Zima w Ankarze – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , , , ,

Stolica Turcji – Ankara ma wiele atrakcji, w tym, muzea, słynne tureckie hammamy, które można bez problemu zwiedzać zimą. Planujesz odwiedzić Ankarę zimą i zastanawiasz jakich temperatur się spodziewać? A może zastanawiasz się, jak wygląda zima w Ankarze i co zobaczyć? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zima w Ankarze

Zimy w Ankarze są zazwyczaj mroźne, śnieżne i częściowo pochmurne. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku – wówczas temperatury w ciągu dnia w Ankarze mogą wahać się od -5°C do 5°C. Najwyższa średnia temperatura zimą rzadko spada poniżej – 3°C lub przekracza 14,5°C. Z kolei najniższa średnia temperatura rzadko spada poniżej -13°C. Dowiedzmy się nieco więcej na ten temat.

Aerial view of Ankara the capital city of Turkey covered with snow in winter - Konutkent, Ankara
Widok z lotu ptaka na Ankarę, stolicę Turcji pokrytą śniegiem zimą – Konutkent, Ankara, licencja: shutterstock/By muratart

Ankara pogoda listopad

Maksymalna średnia temperatura: +13 °C
Minimalna średnia temperatura: +3 °C
Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia: 5
Ilość dni deszczowych w miesiącu: 8
Suma opadów w miesiącu: 32 mm

Ankara pogoda grudzień

Maksymalna średnia temperatura: +6 °C
Minimalna średnia temperatura: -1 °C
Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia: 3
Ilość dni deszczowych w miesiącu: 9
Suma opadów w miesiącu: 48 mm

Ankara pogoda styczeń

Maksymalna średnia temperatura: +4 °C
Minimalna średnia temperatura: – 4 °C
Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia: 3
Ilość dni deszczowych w miesiącu: 8
Suma opadów w miesiącu: 35 mm

Ankara pogoda luty

Maksymalna średnia temperatura: +5 °C
Minimalna średnia temperatura: – 3 °C
Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia: 4
Ilość dni deszczowych w miesiącu: 8
Suma opadów w miesiącu: 40 mm

Ankara pogoda marzec

Maksymalna średnia temperatura: +12 °C
Minimalna średnia temperatura: 0 °C
Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia: 9
Ilość dni deszczowych w miesiącu: 6
Suma opadów w miesiącu: 35 mm

Atakule view from botanical garden under snow
Widok Atakule z ogrodu botanicznego pod śniegiem, licencja: shutterstock/By bkocabas

Zima w Ankarze – co zobaczyć?

Anıtkabir – Mauzoleum Atatürka

Mauzoleum Ataturka (Anıtkabir w języku tureckim) to muzeum, w którym wystawiony jest grób założyciela współczesnej Turcji i jednego z najbardziej znanych przywódców na świecie – Mustafy Kemala Atatürka (1881-1938). Wewnątrz można oglądać jego rzeczy osobiste, samochody i łódź.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Jedną z wielu atrakcji w Ankarze jest wizyta w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Muzeum składa się ze starego, osmańskiego budynku magazynowego bazaru Mahmut Paşa i Kurşunlu Han. Innymi słowy, nie tylko eksponaty w muzeum mają wartość historyczną, ale także samo muzeum! W muzeum można zobaczyć wiele eksponatów dotyczących anatolijskiej archeologii, w tym epoki paleolitu, neolitu, wczesnego brązu i okresów bizantyjskiego, seldżuckiego oraz osmańskiego.

Jarmark bożonarodzeniowy w Institut Français de Turquie

Jeśli odwiedzasz Ankarę w grudniu, powinieneś udać się na jarmark bożonarodzeniowy Institut Français de Turquie. Możesz kupić pamiątki oferowane na sprzedaż na tym jarmarku bożonarodzeniowym i delektować się pysznym jedzeniem oraz grzanym winem. Jeśli masz dzieci, z pewnością spodoba im się kiermasz zabawek, książek, chór dziecięcy i pokazy filmowe.

Zamek Ankara Kalesi

Ankara jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, tuż po Stambule. Jego historia sięga ponad 5000 lat wstecz. Dlatego też w Ankarze można znaleźć wiele historycznych budynków, gdziekolwiek się nie spojrzy. Zamek w Ankarze jest jednym z najlepszych przykładów. Prawdopodobnie tę historyczną fortyfikację zbudowano w VII wieku lub później. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna fortyfikacja, którą zbudowano w VIII wieku p.n.e. i przebudowano w 278 roku p.n.e. Zamek oferuje również jeden z najlepszych widoków na miasto. Możesz usiąść w kawiarni, delektować się turecką herbatą lub kawą i podziwiać widok na Ankarę z góry.

Ankara Castle view in winter
Widok na zamek w Ankarze zimą, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Łaźnia turecka – Karacabey Hamami

Czy jest lepszy sposób na rozgrzanie się zimą niż kąpiel w spa? Historyczną łaźnię turecką – Karacabey Hamami, zbudowano w latach 1427-1440, dzięki czemu jest jednym z najstarszych budynków w Ankarze. Kompleks Karacabey, w którego skład wchodzi łaźnia, znajduje się na obrzeżach starego miasta Ankary, w pobliżu Hacettepe. Fundamenty kompleksu, który składa się z meczetu imaret, grobowca i łaźni, zostały zbudowane już w 844 r.

Znajduje się w centrum Ankary, około 20-30 minut spacerem od placu Ulus. Jest otwarta przez 24 godziny i ma oddzielne sekcje dla mężczyzn i kobiet.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Życie nocne w Ankarze – bary, restauracje, dyskoteki

Wynajęcie samochodu w Ankarze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz