Side Antik Kent – zwiedzanie starego miasta Side

Tagi , , , , , , ,

Starożytne miasto Side Antik Kent położone jest w prowincji Antalya w Turcji. Zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e., a później stało się ważnym rzymskim portem. Dziś Kent przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają podziwiać jego dobrze zachowane ruiny, w tym starożytny teatr, świątynię Apolla i agorę. Jednak Side Antik Kent to nie tylko miejsce historyczne – to także piękne plaże, krajobrazy i mnóstwo atrakcji na świeżym powietrzu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej fascynującej historii, najważniejszym atrakcjom i zabytkom Side Antik Kent. Znajdziesz tu także informacje dotyczące podróży do tego niesamowitego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Side Antik Kent?

Położone nad turkusowymi wodami Morza Śródziemnego Side Antik Kent to starożytne miasto leżące w prowincji Antalya, w Turcji. A dokłądniej na półwyspie I oferuje wspaniałe widoki na ory Taurus. Jego zabytki, położenie I spokojna naturalna sceneria sprawiają, że jest to popularne miejsce wśród turystów z całego świata.

Side Antik Kent historia

Z początkiem VII wieku p.n.e. starożytne miasto Side Antik Kent założyli greccy osadnicy. W ciągu długiej historii rządzili nim różne imperia, w tym Persowie, Rzymianie i Bizantyjczycy. Co ciekawe, według legendy nazwa miasta pochodzi od granatu, który był ważnym produktem spożywczym wśród miejscowej ludności. W okresie rzymskim Side rozkwitło jako centrum handlu i kultury. Dodatkowo w tym czasie zbudowano kilka dużych budowli, takich jak na przykład amfiteatr, agora i świątynia Apolla. Miasto słynęło również z portu, który ułatwiał handel z innymi krajami śródziemnomorskimi.

Side Antik Kent co warto zobaczyć?

Teatr antyczny

Starożytny teatr w Side Antik Kent jest wspaniałym przykładem rzymskiej architektury. Zbudowano go w II wieku naszej ery i mógł pomieścić nawet 15 000 widzów. Teatr w ostatnich latach odrestaurowano i nadal jest wykorzystywany do organizacji wydarzeń kulturalnych. Starożytny teatr, który stoi majestatycznie w samym sercu starego miasta Side jest jednym z najbardziej imponujących zabytków w mieście. Za niewielką opłatą za wstęp, można zwiedzić dobrze zachowane ruiny amfiteatru, w którym odbywały się walki gladiatorów.

Aerial view of the ancient theatre in Side, Turkey. Drone flying around the scenic ruins. Side is a popular tourist destination in Turkey.
Widok z lotu ptaka na starożytny teatr w Side w Turcji. Dron latający wokół malowniczych ruin, licencja: shutterstock/By vetrova

Świątynia Apolla

Świątynia Apolla była niegdyś największą budowlą starożytnego tego regionu. Zbudowano ją także w II wieku naszej ery i była poświęcona bogu muzyki, poezji i proroctw. Dziś ze świątyni pozostało tylko kilka filarów, ale nadal emanuje ona aurą starożytnej wielkości. Majestatyczna Świątynia Apolla jest ikoną Side. Sześć korynckich kolumn wznoszących się z portu pochodzi z czasów rzymskich. Świątynia Apolla jest jednym z najpopularniejszych motywów fotograficznych w regionie i warto wybrać się tu, szczególnie o zachodzie słońca. Blask zachodzącego słońca po zniknięciu słońca za horyzontem, ze świątynią Apolla na pierwszym planie i olśniewającym morzem za nią, tworzy prawdziwie magiczną scenerię.

The ruins of the temple of Apollo in the ancient city of Side
TRuiny świątyni Apolla w starożytnym mieście Side, licencja: shutterstock/By atayphoto

Czytaj także: Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) blisko Side – poznajmy ją

Agora i fontanna

Starożytna agora i jej fontanna stanowiły niegdyś centrum życia publicznego w Side. W przeszłości agora była targiem, na którym lokalna ludność handlowała towarami, natomiast fontanna była źródłem wody pitnej dla mieszkańców miasta. Ruiny tych struktur są dobrze zachowane i oferują wgląd w codzienne życie ludzi, którzy żyli w starożytnym Side Antik Kent.

Panoramic view of the Side Ancient City amphitheatre. January 13, 2023. Antalya, Turkey.
panoramiczny widok na amfiteatr starożytnego miasta Side.., licencja: shutterstock/By f9project

Muzeum antycznego miasta Sideh w Kent

Muzeum Archeologiczne Side mieści fascynującą kolekcję artefaktów pochodzących ze starożytnego miasta i pobliskich wykopalisk. Należą do nich sarkofagi, posągi, fryzy, klejnoty i monety. Na wystawie znajduje się również broń, przedmioty używane w życiu codziennym i akcesoria religijne. Ponadto sam budynek jest atrakcją samą w sobie. Warto wiedzieć, że budynek znajduje się na ruinach rzymskiej łaźni.

Szukasz miejsc noclegowych w regionie? Koniecznie sprawdź nasze artykuły:

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Kemer Saat Kulesi – atrakcja w samym centrum Kemer

Berkem Aslan Diyarı – Lion Land Antalya ZOO. Zaplanujmy zwiedzanie!

Następny

Dodaj komentarz