Alanya Deniz Feneri – urokliwa latarnia morska w Alanyi

Tagi , , , , , , ,

Latarnia morska – Alanya Deniz Feneri z powiewającą turecką flagą na szczycie wita wpływających do portu żeglarzy. Poza tym oświetla ona drogę zbłąkanym łodziom i rybakom od ponad 132 lat. Latarnię można podziwiać z bliska podczas spaceru po porcie. Dzięki swojej lokalizacji, z dala od zgiełku centrum miasta jest to idealne miejsce na spokojny spacer i zrobienie malowniczych zdjęć na tle Morza Śródziemnego oraz okolicznych atrakcji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najważniejsze informacje

Latarnia morska w Alanyi została zbudowana w 1880 roku i od tego czasu oświetla ona drogę żeglarzom pływającym po Morzu Śródziemnym, w okolicach tego miasta. Planujesz wakacje w Alanyi i zastanawiasz się co zobaczyć w tym pięknym, tureckim mieście? Z pewnością na liście atrakcji powinna się znaleźć urokliwa latarnia. Oto najważniejsze informacje o niej!

Gdzie znajduje się Alanya Deniz Feneri?

Latarnia morska – Deniz Feneri znajduje się w starej części miasta Alanya – Çarşı. Zbudowano ją na końcu wąskiego półwyspu, usytuowanego w porcie. Zapewnia ona także panoramiczne widoki na Morze Śródziemne, centrum miasta ze starym mostem i mury zamku Alanya.

Jak dojechać do Alanya Deniz Feneri w Alanyi?

Do latarni morskiej najlepiej dotrzeć pieszo. W pobliżu znajduje się wiele atrakcji, w tym słynna Wieża Kızılkule i port jachtowy Alanya Marina (Alanya Yat Limanı). Latarnia morska w Alanyi to świetne miejsce do spacerów oraz podziwiania pięknego krajobrazu miasta oraz Morza Śródziemnego.

Alanya Deniz Feneri close-up, view from the sea. White vintage lighthouse on the stone coast against the background of the blue Mediterranean sea and mountains in the Turkish resort
Alanya Deniz Feneri z bliska, widok z morza. Biała zabytkowa latarnia morska na kamiennym wybrzeżu na tle błękitnego Morza Śródziemnego i gór w tureckim kurorcie, licencja: shutterstock/By ioanna_alexa

Ciekawostki na temat Alanya Deniz Feneri

Warto wiedzieć, że z półwyspu, na którym znajduje się ta urokliwa latarnia morska odpływają statki do portu Kyrenia, znajdującego się w miejscowości Girne, na Cyprze Północnym. Poza tym jest to niezwykle malownicze miejsce do fotografowania okolicy. Warto wybrać się tu o każdej porze dnia, jednak najlepsze zdjęcia wychodzą podczas tak zwanej „Złotej Godziny” tuż przed zachodem słońca. Wówczas okoliczne wybrzeże jest przepięknie oświetlone przez zachodzące słońce. Latarnię warto odwiedzić także po zmroku, aby zrobić jej piękne zdjęcia oraz by zobaczyć przepięknie oświetlone zabytki stojące w pobliżu i jachty cumujące w Alanya Marina (Alanya Yat Limanı).

Zwiedzanie Alanya Deniz Feneri w Alanyi

Wnętrza latarni nie można zwiedzać, jednak i tak warto wybrać się tu na spacer. Zwiedzanie warto połączyć ze zwiedzaniem słynnej Wieży Kızılkule, w której znajduje się Muzeum Etnograficzne. Oprócz tego jest to doskonałe miejsce na popołudniowe spacery. Wzdłuż półwyspu prowadzącego do latarni morskiej Alanya Deniz Feneri znajduje się murek, na którym można usiąść i podziwiać wpływające luksusowe jachty do portu Alanya Marina (Alanya Yat Limanı) oraz Zamek w Alanyi górujący na wzgórzu.

Dlaczego warto odwiedzić latarnię?

Latarnia morska to ładny, bielony budynek, który warto zobaczyć podczas spaceru wzdłuż wybrzeża Alanyi. Jest to także doskonałe miejsce do zrobienia pięknych instagramowych zdjęć. Niestety nie ma możliwości wejścia do środka Alanya Deniz Feneri. Pomimo tego, latarnia z zewnątrz również się pięknie prezentuje na tle Alanya Marina (Alanya Yat Limanı), ruin zamku oraz Czerwonej Wieży. Poza tym, w okolic znajduje się wiele ważnych i zabytkowych miejsc. W tym Stara Stocznia, Czerwona Wieża, które warto zwiedzić podczas spaceru do tej malowniczej latarni.

Czytaj także:

Muzeum Archeologiczne w Alanyi (Alanya Arkeoloji Müzesi)

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Minaret Yivli – wieża, symbol Antalyi. Poznajmy ją lepiej!

Seyir terasi – wzgórze z napisem „I LOVE ALANYA”

Następny

Dodaj komentarz