organizować swoją niezwyciężoną armię, która miała mu pomóc odzyskać Aleksandrię. Co ciekawe, w czasach rzymskich miasto to miało status metropolii i rozwijało się wyjątkowo prężnie. Na przestrzeni lat jednak miasto było wielokrotnie podbijane, a liczne klęski żywiołowe jak np. trzęsienia ziemi, powodzie i inne katastrofy doprowadziły finalnie do jego upadku.

Jak dojechać do starożytnego miasta Myra?

Dojazd do miasta Myra wcale nie jest taki oczywisty. Przede wszystkim miasto Myra znajduje około 1,5 kilometra od współczesnego kurortu turystycznego w Demre, jednak nie ma tam lotniska. Wobec tego podróżni muszą przygotować się na to, by dolecieć na samym początku do słynnego miasta Antalya. Loty tam organizowane są z dość dużą częstotliwością i ze znalezieniem dogodnego terminu podróżni z pewnością nie będą mieli większego problemu. Jedyną możliwością dostania się do Myry jest wypożyczenie samochodu. Do przejechania jest około 140 kilometrów, a niestety komunikacja miejska na tym odcinku nie kursuje. Podróżni z lotniska w Antalyi muszą kierować się przez cały czas drogą D400. Dojadą oni tym samym to miasta Demre, które jest jednym z popularnych kurortów na Riwierze Tureckiej. Następnie miasto Myra znajduje się około 1,5 kilometra na północ

Co i jak warto zwiedzić w starożytnym mieście Myra?

Miasto Myra to idealny dowód na to, jak rozwijała się i doskonaliła antyczna kultura. Dawna metropolia, która tak prężnie się rozwijała, była niegdyś głównym miastem starożytnej Licji. Mimo gwałtownego rozwoju, liczne klęski żywiołowe doprowadziły jednak to tego, że Myra upadła pozostawiając po sobie niezwykle bogatą spuściznę. Znajduje się tam bowiem jeden z najlepiej zachowanych kompleksów antycznych ruin. Właśnie Myra jest jednym z bardziej tajemniczych i lepiej zachowanych miejsc.

1. Kompleks grobów licyjskich

Jednym z najbardziej ciekawych i mistycznych miejsc do zwiedzenia w mieście Myra jest kompleks grobów Licyjskich. Są to wykute w skale, w sposób piętrowy grobowce, znajdujące się na majestatycznym klifie. Co ciekawe, forma tych grobów wygląda zupełnie tak, jak fasady starożytnych domów. Niestety, turyści nie mają możliwości zbliżenia się do samego wnętrza grobowców. Odwiedzający to specyficzne miejsce, mogą doskonale zauważyć wszelakie detale i liczne płaskorzeźby, które zostały umieszczone na fasadach.

2. Wydrążony w skale amfiteatr

To jedna z najpiękniejszych pozostałości po czasach starożytnych. Amfiteatr, który turyści mogą zwiedzać zostały wykuty w skale i jest dumnym reprezentantem czasów hellenistycznych. Co ciekawe, jak na antyczne czasy, taka konstrukcja jest niezwykle spektakularna. Bez narzędzi i zaawansowanych technologii, wykonano tam aż 38 rzędów siedzeń, które dawały miejsca aż dla 8 tysięcy osób.

3. Akropol i mur obronny

W Myra znajdują się także ruiny starożytnego Akropolu, na którym przetrwały fragmenty antycznego muru obronnego. Turyści decydując się na nieco dłuższą, pieszą wycieczkę, dotrą także do świetnie zachowanego starożytnego tronu. Jest to tron skalny, który przetrwał od czasów licyjskich po dziś dzień.

4. Ruiny świątyni Artemidy Eleuthrea

Starożytne ruiny świątyni Artemidy Eleuthera to jeden z najlepszych dowodów na architekturę antyczną. Bardzo wyraźnie można bowiem zauważyć w tych ruinach pozostałości po kolumnadzie, a także można w dalszym ciągu dostrzec płaskorzeźby i inne detale, które charakterystyczne były dla świątynnej architektury.

5. Tajemniczy sarkofag i ruiny kościoła z kryptą grobową

Pod obecnie funkcjonującym kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja, odkryto tajemniczą kryptę grobową, w której znajdował się tajemniczy, częściowo uszkodzony sarkofag. Podziwiać tam można również pozostałości budowli sakralnej, która prawdopodobnie pochodziła z IV wieku. Do tej pory nie wiadomo jednak, czyje szczątki zostały złożone w tym sarkofagu. 

Miasto Myra jest prawdziwą, antyczną perełką na Riwierze Tureckiej. Wykute w skale grobowce, czy amfiteatr rzymski jest jednym z najdoskonalszych dzieł tamtych czasów. Turyści mogą bowiem zagłębić się w cały kompleks archeologiczny i podziwiać wspaniale ruiny. Tak naprawdę, cenną wskazówką i rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z usług przewodnika lub wyposażenie się audio-guide, który dostępny jest przy kasach biletowych. Wówczas dochodząc do kolejnych ruiny i punktów w starożytnym mieście Myra turyści zyskają sobie niepowtarzalną szansę na to, by usłyszeć historię związaną z danymi ruinami. Pomaga to jeszcze lepiej zrozumieć, jak rozwijała się niegdyś największa metropolia Licji i co doprowadziło do jej spektakularnego upadku.

Ceny biletów do starożytnego kompleksu miasta Myra

Turyści, chcąc zagłębić się w ruiny starożytnego miasta Myra będą musieli niestety liczyć się również z tym, że będą musieli zakupić sobie także bilety wstępu. Niestety, zwiedzanie tego kompleksu nie jest darmowe. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że wstęp nie będzie zbytnim obciążeniem budżetu podróżnych. Standardowo, osoba dorosła będzie musiała zapłacić za bilet 30 TL. Z kolei dla osób młodszych, dzieci i osób, które mogą skorzystać z różnorodnych ulg, bilet będzie kosztował około 25 TL. Czas spędzony na terenie kompleksu jest absolutnie nieograniczony. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że na zwiedzanie warto poświęcić, około 2-3 godzin. Jest to optymalny czas, który pozwoli zapoznać się z najważniejszymi pozostałościami i ruinami z tamtego okresu.

Czy warto odwiedzić starożytny kompleks miasta Myra?

Zwiedzanie miasta Myta to sposób na to, by przenieść się do zamierzchłych czasów i podziwiać to, co po nich pozostało. Na tę chwilę śmiało można jednak powiedzieć, że nie ma zbyt wiele takich miejsc jak zachowany kompleks miasta Myra. Wobec tego, jeśli tylko będziemy mieli szasnę na zwiedzenie Riwiery Tureckiej, to warto zagłębić się w jej maksymalnie południową część, gdzie obok kurortu turystycznego Demre znajduje się prawdziwa, antyczna perełka, jaką jest miasto Myra. Z pewnością takiej podróży nie pożałujemy, a wrażenia z wizyty w takim miejscu z pewnością na długo zapadną nam w pamięć. Warto więc się na taką wycieczkę zdecydować.

Poprzedni

TOP 10 atrakcji w Konya i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić

Przewodnik po Olympos, zwiedzanie i atrakcje

Następny

Dodaj komentarz