Twierdza w Alanyi -zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Odwiedzając Alanyę, trudno przeoczyć masywne fortyfikacje, które dominują w mieście. Twierdza w Alanyi (tr. Alanya Kalesi) jest pięknie położona na cyplu z widokiem na morze. Czy warto wybrać się na wzgórze, aby zwiedzić Twierdzę w Alanyi nazywaną przez mieszkańców „kale” (zamek)? Co warto zobaczyć podczas zwiedzania? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Twierdza w Alanyi?

Twierdza w Alanyi położona jest na wysokości 250 metrów nad poziomem morza, na skalistym półwyspie wcinającym się w Morze Śródziemne, które chroni fortecę z trzech stron. Mur otaczający zamek ma 6,5 kilometra długości i obejmuje 140 wież. Dokładny adres Twierdzy w Alanyi to: Hisariçi, 07400 Alanya/Antalya, Turcja.

Jak dojechać do Twierdzy w Alanyi?

Istnieją trzy sposoby, aby dostać się do Twierdzy w Alanyi. Najlepszą alternatywą jest kolejka linowa, która oszczędza czas i siły na zwiedzanie. Do zamku w Alanyi można także dojechać samochodem, ale w sezonie wakacyjnym jest problem z parkowaniem. Inną alternatywą jest spacer do Twierdzy, szlakiem rozpoczynającym w pobliżu Czerwonej Wieży i starożytnej stoczni. Spacer ten zajmuje około 2 godzin, ponieważ zamek znajduje się na stromych skałach sięgających 250 metrów nad poziomem morza.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, aby dostać się na szczyt wzgórza, jest autobus miejski nr 4, który wyrusza z centrum Alanyi (Plac Hürriyet) po wschodniej stronie miasta. Autobus ten jedzie aż na sam szczyt, a jego końcowy przystanek znajduje się przy bramie prowadzącej do Wewnętrznej Twierdzy. Autobus kursuje co godzinę, od 9:00 do 19:00, a cena biletu wynosi około 7,00 TL.

The harbor of Alanya on a beautiful summer day. Turkey
Port w Alanyi w piękny letni dzień, licencja: shutterstock/By alehvaranishcha

Ciekawostki na temat Twierdzy w Alanyi

Twierdzę w Alanyi zbudowano w 1221 roku na polecenie seldżuckiego sułtana Alaeddina Keykubata, który zdobył miasto i kazał je odbudować. Na terenie fortecy znajduje się 140 bastionów. Co ciekawe, zbudowano także 400 cystern, które miały zaspokoić zapotrzebowanie na wodę dla mieszkańców. Niektóre z cystern są używane do dziś. Poza tym Twierdzę w Alanyi zbudowano na pozostałościach starożytnych fortyfikacji z okresu bizantyjskiego i rzymskiego.

Zwiedzanie Twierdzy w Alanyi

Większość zamku zbudowano w XIII wieku pod rządami Seldżuków, po podboju miasta w 1220 roku, na pozostałościach wcześniejszych fortyfikacji z epoki bizantyjskiej i rzymskiej. Pod rządami Imperium Osmańskiego, zamek przestał pełnić funkcję obronną, a w XIX wieku wewnątrz murów wybudowano liczne wille. Obecnie budynek pełni funkcję skansenu. Dostęp do zamku od strony morza jest biletowany, ale znaczna część obszaru wewnątrz murów, w tym zamek od strony lądu, jest otwarta dla zwiedzających.

İçkale: Zamek wewnętrzny

Na terenie wewnętrznego zamku znajdują się bizantyjskie, seldżuckie i osmańskie budowle. Wstęp jest tu płatny. Po lewej stronie znajduje się cysterna na wodę pokryta czerwoną cegłą. Jest to największa z około 400 cystern znajdujących się wokół zamku i nadal jest używana. Bizantyjski kościół jest jednym z najlepiej zachowanych budynków znajdujących się na terenie Twierdzy w Alanyi. Kościół w okresie Seldżuków pełnił funkcję małego meczetu. Za kościołem znajduje się mały taras widokowy, skąd roztacza się niesamowicie piękna panorama miasta, zwłaszcza podczas zachodu słońca.

Czerwona Wieża: symbol Alanyi

Zamek w Alanyi przybrał swoją obecną formę w okresie panowania Seldżuków. Wówczas Alanya była anatolijską stolicą Seldżuków. Czerwona Wieża jest symbolem Alanyi i została dobudowana w 1226 roku. Ma ona 33 metry wysokości i wzięła swoją nazwę od koloru materiału, z którego została wykonana. Czerwona Wieża przetrwała do naszych czasów w bardzo dobrym stanie i na pierwszym piętrze znajduje się Muzeum Etnograficzne.

The Kizil Kule (Red Tower) is a historical tower in the Turkish city of Alanya. The building is considered to be the symbol of the city.
The Kizil Kule (Red Tower) is a historical tower in the Turkish city of Alanya. The building is considered to be the symbol of the city., licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Stocznia

Łukowa struktura stoczni widoczna w pobliżu Czerwonej Wieży nad morzem jest jedyną tego rodzaju pozostałą z okresu Seldżuków. Stocznia, zbudowana przez Kayqubada I, służyła nie tylko do budowy i naprawy statków, ale także do produkcji żagli oraz innego wyposażenia statków. Pełniła ona swoją pierwotną funkcję do lat 60-tych XX wieku.

Dlaczego warto odwiedzić Twierdzę w Alanyi?

Spacer po całej Twierdzy i murach miejskich, które mają około 6,5 kilometra, może być nieco męczący. Jednak zabytkowe budowle oraz spektakularny widok, w tym na plażę Kleopatry są z pewnością warte wysiłku. Co więcej, nie jest to wyłącznie wycieczka na mury miejskie. Spacer po Twierdzy daje wgląd w historię miasta i terenów w pobliżu Alanyi.

Godziny otwarcia Twierdzy w Alanyi

Godziny zwiedzania Twierdzy w Alanyi zależą od pory roku. W okresie letnim (1 kwietnia – 31 października) Twierdzę można zwiedzać w godzinach 08:30 – 19:00. Natomiast w okresie zimowym (31 października – 1 kwietnia) Twierdza czynna jest w godzinach 08:30 – 17:30.

Bilety i ceny do Twierdzy w Alanyi

Bilety wstępu dla osoby dorosłej do Twierdzy Alanya kosztują 280,00 TL.

Czytaj także:

Water planet aquapark Alanya, atrakcje, przewodnik

Hotele Alanya – lista TOP rekomendowanych noclegów

auto: Magda Łydka

Poprzedni

Seyir terasi – wzgórze z napisem „I LOVE ALANYA”

Wakacje w Ankarze – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz