Wiosna w Turcji. Jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Tagi , ,

Czy warto jechać na urlop do Turcji wiosną? Takie pytanie może zadawać sobie wiele osób, rozważających wiosenny wypoczynek. Niektórzy nie są w stanie pozwolić sobie na wypoczynek ze względów zawodowych, innych odstraszają letnie tłumy wczasowiczów. Turcja to kraj o ciekawej historii, kulturze oraz pięknej przyrodzie. Czy wiosna w Turcji sprzyja doskonałemu wypoczynkowi i zwiedzaniu? Poniżej zostaną zaprezentowane temperatury, które panują w Turcji w marcu, kwietniu oraz maju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Turcji na wiosnę

Wiosna w Turcji – marzec

W marcu w Turcji panują już ciepłe temperatury, które pozwalają na uprawianie różnych form aktywnego wypoczynku. Temperatura w ciągu dnia może sięgać nawet dwudziestu stopni Celsjusza, natomiast w nocy może spadać do około dziesięciu stopni Celsjusza. W górach w Turcji w marcu może padać również śnieg dlatego, jeśli wybieramy się w Góry Taurus lub Góry Pontyjskie warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, aby móc w pełni cieszyć się górskim krajobrazem i atrakcjami turystycznymi. Jeśli chodzi o opady deszczu w Turcji w marcu, to zazwyczaj są one dość niskie.

Wiosna w Turcji – kwiecień

W kwietniu temperatura stopniowo rośnie i może sięgać nawet dwudziestu pięciu stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nocą temperatura może spaść z kolei nawet do dziesięciu stopni Celsjusza, więc przed wyprawą warto zabrać ze sobą kurtki, czapki i rękawiczki. Ponadto, w tym miesiącu możemy nadal doświadczyć jeszcze śniegu w górskich regionach kraju. Warto zatem sprawdzić prognozy pogody przed wyjazdem i zabrać odpowiednie ubrania. Kwiecień jest bardziej deszczowym miesiącem od marca. Średni opad deszczu wtedy wynosi ponad 30 mm i są to najwyższe opady w całym roku.

Wiosna w Turcji – maj

Temperatura w górach w tym miesiącu jest już bardzo wysoka i może sięgać nawet trzydziestu stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nocą temperatura spada do około dwudziestu stopni Celsjusza, więc tak jak w przypadku poprzednich miesięcy, nadal warto zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania. W maju w Turcji panuje już sezon letni i jest tam wielu turystów, więc warto wcześniej zarezerwować sobie noclegi i atrakcje turystyczne. W maju średnie opady deszczu są zbliżone do tych występujących w kwietniu.

Temperatury wody w Turcji na wiosnę

  • Marzec: W tym miesiącu temperatura wody w Turcji może być jeszcze dość niska i wynosić około szesnastu stopni Celsjusza. Nie ma jeszcze wtedy sezonu letniego i wielu turystów, dlatego warto wybrać się tam w tym miesiącu, jeśli lubisz spokojne wakacje i nie boisz się chłodnej wody. W okolicach Stambułu średnia temperatura wody wynosi osiem stopni Celsjusza, a w Izmirze piętnaście stopni Celsjusza.
  • Kwiecień: Jeśli chodzi o temperaturę wody w Turcji w kwietniu, to zazwyczaj jest ona jeszcze niska. W kwietniu woda w morzu może wynosić od piętnastu do osiemnastu stopni Celsjusza nad Morzem Egejskim, w okolicach miasta Izmir. W największym mieście Turcji, Stambule temperatura jest jeszcze niższa i wynosi jedenaście stopni Celsjusza.
  • Maj: Co się tyczy temperatury wody w maju, są one zazwyczaj trochę wyższe niż w kwietniu. Woda w morzu zaczyna się ogrzewać, więc temperatura wody może wynosić od osiemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza w Morzu Egejskim. W wodach otaczających Stambuł średnia temperatura wody jest o trzy stopnie Celsjusza niższa.

Czy warto jechać do Turcji na wiosnę?

Podsumowując, Turcja to bardzo atrakcyjny kraj do odwiedzenia wiosną. Zarówno marzec, jak i kwiecień w Turcji są miesiącami, w których panują jeszcze dość niskie temperatury, zwłaszcza nocą. Na początku wiosny możemy doświadczyć śniegu w niektórych górskich regionach, zatem jeśli myślimy o spędzeniu wtedy wakacji, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie, ciepłe ubrania. Ze względów pogodowych najlepszym wyborem będzie najprawdopodobniej maj. Temperatury sięgają wtedy już nawet trzydziestu stopni Celsjusza, co sprzyja zarówno odwiedzaniu wielu interesujących miejsc i zabytków, jak i wypoczynkowi i relaksowi na plaży. Ze względu na to, iż w Turcji w maju jest już sezon letni, pamiętajmy o wcześniejszym rezerwowaniu noclegów.

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej

Hotele Colakli – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz