Shipyard Alanya – zabytkowa stocznia seldżucka

Tagi , , , , ,

Stocznia Shipyard Alanya (tr. tersane) zbudowana podczas panowania Seldżuków w Alanyi, to wyjątkowy budynek, który, o dziwo, rzadko przyciąga turystów. Jeszcze kilka lat temu było to opuszczone i zrujnowane miejsce, jednak obecnie teren oczyszczono i przekształcono w muzeum poświęcone żegludze morskiej na Morzu Śródziemnym za panowania Seldżuków. Jeśli interesujesz się historią morską i średniowiecznymi budynkami, znajdź czas, aby odwiedzić jedyną pozostałą stocznię z okresu Seldżuków w Turcji. W tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania stoczni w Alanyi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Shipyard Alanya – ważne informacje

Gdzie znajduje się Shipyard Alanya (Zabytkowa Stocznia Seldżucka) w Alanyi?

Stocznia Shipyard Alanya znajduje się na południe od Czerwonej Wieży i można do niej łatwo dotrzeć pieszo, podążając około 300-metrową ścieżką. Dokładny adres to: Tophane, Tersane Sk. No:9, 07400 Alanya/Antalya, Turcja

Jak dojechać do Shipyard Alanya (Zabytkowa Stocznia Seldżucka) w Alanyi?

Do stoczni Shipyard Alanya można dojechać autobusami linii 1, 40 i 50 oraz samochodem. Aby, dotrzeć do wejścia prowadzącego do stoczni należy iść ścieżką wzdłuż wybrzeża, prowadzącą od murów miejskich.

Ciekawostki na temat Shipyard Alanya

Stocznia w Alanyi (Tersane) była wykorzystywana do celów handlowych i ochronnych na przestrzeni dziejów. Usytuowana tyłem do Czerwonej Wieży Shipyard Alanya jest jedyną stocznią pozostałą z okresu Seldżuków. Została zbudowana w pierwszej połowie XIII wieku i składa się ona z pięciu łuków. Posiada ona także fasadę o wysokości 56,5 metrów, która skierowana jest w stronę morza. Kiedy Seldżucy budowali stocznię, starannie wybrali lokalizację, aby jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Na bramie wejściowej prowadzącej do stoczni znajduje się także pamiątkowy napis sułtana.

Seldżucki sułtan, Aleaddin Keykubad, zdobył miasto w 1221 r. i stworzył w Alanyi swoje zimowe centrum administracyjne. Stocznia i Arsenał to dwa historyczne budynki w Alanyi, które pozostały z okresu Seldżuków.

Zwiedzanie Shipyard Alanya

Po wizycie w Czerwonej Wieży (Kızıl Kule), podążając wzdłuż murów, bez problemu dotrzesz do Shipyard Alnya. Wewnątrz można zobaczyć szczegółowe pokazy dotyczące nawigacji morskiej na Morzu Śródziemnym w okresie panowania Seldżuków, a także historię budownictwa, ponieważ jest to najstarsza średniowieczna stocznia w Turcji. Budynek, w którym do lat 60. XX wieku naprawiano łodzie, obecnie służy jako muzeum, w którym prezentowana jest historia związana z morzem i statkami. Wewnątrz można zobaczyć ciekawą kolekcję kotwic, tuneli i pomieszczeń magazynowych.

Shipyard (Tersane) and the ruins of a medieval fortress (Alanya Castle) on the mountainside. Alanya. Turkey.
Stocznia (Tersane) i ruiny średniowiecznej twierdzy (zamek Alanya) na zboczu góry.. , licencja: shutterstock/By SergeyKohl

Tophane (Arsenał)

Arsenał znajduje się po prawej stronie, w południowej części stoczni. Co więcej miejsce to zbudowano na 10-metrowym bloku skalnym w 1227 roku. Miał on na celu chronić stocznię przed możliwymi atakami z morza. Tophane to zabytkowy 3-piętrowy prostokątny budynek, w którym odlewano okręty wojenne oraz armaty.

Dlaczego warto odwiedzić Shipyard Alanya?

Stocznia w Alanyi jest pierwszą seldżucką stocznią na Morzu Śródziemnym. Wcześniej Aleaddin Keykubat zbudował stocznię Sinop na Morzu Czarnym. Do stoczni i zbrojowni, najważniejszych symboli portu w Alanyi, można dotrzeć także łodzią. Niezwykle ładnie miejsce to prezentuje się po zmierzchu, ponieważ posiada ona specjalne oświetlenie. Warto odwiedzić to miejsce także ze względu na ciekawą historię.

Godziny otwarcia

Shipyard Alanya pozostaje otwarte dla zwiedzających codziennie, od 09:00 do 19:00 latem (od kwietnia do października) i od 08:00 do 19:00 zimą. Godziny te mogą się różnić, dlatego też przed planowaną wizytą warto je wcześniej sprawdzić.

Bilety i ceny do Shipyard Alanya

Możesz wybrać między pojedynczym biletem do stoczni w Alanyi (ok. 15 TL) a biletem łączonym, aby zobaczyć zarówno stocznię, jak i Czerwoną Wieżę (ok. 40 TL) . Osoby posiadające kartę muzealną mogą zwiedzić stocznię bezpłatnie.

Czytaj także:

Hotele Antalya – lista TOP rekomendowanych noclegów

TOP 8 niesamowitych wysp w Antalyi, które powinieneś zobaczyć

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Czy wiesz, dlaczego warto jechać do Ankary?

Hotele i noclegi w Ankarze – lista TOP rekomendowanych miejsc

Następny

Dodaj komentarz