Wakacje w Side – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

, , Tagi , , , , , , , , ,

Jeśli turyści jeszcze nie mogli skorzystać ze swojego wymarzonego urlopu, to z pewnością z niecierpliwością oczekują momentu, w którym nadejdzie upragnione wolne. Jeśli chcemy zasugerować się ofertami i statystykami, które spływają z popularnych biur podróży, szybko zauważymy, że podróżni z naszego kraju coraz chętniej wybierają się do Turcji. Jest to kraj wielu kontrastów i różnorodności. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie dlatego przyciąga do niego rzesze turystów z Polski. Możemy tam zderzyć się nie tylko z całkowicie odmienną kulturą, ale także spróbować wyjątkowej kuchni, która uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się barwna Riwiera Turecka. To ona oferuje zwykle najwięcej atrakcji i najlepsze warunki do wygodnego wypoczynku w promieniach słońca. Warto szczególną uwagę zwrócić na miejscowości Side. Co warto tam zwiedzić i dlaczego warto tam zaplanować swoje wakacje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Side – barwna miejscowość wakacyjna na Riwierze Tureckiej

Side to miasto, o którym do niedawna dosłownie nikt nie słyszał. Tak naprawdę, niesamowita popularność rozpoczęła się w momencie, kiedy władze Turcji podjęły decyzję odnośnie tego, by przemienić to niegdyś spokojne miasteczko w popularny i tętniący życiem kurort turystyczny. Warto wiedzieć, że znajduje się ono w południowej Turcji, praktycznie w samym sercu Riwiery Tureckiej. Co ciekawe, sama nazwa miasta nie jest przypadkowa. W językach anatolijskich oznacza ona po prostu „granat”.

Miasto zamieszkiwane jest na stałe przez około 18 tysięcy osób, jednocześnie sezon letni zmienia miasteczko w prawdziwą, wypoczynkową metropolię. Warto również zwrócić uwagę na to, że miasteczko to ma niezwykle bogatą historię i wielokrotnie było celem wielu ataków oraz napadów. Przechodziło ono z rąk do rąk, a najdłużej znajdowało się ono pod panowaniem Persów.

Miasteczko przeżyło także prawdziwy upadek, w momencie kiedy dostało się ono w ręce Arabów. Warto jednak zauważyć, że koniec XX wieku przyniosło mu ponowny rozkwit, gdyż właśnie wtedy rozpoczęły się pierwsze inwestycje, które miały doprowadzić do przekształcenia miasteczka w prawdziwy ośrodek turystyczny. Obecnie turyści znajdą tam wiele atrakcji, zabytków, a także szeregi luksusowych hoteli. Side w niczym nie przypomina ubogiego miasteczka, które z każdym wiekiem było coraz to bardziej pogrążane przez ataki najeźdźców. Zjeżdżają tam tłumnie turyści nie tylko z Polski, ale także z całej Europy, a także ze świata. Warto zauważyć, że stało się – obok Kemer – jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na Riwierze Tureckiej. Zaplanowanie więc tam swoich wakacji z pewnością będzie jednym z lepszych pomysłów i niezapomnianych doświadczeń.

Jak można dostać się do Side na Riwierze Tureckiej?

Mimo swojej rosnącej popularność, miasteczko Side na Riwierze Tureckiej nie doczekało się portu lotniczego. Jednak w odległości około 73 kilometrów od Side znajduje się kolejna, popularna wśród podróżnych metropolia, którą jest Antalya. Tego miasta z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Dawniej, a po części także i obecnie, jest to główny kierunek podróży turystów z Polski. Znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy, a połączenia do Antalyi z naszego kraju są obsługiwane w sposób regularny. Loty z Polski obsługiwane są z każdego, portu lotniczego w naszym kraju. Dodatkowo nie są one również wyjątkowo drogie, więc turyści nie muszą martwić się, że będą one ogromnym wydatkiem. Niemniej jednak jeśli zależy nam na tym, by skorzystać z jak najlepszych cen lotów, warto zdecydować się na zarezerwowanie lotów z odpowiednim wyprzedzeniem, wówczas będzie można skorzystać z jeszcze bardziej atrakcyjnych cen.

Jak dostać się do Side z lotniska w Antalyi?

Lotnisko w Antalyi jest jedynym, najbliższym lotniskiem, które zlokalizowane jest jedynie 74 kilometry od miejscowości Side. Wobec tego – analogicznie – podróżni będą musieli te 73 kilometry w pewien sposób pokonać. W tym wypadku niestety, nie można już liczyć na turecką komunikację miejską. Nie dociera ona bowiem z Antalyi w ten region riwiery tureckiej. Jedyną możliwością, by w miarę szybko i komfortowo dostać się od Side jest wypożyczenie samochodu na lotnisku w Antalyi. Wówczas podróżni całą trasę powinni pokonać w około godzinę i 15 minut. Droga będzie przebiegać następująco:

 • z lotniska w Antalyi podróżni muszą wyjechać na drogę oznaczoną numerem D400.
 • ta droga będzie prowadzić na zachód Turcji, wzdłuż wybrzeża całej Riwiery Tureckiej.
 • doprowadzi nas ona do obwodnicy miejscowości Mangavat.
 • z obwodnicy turyści muszą zjechać- zgodnie ze znakami- do miejscowości Side.

Co warto zwiedzić w mieście?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że Side to raj dla leniwych turystów, którzy cenią sobie błogi wypoczynek pod palmami. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Wspomnieliśmy już, że miasteczko może pochwalić się wyjątkowo bogatą historią, więc turyści ceniący sobie walory poznawcze, z całą pewnością nie będą się tam nudzić. W samym mieście pozostało wiele zabytków i miejsc, które nawiązują do okresu panowania Persów, a nawet i Arabów. Choć jego linia brzegowa „porośnięta” jest luksusowymi hotelami i gwarantuje wiele atrakcji, to jednak samo centrum miasta i jego okolice, są jedną z jego największych atrakcji. Tak więc co warto, a nawet trzeba zwiedzić?

1. Antyczny Teatr

Miasteczko wielokrotnie przeżywało ataki i najazdy, a także obecne w nim było wiele kultur. Wobec tego jedną z największych i jednocześnie najciekawszych atrakcji jest antyczny teatr, a raczej jego pozostałości. Ruiny te znajdują się w kompleksie archeologicznym i z pewnością nie można ich pominąć podczas zwiedzania.

2. Pozostałości świątyń Apollina, Ateny i Mena

Pozostałości trzech świątyń – Apollina, Ateny i Mena znajdują się w tym samym kompleksie archeologicznym co ruiny antycznego teatru. Turyści mogą tam podziwiać chociażby wyjątkowo świetnie zachowane kolumny, czy także posążki ówczesnych bożków.

3. Agora i budynek starożytnej łaźni

To kolejny z atrakcyjnych zabytków na mapie Side. Pozostałości po agorze- starożytnym placu centralnym, a także po starożytnych łaźniach są prawdziwie niesamowitym miejscem. Zabytki te znajdziemy w całym kompleksie archeologicznym.

4. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne znajduje się tuż przy archeologicznym kompleksie. Nie da się ukryć, że jeśli chcemy jeszcze lepiej zapoznać się z pochodzeniem ruin, a także wykopaliskami i ciekawymi artefaktami, które zostały tam znalezione, to muzeum to jest najważniejszym punktem zwiedzania miasta.

5. Pozostałości bizantyjskiego szpitala

To kolejne, niezwykle ciekawe miejsce do zwiedzenia w Side. Pozostałości bizantyjskiego szpitala to monumentalny kompleks ruin. Wśród nich znajdziemy chociażby świetnie zachowaną bramę wjazdową, a także fontannę właśnie z okresu bizantyjskiego.

6. Biblioteka z II wieku

Biblioteka w Side uważana jest za jedną z najstarszych na świecie. Zgodnie ze źródłami powstała ona jeszcze w II wieku i obecnie jest ona udostępniona do zwiedzania podróżnym. Takiej atrakcji z całą pewnością nie można pominąć podczas zwiedzania Side.

7. Świątynia Dionizosa

Świątynia Dionizosa jest jedną z najlepiej zachowanych, starożytnych świątyń, która tak naprawdę znajduje się blisko centrum kurortu Side. Możemy tam podziwiać świetnie utrzymane kolumny w stylu korynckim, a także wiele innych, ręcznie wykonanych zdobień w kamiennych murach. 

Nie da się ukryć, że wakacje w Side to świetny pomysł dla wszystkich miłośników historii oraz starożytnej kultury. Świetnie zachowane ruiny i kompleks archeologiczny zwykle stanowi jeden z najważniejszych punktów wycieczkowych w mieście.

Najpiękniejsze plaże w mieście

Jeśli turyści marzą o wypoczynku na piaszczystych plażach Riwiery Tureckiej, to nie znajdą oni lepszego miejsca niż właśnie Side. Ten malowniczy kurort zasłynął ze swoich majestatycznych plaż, które od wielu już lat przyciągają spragnionych wypoczynku podróżnych. Które plaże cieszą się największym zainteresowaniem i które z nich z pewnością warto jest odwiedzić?

 • Plaża Everneseki – jeśli poszukujemy w Side najpiękniejszych plaż, to właśnie na plaży Everneseki znajdziemy wszystko to, o czym marzymy. Jest to obszerna i piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody. Turyści mogą również na niej cieszyć się dostępem do szeregu udogodnień i innych atrakcji. Jest to nie tylko świetne miejsce do tradycyjnego plażowania, ale także do uprawiania wszelakich sportów wodnych czy snorkelingu.
 • Plaża Kumkoy – ta plaża zlokalizowana jest praktycznie w samym centrum tego popularnego kurortu. Jest ona również obszerna i piaszczysta. Plaża ta posiada świetnie zorganizowaną infrastrukturę. Podróżni mogą na niej bowiem korzystać z wielu udogodnień, do których można zaliczyć chociażby bary, kawiarnie, prysznice czy wypożyczalnie sprzętów do sportów wodnych.
 • Plaża Camci Halik – to niewielka, aczkolwiek wyjątkowo malownicza plaża, która zlokalizowana jest w południowej części kurortu. Oferuje ona niezwykle spokojny wypoczynek w otoczeniu zagajnika, który rzuca na plażę naturalny cień. Ze względu na wyjątkowo łagodne zejście do wody, plaża ta jest polecana rodzinom z dziećmi.
 • Plaża Side Halik – to z kolei plaża w północnej części kurortu. Gwarantuje ona również wypoczynek w nieco spokojniejszej i bardziej prywatnej atmosferze. Znajduje się na niej kilka kawiarenek i sklepików, a także wypożyczalnie leżaków i parasoli.

Czy w Side można wypożyczyć samochód & gdzie można go zaparkować?

Z pewnością turyści, którzy dotarli do Side bez samochodu, mogą rozważyć możliwość jego wypożyczenia już na miejscu. Nie będzie z tym większego problemu, gdyż w Side znajduje się kilka, lokalnych wypożyczalni pojazdów, z usług których można bez problemu skorzystać. Oczywiście ceny są dość wysokie. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie auta, warto również dowiedzieć się, gdzie będzie można go zaparkować. Okazuje się, że w tej kwestii również nie doświadczymy większych problemów. Choć historyczne centrum miasta wyłączone jest z ruchu kołowego, to w jego okolicy znajduje się wiele miejsc parkingowych. Warto również wiedzieć, ze są one płatne. Parkingi zostały również zaaranżowane w pobliżu plaż. Darmowe parkowanie możliwe jest „przy drogach”, jedynie na miejscach, które zostały oznaczone białymi liniami.

Pogoda i temperatura w ciągu roku, czyli kiedy najlepiej wybrać się do Side?

Riwiera Turecka znajduje się w strefie gorącego klimatu śródziemnomorskiego. W praktyce więc oznacza to, że praktycznie nie doświadczymy tam pory zimowej. W Side lata są gorące i dość suche. Z pewnością jeśli kochamy upały, warto wybrać się tam w okresie do maja do końca września. Wówczas termometry pokazują nawet 36-37 stopni Celsjusza. Z kolei jeśli preferujemy nieco niższe temperatury, to okres od października do kwietnia będzie dla nas idealny. Wówczas można spodziewać się temperatur rzędu nawet 25-27 stopni Celsjusza. W miasteczku, podobnie jak w całej Riwierze Tureckiej, opady występują niezwykle rzadko, więc podróżni mogą zapomnieć o zabieraniu ze sobą parasoli. Dodatkowo woda u wybrzeży nadaje się do pływania przez dosłownie cały rok. Utrzymuje ona bowiem temperaturę około 26 stopni Celsjusza.

Najlepsze obiekty gastronomiczne – gdzie można spróbować tureckiej kuchni?

Side to przede wszystkim cały szereg restauracji, barów i kawiarenek, które zapraszają na specjały lokalnej kuchni. Podróżni mogą się zatrzymać na turecki lunch w:

 • La Spezja bistro, bar and restaurant – choć nazwa może wydawać się nieco myląca, to jednak ten lokal zaprasza na tradycyjną, turecką kuchnię.
 • Old Town Pub Bistro – to kolejny lokal w Side, który zagwarantuje nam turecką ucztę dla naszego podniebienia.
 • Side Orfoz Restaurant and Bar – ten lokal gastronomiczny to jedna z najlepszych restauracji w mieście. Specjalizuje się ona oczywiście w kuchni regionalnej.

Najlepsze obiekty noclegowe

Baza noclegowa w Side również jest pokaźnie rozwinięta. Hotele zajmują praktycznie większą część miejskiej zabudowy. Które z nich zaliczają się do najlepszych?

TOP 3 hotele dla rodzin z dziećmi w Side

Jeśli do Side wybieramy się z całą rodziną, wówczas warto zatrzymać się w:

Side Sunberk Hotel – to rodzinny hotel w centrum miasteczka.

Side Tuana Garden Home – to również obiekt noclegowy polecany rodzinom z dziećmi.

Amara Family Resort – to obiekt oferujący zakwaterowanie w pokojach rodzinnych.

TOP3 hotele w Side z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na hotelu który gwarantuje widoki na morze, możemy zatrzymać się w:

Side Apart Hotel – to hotel gwarantujący widoki na morze.

Leda Beach Hotel – ten hotel znajduje się bezpośrednio przy plaży.

Aura Hotel – to również hotel niedaleko plaży. Gwarantuje piękne widoki na morze.

TOP 3 hotele Side w przystępnej cenie

W Side oczywiście można znaleźć niskobudżetowe noclegi. Na przykład

Bellissima Hotel – pięknie urządzony hotel zlokalizowany w pobliżu parków i atrakcji Side

Kaya Apart Hotel Side – obiekt znajduje się niedaleko plaży, a goście poza wygodnymi pokojami mają do dyspozycji również basen

Risus Hotel Side – to hotel oferujący noclegi w przystępnej cenie w centrum miasta

TOP 3 hotele all inclusive w Side

Jeśli zależy nam na hotelach all inclusive, wówczas warto zatrzymać się w:

Narcia Resort Side – to pięciogwiazdkowy obiekt z all inclusive.

Villa Side – to z kolei czterogwiazdkowy obiekt noclegowy również z all inclusive.

Sirma Hotel – to również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z all inclusive.

Poprzedni

Wakacje w Antalya – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Wakacje w Göynük – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz