Zielony Kanion w Manavgat: rejsy, dostęp i porady

Tagi , , , , ,

Istnieje na ziemi wiele zabierających dech w piersiach lokalizacji. Z całkowitą pewnością moich słów mogę stwierdzić, że również i Ty znasz parę takich miejsc. Dziś jednak zwrócimy uwagę na jedno z najbardziej szczególnych w swojej kategorii. Aby lepiej przybliżyć Ci o czym dokładnie jest mowa, pozwólmy sobie na odrobine fantazji. Zamknij oczy, spróbuj wyobrazić sobie najpiękniejsze jezioro, dokładnie takie jakiego spodziewałbyś się uświadczyć podczas pobytu w raju. Olśniewające, zielone fale odbijają się od ogromnych skał okalających całą długość zbiornika. Góry te, pokryte bujną roślinnością, mocno kontrastują z wszechobecnymi odcieniami zieleni. Cóż, pomyślałeś sobie pewnie coś w stylu „sceneria niczym z bajki”… Natomiast nic bardziej mylnego. Miejsce o którym mowa jest całkowicie realne, a jego nazwa brzmi Zielony Kanion.

Kanion ten, położony w Turcji, a dokładniej w okolicach miasta Manavgat, znajdującego się w południowej części kraju. W tym tekście dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji, które przydadzą się w przypadku zdecydowania się na podróż w to miejsce. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody bądź podróżnikiem spragnionym poznania czegoś nowego, dobrze trafiłeś/aś. Jeżeli zainteresował cię wstęp, zapraszam do czytania dalszej części artykułu, a z pewnością wyjdziesz z niego bogatszym o garść nowej wiedzy. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie atrakcje ma do zaoferowania Zielony Kanion? 

Z pewnością kanion sam w sobie jest wyjątkowym miejscem, godnym odwiedzenia dla samego podziwiania jego majestatu. Oglądanie tego miejsca w pełnej krasie jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście piesza wędrówka wzdłuż linii brzegowej, pozwalająca na podziwianie piękna natury z bliska. atomiast drugim oraz ciekawszym sposobem jest wykupienie wstępu na całodniowy, 17-kilometrowy rejs po zielonych wodach tego jeziora. Tenże rejs stanowi przy okazji najpopularniejszą aktywność jaką możemy wykonać w Zielonym Kanionie.

Rejs po zielonych wodach

Rejs zabierze nas między innymi zapory Olymapınar, stanowiącą jedną z największych zapór w Turcji. Wodna wycieczka po 470 hektarach terenu wraz z przystankami podczas których możliwe jest wskoczenie i wykąpanie się w krystalicznie czystej wodzie jeziora jest idealną opcją na spędzenie upalnego, letniego dnia. Zwykle w koszt takiego rejsu wliczone jest również jedzenie oraz picie, co jest niewątpliwym plusem. Kanion przyciąga co roku masę turystów, skuszonych pięknymi widokami oraz chłodną połacią klarownych wód. Bilety na rejs najlepiej zatem kupić z wyprzedzeniem, by nie okazało się, że na łodzi nie znajdzie się miejsce dla nas. 

Wycieczki przyrodnicze

Istnieje także opcja alternatywna. Mowa tu o wycieczkach przyrodniczych które bywają tam organizowane. Jedną z najciekawszych atrakcji jest poszukiwanie zagrożonej wyginięciem przedstawicielki rodziny puszczykowatych, ketupy bosonogiej. Innym plusem uczestnictwa w tego typu wycieczce jest również to, iż możemy lepiej poznać przyrodę, która tworzy niesamowitą scenerie. 

Do atrakcji zaliczyć możemy inne aspekty malowniczych terenów Manavgat. Jednym z nich jest niezwykły wodospad Manavgat, który jest przy okazji jednym z najchętniej odwiedzanych w Turcji wodospadów. Kolejną jest ukryta jaskinia Altınbeşik znajdująca się na łamach parku narodowego o tej samej nazwie. Warto dodać, że sam park jest przepięknym miejscem godnym poświęcenia mu większej ilości czasu. W okolicy uświadczymy też takich rzeczy jak bazar, centrum handlowe a także restauracje, mające w swojej ofercie tradycyjne tureckie potrawy. 

Jak dostać się do Zielonego Kanionu?

Przyszła pora na przybliżenie kwestii logistycznych związanych z kanionem. Zielony Kanion znajduje się w okolicach miasta Manavgat, a konkretniej w regionie Antayla, 80 kilometrów od miasta o tej samej nazwie. Dostanie się do niego nie powinno stanowić dla turystów większego problemu, a sposobów na dotarcie do celu naszej podróży jest 2, oto one:

  • skorzystanie z lokalnych biur podróży – opcja bardziej przystępna dla turystów, głównie z uwagi na koszty. Biura turystyczne bez najmniejszych problemów zorganizują Tobie podróż busem.
  • wynajęcie pojazdu – jest to bez wątpienia opcja dla wytrwałych, ale przede wszystkim doinformowanych. Poruszanie się po nieznanych terenach może okazać się być co najmniej kłopotliwe. Dochodzą do tego kwestie formalno-prawne z wypożyczeniem auta w obcym języku oraz różnice prawne dotyczące ruchu drogowego. 

Porady dla odwiedzających Zielony Kanion

Sekcja skierowana do osób planujących wybranie się w omawiane przez ten artykuł miejsce.

W jakich godzinach Zielony Kanion jest otwarty?

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 09:00 do 21:00 oraz od 09:00 do 17:00 w soboty oraz niedziele.

Kiedy najlepiej odwiedzieć Zielony Kanion? 

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i nasuwa się na usta od razu, jest to oczywiście okres letni. Właśnie w tym czasie szalejący rozkwit natury pozwoli Tobie doświadczyć piękna Zielonego Kanionu w pełnej krasie. Natomiast odwiedzenie tego miejsca w lato nie jest żadnym przymusem, a sam kanion odwiedzić możemy przez praktycznie cały rok, od wiosny do jesieni. 

Jak rozłożyć wycieczkę w czasie tak, by jak najlepiej poznać Zielony Kanion i jego okolice? 

Z całkowitą pewnością możemy stwierdzić, że nie będzie to krótka wyprawa. Samo zwiedzanie kanionu zajmie nam cały jeden dzień. Oczywiście zakładając, iż wybierzemy opcje z rejsem, a podróż po pozostałych atrakcjach to potencjalnie kolejne kilka dni. Decydując się na pobyt 3-4 dniowy, nasze doświadczenie przypominać będzie raczej pośpieszną próbę zobaczenia jak największej ilości rzeczy. Do czego spokojna atmosfera a także malowniczy krajobraz zdecydowanie nie zachęcają, niż dającą przyjemność i satysfakcje z aktywnego wypoczynku wycieczkę. 

Kwestie organizacyjne- jakie decyzje związane z wycieczką podjąć? 

Zdecydowanie najlepszą oraz najbardziej korzystną pod względem ekonomicznym opcją będzie zdecydowanie się na podróż do Turcji. Następnie pozwolenie biurom turystycznym wykonania reszty pracy związanej z logistyką za nas. W większości przypadków wygląda to tak, iż kierowca, który jest pracownikiem biura, podjeżdża po nas pod nasz hotel, a następnie transportuje nas w określone miejsce. Otwiera to też przed nami możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Co pozwoli nam lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko, ale także zwolni nas z obowiązku organizowania przebiegu wycieczki na własną rękę. 

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca tego artykułu. Teraz jesteś już bogatszy w wiedzę. Wiesz jak skutecznie zorganizować wycieczkę do Zielonego Kanionu, jakie atrakcje tam na Ciebie czekają. Myślę, iż przeczytany przez ciebie tekst dostarczył ci garści niezbędnych informacji, jeśli jesteś osobą zainteresowaną podróżą tam. Z kolei jeśli nie masz zamiaru tam w najbliższej przyszłości podróżować, lecz jesteś po prostu miłośnikiem natury, wtedy mam nadzieję, że dawka przekazanych przeze mnie faktów wydała Ci się być przynajmniej interesująca. Gorąco zachęcam do przyjrzenia się również innym treściom zawartym na stronie, z pewnością znajdziesz tu wiele interesujących Ciebie tematów.

Poprzedni

Rafting w Antalyi: Kompletny przewodnik

Przewodnik po rzece Manavgat: rejsy statkiem, wodospady i rafting

Następny

Dodaj komentarz