Życie nocne w Antalyi – bary, restauracje, dyskoteki

Tagi , , , , , ,

Jeśli spędzasz wakacje w Antalyi, będziesz miał okazję poznać atrakcje życia nocnego w tym regionie. Niezależnie od tego, czy jesteś w Antalyi, Side, Kaş, czy Alanyi, wieczory oferują wiele wydarzeń i atrakcji. Kluby, bary, restauracje, muzyka na żywo… jest tu mnóstwo miejsc otwartych do bardzo późna, które zapewnią Ci zabawę i rozrywkę. W naszym artykule Życie nocne w Antalyi znajdziesz wszystkie najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące życia nocnego w prowincji Antalya. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Życie nocne w Antalyi – najpopularniejsze miejsca

Życie nocne w Antalyi toczy się pomiędzy barami all inclusive, klubami i pubami znajdującymi się w kurortach przy plaży oraz w wybranych miejscach w całej prowincji. Ogólnie rzecz biorąc, są cztery bardzo popularne miejsca w regionie Antalya, które oferują wiele atrakcji i bogate życie nocne. Oprócz czterech miejsc wymienionych poniżej, zazwyczaj wszystkie kurorty plażowe w Antalyi posiadają lokalne restauracje oraz bary czynne do późnych godzin nocnych.

  • Kaleiçi – Historyczne centrum Antalya – Kaleiçi oprócz zabytków posiada liczne bary, kluby, karaoke, restauracje, kawiarnie oraz puby. 
  • Stare miasto w Side – Na półwyspie Side znajdują się dziesiątki restauracji, barów i klubów nocnych na świeżym powietrzu. Jest to popularne miejsce dla osób, które przebywają w jednym z pobliskich kurortów plażowych w Side, Kumköy, Colakli, Evreneki, Sorgun i Titreyengöl. W Side imprezują głównie turyści, daltego też ceny są znacznie wyższe niż w pozostałych lokalizacjach. 
  • Wybrzeże Alanya – Ulica pomiędzy portem Alanyi, Czerwoną Wieżą Alanyi i Zamkiem Alanyi jest zapełniona restauracjami, pubami i barami. Większość odwiedzających to turyści, ale jest też trochę miejscowych. W kurorcie Oba (Alanya) jest również wiele restauracji, barów i pubów.
  • Port w Kaş – Dla wszystkich, którzy przebywają w zachodniej części Antalyi i na Wybrzeżu Likijskim, port Kaş jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia po zmroku. Znajdują się tam restauracje serwujące dania z owoców morza, bary, kluby i puby. 

Czy w Turcji można pić alkohol?

Turcja to kraj muzułmański, ale alkohol można kupić niemal wszędzie. Każdy supermarket, a także każdy pub posiada w swojej ofercie różne alkohole. Oczywiście istnieją miejsca, które nie serwują wogóle alkoholu. Znajdują się one z dala od kurotów turystyczych, w bardziej wiejskich obszarach. Poza tym w rejonach turystycznych alkohol można zamówić prawie wszędzie. Jedynie podczas ramadanu – miesiąca postu, restauracje, które zwykle podają alkohol, mogą tego nie robić.

Popularne lokalne alkohole z Turcji

W Turcji ludzie lubią poświęcać dużo czasu na jedzenie, a stół jest zawsze suto zastawiony. Przy tradycyjnym rakı sofrası, czyli stole z rakı, na stole znajduje się niezliczona ilość gorących i zimnych meze. Rakı zazwyczaj pije się w Turcji z daniami rybnymi, ale jest on również bardzo popularny z daniami mięsnymi. Często posiłkowi towarzyszą tureckie piosenki ludowe, które czasem wykonywane są na żywo. Tureckie piosenki brzmią melancholijnie i są zazwyczaj miłości, pożądaniu i wspominaniu.

Popularne tureckie alkohole, których warto spróbować podczas wakacji w Antalya

  • Rakı – Spośród napojów alkoholowych rakı jest niezwykle popularnym tureckim alkoholem. Wytwarza się go z winogron zbieranych, gdy są dojrzałe, a następnie są fermentowane i destylowane. Po dodaniu anyżu, ponownie się go destyluje. Alholo ten ma smak przypominający lukrecję. W połączeniu z wodą alkohol przybiera mlecznobiały kolor. Po każdym łyku rakı bierze się łyk wody. Klarowny trunek ma zawartość alkoholu około 40-50%. Najbardziej znane odmiany to Yeni Rakı oraz Tekirdağ Rakı.
  • Wino tureckie – Mieszkańcy Turcji piją bardzo mało wina. Spożycie na osobę w ciągu roku wynosi mniej niż jeden litr. Regiony Morza Egejskiego i Marmara produkują prawie 60% wszystkich win tureckich. Znane są jednak również wina z regionów uprawnych w południowej Anatolii Środkowej, takie jak Turasan z Kapadocji czy Kalecik Karası z Ankary.
  • Piwo Efes – Browar Efes jest najbardziej znanym i największym browarem w Turcji, który posiada również filie za granicą. Piwo jest warzone zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi czystości. Swoją nazwę bierze od miasta Efez leżącego w pobliżu Izmiru, gdzie po raz pierwszy uwarzono to tureckie piwo.

Jakie są ceny alkoholu i żywności oraz godziny otwarcia restauracji w Antalya?

Ceny w restauracjach

Ceny w restauracjach mogą bardzo się różnić ze względu na okalizację i ofertę. Na terenach wiejskich, poza kurortami turystycznymi można zjeść bardzo smacznie i tanio. Natomiast ceny w dużych miastach i w obszarach turystycznych mogą osiągnąć dość wysoki poziom.

Ceny alkoholu

Alkohol jest bardzo wysoko opodatkowany w Turcji i dlatego jest stosunkowo drogi. Dlatego wielu turystów preferuje ośrodki all inclusive. Alkoholu nie podaje się w każdym pubie i restauracji, ale w obszarach turystycznych alkohol jest on dostępny prawie wszędzie.

Godziny otwarcia restauracji w Antalya

W Turcji ludzie jedzą kolację stosunkowo późno, dopiero około 20:00 restauracje zaczynają się zapełniać. Zwykle są one otwarte do północy, często także i dłużej, jeśli są jeszcze Goście. Na terenach bardziej wiejskich restauracje często zamykane są wcześniej.

Życie nocne w Turcji – co warto wiedzieć?

Każdego wieczoru restauracje serwujące rakı wypełniają się mieszkańcami delektującymi się tym trunkiem przy akompaniamencie tureckiej muzyki. Rakı nazywane jest również „mlekiem lwa” i towarzyszy mu niezliczona ilość mezes oraz dań z mięsa lub ryb.Jeśli chcesz tylko wypić piwo i nie jeść, powinieneś udać się do pubu. Jednak jeśli w telewizji jest mecz piłki nożnej, wszystkie będą zatłoczone, a mecze będą transmitowane na ogromnych ekranach. Turcy kochają piłkę nożną, a mecze ogląda się żywiołowo, z pełnym entuzjazmem. Nie zdziw się głośnymi komentarzami, a gdy padnie bramka, cały pub będzie głośno skandował – pod warunkiem, że padł dla właściwej drużyny! Typowe tureckie kawiarnie są zarezerwowane dla mężczyzn. Tutaj ludzie spotykają się, aby porozmawiać i zagrać w backgammon (Tryktrak). Alkoholu tu się nie podaje, ale miejscowi piją mocną czarną herbatę. W każdej dzielnicy znajduje się przynajmniej jedna kawiarnia, która jest można odwiedzić do późnych godzin wieczornych.

Koncerty, festiwale i wydarzenia kulturalne w Antalyi

Przez większą część roku w Antalyi odbywają się liczne koncerty i festiwale. Do najpopularniejszych należą: Festiwal Opery i Baletu w Antalyi (w czerwcu), Festiwal Turystyki w Antalyi (w lipcu), Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca Ludowego (w sierpniu ) oraz Festiwal Winogron Ibradi (we wrześniu).

Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Kultury, Side

Pod koniec sierpnia w Side organizuje się coroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Kultury. Odbywa się on zarówno w starożytnym teatrze, jak i w pobliżu portu, gdzie odwiedzający podziwiają muzykę klasyczną w pobliżu Świątyni Apolla.

Festiwal Filmowy Golden Orange (Altın Portakal Film Festivali)

Jest to jeden z najważniejszych festiwali w Turcji i najbardziej znany festiwal w Antalyi. Po raz pierwszy odbył się w 1964 roku w starożytnym teatrze w Aspendos, ale potem został przeniesiony do Antalyi. Nagrody przyznawane są najlepszym filmom krajowym i międzynarodowym. Symbolem jest złota pomarańcza, która nazywana jest również „Tureckim Oscarem”.

Ogień Antatolii

W Aspendos, starożytnym teatrze pochodzącym z II wieku p.n.e., regularnie w miesiącach letnich odbywają się różne koncerty. Znana na całym świecie Fire of Anatolia (grupa muzyczno-taneczna licząca 90 członków) opowiada historię Anatolii poprzez taniec, folklor i teatr. Grupa wystąpiła już w 2 750 przedstawieniach, w ponad 75 krajach.

The Land of Legends

Park tematyczny oferuje imponujące show każdego wieczoru w pobliżu kanału, który przepływa przez centrum handlowe. Dzięki olśniewającym światłom, fantazyjnym kostiumom i imponującym pokazom muzycznym przeniesiesz się w świat baśni.

Jazz Festival, Alanya

Miłośnicy jazzu mogą wybrać się na festiwal Jazz Festival w Alanyi, który organizowany jest pod koniec września. Na tle historycznej Czerwonej Wieży, krajowi i międzynarodowi artyści wykonują muzykę jazzową.

Lycian Arts and Culture Festival Kaş

Starożytny teatr Antiphellos, zbudowany w I wieku p.n.e., służy jako scena dla Festiwalu Sztuki i Kultury Likijskiej w Kaş. Podczas tego wydarzenia odbywają się liczne pokazy tańca i występy Baletu Państwowego oraz Opery Państwowej. Scena jest skierowana bezpośrednio w stronę morza.

Życie nocne w kurortach plażowych w Antalyi

Kurorty plażowe w Antalyi także posiadają bogatą ofertę życia nocnego. Każdy kurort ma kilka barów i pubów oraz co najmniej jeden klub, w którym wieczorem gra DJ. W teatrach często odbywają się przedstawienia na żywo. Jeśli zarezerwowałeś wakacje all inclusive, wszystkie napoje, w tym alkoholowe, są również bezpłatne. Napoje alkoholowe są jednak w większości przypadków ograniczone do tych produkowanych lokalnie, czyli rakı, tureckiego wina i tureckiego piwa. Koncepcja ultra-all-inclusive obejmuje również zagraniczne markowe napoje, czy to Red Bull w koktajlu, czy whisky w barze.Ponadto, w Antalyi znajdują się hotele imprezowe, które są dostosowane do wszelkiego rodzaju imprez, zarówno pod względem wyposażenia, jak i koncepcji. Przykładem tego jest Adam & Eve Hotel w Belek.

Popularne kluby w prowincji Antalya

Lighthouse Club

Klub Lighthouse w Side znajduje się bezpośrednio przy porcie. Oprócz neonów i kul dyskotekowych oferuje klubową muzykę na świeżym powietrzu z widokiem na Świątynię Apolla w tle.

Club29

Club29 w marinie Antalya oferuje kilka barów, restaurację i jedną z największych dyskotek na świeżym powietrzu w regionie. Gośćmi są głównie młodsi turyści.

Havana Club

Havana Club w Alanyi to ogromna dyskoteka na świeżym powietrzu, w której grane są tureckie i międzynarodowe utwory. Gośćmi są głównie młodsi ludzie. 

Club Inferno

Klub Inferno w Kemer, leżący około 50 kilometrów od Antalyi, może pomieścić do 3000 Gości. Miejsce to słynie z pokazów i występów scenicznych, które zapewniają rozrywkę do wczesnych godzin porannych.

Nocne atrakcje w Antalyi

Jeśli nie jesteś miłośnikiem imprezowania w klubie lub w pubie to istnieje wiele atrakcji, które warto zobaczyć lub zaplanować po zmierzchu. 

Widowisko „Turecka Noc”

W przeszłości „Tureckie Noce” były wykorzystywane do zabawiania podróżnych, którzy zatrzymywali się w karawanserajach. Obecnie takie widowiska przenoszą Gości do czasów osmańskich, prezentując przy tym tańce ludowe, wspaniałe kostiumy oraz sztuczki z ogniem. Oczywiście na tego typu pokazie obowiązkowo musi pojawić się turecki taniec brzucha. 

Rejs łodzią

Wycieczki łodzią rozpoczynają się zazwyczaj w Antalyi, Alanyi lub Kemer. Łodzie płyną wzdłuż wybrzeża przez kilka godzin i robią liczne przerwy na nocne pływanie. Na koniec odbywa się „piana party” na pokładzie, którego szybko nie zapomnisz.

Noc na łodzi

Wieczorem morze i światła na wybrzeżu wyglądają szczególnie pięknie, dając przy tym magiczny klimat. Wieczorne wycieczki statkiem odbywają się wzdłuż wybrzeża. Na pokładzie możesz zjeść obfitą kolację, a także napić się wina, piwa lub rakı.

Koncerty i festiwale muzyczne

W Antalyi i okolicach odbywają się liczne koncerty, szczególnie w miesiącach letnich. Jednym z najbardziej znanych jest „Fire of Anatolia”, który odbywa się w Aspendos. 

Życie nocne w Antalyi – FAQ

Czy można pić alkohol w Turcji?

Tak, oczywiście, że w Turcji można pić alkohol. Nawet jeśli w pobliżu nie ma pubu to w rejonach turystycznych alkohol jest serwowany wszędzie. Turcy wolą pić rakı – turecki alkohol, który ma smak podobny do lukrecji.

Czy w tureckich restauracjach jest drogo?

Ceny w restauracjach są bardzo różne w zależności od lokalizacji. Na terenach wiejskich, z dala od kurortów można zjeść bardzo tanio natomiast w miastach i rejonach turystycznych ceny mogą być wyższe. 

Życie nocne w Antalyi – co mogę robić wieczorem w Antalya?

Jest wiele sposobów na spędzenie ciekawego wieczoru w Antalyi, czy to na wycieczce statkiem, na koncercie, w tureckim pubie, czy na kolacji z widokiem na morze. Wybór oczywiście należy wyłącznie do Ciebie…

Do której godziny otwarte są restauracje w Turcji?

W Turcji ludzie jedzą kolację stosunkowo późno bo dopiero około 20:00. Wówczas restauracje zaczynają się zapełniać. Zwykle są one otwarte do północy, często i dłużej szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy jest dużo Gości. Poza miejscami turystycznymi restauracje często zamykane są znacznie wcześniej.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Alanya czy Side – który kurort wybrać?

Nurkowanie w Antalyi: Kompletny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz