Wakacje w Kemer – malowniczym miasteczku Riwiery Tureckiej

, , Tagi , , , , , , , ,

W całej Europie, a nawet i poza nią, nie brakuje miast, miasteczek i kurortów, które zachęcają nas do odwiedzin. Z pewnością zauważyliśmy, że w ostatnim czasie nasi rodacy wyjątkowo upodobali sobie podróże do Turcji. Ten kraj może pochwalić się nie tylko wyjątkowo bogatą historią, ale przede wszystkim odmienną i niesamowitą kulturą. Nie da się ukryć, że pokochaliśmy także tureckie kurorty i miasta portowe, w których możemy wypocząć w promieniach słońca i cieszyć się morskimi falami. Jednym z takich miasteczek jest Kemer, które śmiało można nazwa prawdziwą, turecką perełką.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kemer – co warto wiedzieć o słynnym mieście Riwiery Tureckiej?

Jeśli ktokolwiek z nas poszukuje idealnego miejsca na wyjazd – bez względu na to, czy chodzi nam o sezon letni, czy zimowy, to miasteczko Kremer może być świetnym miejscem na spędzenie urlopu. Kemer co prawda nie porazi nas rozmiarami czy też gęstością zaludnienia – mieszka tam niespełna 10 tysięcy mieszkańców, jednak może zachwycić nas zupełnie czym innym. Warto zacząć więc od tego, że miasto to zlokalizowane jest w południowej Turcji, w samej prowincji Antalya. Oblewane jest ono przez gorące i lazurowe wody Morza Śródziemnego. Dawniej nic nie wskazywało na to, że stanie się to jednym, z ważniejszych miast Riwiery Tureckiej.

Bliskość Antalyi, a także wyjątkowo spektakularne w tej części wybrzeże Morza Śródziemnego sprawiło, że władze właśnie tam rozpoczęły przygotowywanie ogromnej bazy noclegowej oraz obiektów gastronomicznych. Dodatkowo praktycznie każda plaża w Kemer jest zaaranżowana w dość komercyjny sposób, a co za tym idzie podróżni będą mogli znaleźć na nich wiele udogodnień i atrakcji. Miasto posiada kilka ciekawych zabytków i atrakcji, a jedną z największych jest kolejka liniowa, która zabiera podróżnych na pobliski szczyt Tahtali Dagi. Dodatkowo to właśnie w Kemer można podziwiać wyjątkowe, starożytne ruiny Phaselis i Olympos. Nic więc dziwnego, że miasto to skutecznie przyciąga coraz to większe ilości podróżnych, którzy poza wypoczynkiem marzą także o tym, by spędzić czas w nieco bardziej aktywny sposób i poświęcić czas na to, by zapoznać się z ruinami i innymi zabytkami.

Jak można dostać się do Kemer na Riwierze Tureckiej?

Kemer jest niezwykle atrakcyjnym, a jednocześnie dość kameralnym kurortem na Riwierze Tureckiej. Co za tym idzie podróżni muszą liczyć się z tym, że niestety, ale nie znajdą tam międzynarodowego portu lotniczego. Dotarcie do Kemer jednak nie będzie zbyt wielkim utrudnieniem. Miasteczko zlokalizowane jest jedynie 44 kilometry od słynnego miasta Antalya.

Z lotami do Antalyi również nie ma większego problemu. Loty te są możliwe praktycznie z każdego lotniska w naszym kraju i co więcej, podróżni wcale nie musza martwić się o ich częstotliwość. Połączenia na tej trasie są bowiem obsługiwane w sposób stały, nawet w sezonie zimowym. Dodatkowo ich cena z pewnością nie przyprawi nas o przysłowiowy zawrót głowy, choć nie da się ukryć, że im wcześniej podróżni zarezerwują sobie loty, tym dla nich zdecydowanie lepiej. Będą oni bowiem mogli cieszyć się jeszcze bardziej atrakcyjną ceną.

Jak dostać się z Antalyi do Kemer?

Jeśli podróżni dostali się już na lotnisko w Antalyi to mogą oni śmiało powiedzieć, że pokonali już większą połowę drogi. Do przejechania zostało im jedynie 44 kilometry. Warto wspomnieć, że turyści mają dwie możliwości ku temu, by dostać się do Kemer:

  • wypożyczyć samochód – na lotnisku w Antalyi istnieje wiele możliwości skorzystania z usług wypożyczalni pojazdów, z których turyści mogą skorzystać. Kolejno w taki sposób podróż do Kemer zajmie im nie więcej niż około 43 minuty. Droga do pokonania jest wyjątkowo prosta. Z lotniska w Antalyi wystarczy kierować się na południe – wzdłuż wybrzeża Riwiery Tureckiej- drogą numer D400. Dojedziemy nią aż do samego miasteczka Kemer.
  • komunikacji miejskiej – w Turcji nie można powiedzieć, że komunikacja miejska jest słabo zorganizowana. Kursują tam bowiem busy, autobusy, a w większych miastach także i tramwaje, z których turyści bez większych problemów mogą skorzystać. Podróż z lotniska w Antalyi do Kemer również nie będzie sprawiała większych problemów. Otóż w pierwszej kolejności z lotniska podróżni będą musieli dostać się do centrum miasta, a następnie znaleźć przystanek z którego odjeżdża autobus numer VS18. Tym autobusem dostaniemy się do przystanku Atartuk. Tam z kolei musimy przesiąść się w autobus numer TA08.

Gdzie można zaparkować w Kemer?

Nie da się ukryć, że wielu podróżnych zdecyduje się na to, by podróżować do Kemer na Riwierze Tureckiej wypożyczonym samochodem. Wobec tego mogą się oni również zastanawiać, gdzie taki samochód można ewentualnie zaparkować. Otóż w miasteczku Kemer również nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Okazuje się, że już przy samym wjeździe do miasta został zaaranżowany dwupoziomowy parking dla kierowców i co więcej mogą oni również korzystać z parkingu zlokalizowanego w centrum miasta. Oczywiście parkingi te są płatne, na co kierowcy również powinni się nieco lepiej przygotować. Historyczne centrum jest jednak wyłączone z ruchu kołowego. Z darmowych parkingów kierowcy będą mogli skorzystać przy drogach. Warto jednak pamiętać, że dozwolone są jedynie miejsca parkingowe oznaczone białymi liniami. 

Co warto zwiedzić?

Kemer to miasto nie tylko z pięknymi plażami i masą atrakcji dla wypoczywających w kurorcie turystów. To przede wszystkim miasto, w którym można oddać się także zwiedzaniu i innym formom spędzania wolnego czasu. Tak naprawdę w mieście tym jest niezwykle wiele do zobaczenia i turyści ceniący sobie walory poznawcze z całą pewnością nie będą się tam nudzić.

1. Wieża Zegarowa w Kemer

To jeden z najważniejszych punktów w mieście i jego odwieczny symbol. Wieża zegarowa jest otoczona malowniczą scenerią. Wokół niej skupiają się restauracje, kawiarenki oraz bary. Znajdziemy przy niej także pomnik pierwszego prezydenta Turcji.

2. Port Jachtowy

Port jachtowy to jedno z tych miejsc, którego nie można pominąć. Jest to dość luksusowa część miasta, w której cumują wyjątkowo prestiżowe jachty. Z tego portu rozpoczyna się także większość rejsów po malowniczym, błękitnym wybrzeżu Riwiery Tureckiej, z których podróżni również mogą skorzystać.

3. Muzeum Nomadów

Muzeum to jest atrakcją dla wszystkich tych, którzy chcą nieco cofnąć się w czasie. To muzeum znajduje się nieco za portem jachtowym i stanowi rodzaj skansenu. Możem w nim zapoznać się z kulturą i obyczajami wędrownego plemienia pasterzy- nomadów. Muzeum zgromadziło całkiem pokaźne kolekcje ich narzędzi i wyrobów, które stanowią ciekawy przykład i dowód cywilizacyjnego rozwoju.

4. Olympos i Phaselis

Nieco poza Kemer można zwiedzić ruiny starożytnych miast – Olympos i Phaselis. Obecnie są to ważne stanowiska archeologiczne, jednak niegdyś były to wyjątkowo prężnie rozwijające się metropolie. Ruiny te są jedną z najważniejszych pozostałości po starożytnych cywilizacjach.

5. Stare Miasto w Kemer

Choć miasto Kemer jest niewielkie, to jednak posiada dość urokliwą, zabytkową część. Stare Miasto pełne jest efektownej architektury oraz meczetów, które również można zwiedzić. Nie da się ukryć, że tam również znajdziemy najlepszą bazę gastronomiczną i szereg kawiarenek, w których można się po prostu zatrzymać i cieszyć turecką kawą.

Najpiękniejsze plaże w Kemer – na których z nich warto wypoczywać?

Kemer, to poza Anatlyą jedno z najważniejszych miast na Riwierze Tureckiej. Nie oszukujmy się- pięknych plaż tam nie brakuje, a co za tym idzie turyści będą mieli ogromne możliwości wyboru. Które plaże w Kemer zasługują jednak na szczególną uwagę? Otóż:

  • Plaża Kemer – jest to- jak łatwo można się domyślić- jedna z najważniejszych plaż miejskich. Jest to typowa, piaszczysta plaża, na której znajdziemy całą masę udogodnień dla turystów. Leżaki, parasole, bary czy wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych to tylko niektóre z nich.
  • Moonlight Beach – ta plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych w regionie Riwiery Tureckiej. Znajduje się ona nieco poza centrum miasta i gwarantuje nie tylko niezapomniany wypoczynek, ale także i niesamowite widoki.
  • Plaża Tekirova – jest to plaża oddalona od Kemer o około 13 kilometrów. Znajduje się ona w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości Tekirova. To plaża piaszczysto-żwirowa, która stanowi idealne miejsce dla turystów lubiących błogą ciszę oraz spokój.

Czy w Kemer można wypożyczyć samochód?

W mieście Kemer istnieje kilka, lokalnych wypożyczalni pojazdów. Zwykle oferują one dość przystępne ceny. Jednocześnie jeśli podróżni wolą skorzystać z nieco bardziej renomowanych wypożyczalni, które są świetnie znane w Europie, to warto zdecydować się na wynajęcie samochodu już na lotnisku w Antalyi. W Kemer nie powinno być żadnego problemu z parkowaniem, gdyż istnieje wiele miejsc parkingowych, które przeznaczone są głównie dla turystów.

Pogoda i temperatura w ciągu roku, czyli kiedy warto wybrać się na wakacje do Kemer?

Podróżni zwykle uważają, że najlepszym sezonem na podróżowanie jest sezon letni. Tak naprawdę, w Kemer ten sezon letni się nigdy nie kończy. Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiej. W praktyce więc oznacza to, że jest on wyjątkowo gorący i suchy. Lata w Kemer są wyjątkowo upalne.

Jeśli podróżni liczą więc na pełne słońce, to warto wybrać się do Kemer w okresie od maja do września. Wówczas mogą oni spodziewać się temperatur nawet rzędu 35 stopni Celsjusza. Z kolei pozostałe miesiące, nawet te, kiedy w naszym kraju panuje sroga zima, dalej są w Kemer wyjątkowo ciepłe. Temperatury osiągają około 28 stopni Celsjusza.

W Kemer rzadko kiedy występują opady, więc o to również turyści nie powinni się martwić. Warto również wspomnieć, że temperatura wody u wybrzeży miasta jest odpowiednia do pływania przez cały rok. Zwykle utrzymuje się ona na poziomie od 23 do nawet 28 stopni Celsjusza.

Najlepsze lokale gastronomiczne w Kemer – gdzie warto udać się na turecki lunch?

W Kemer baza gastronomiczna jest świetnie rozwinięta, a turyści bez trudu znajdą idealne miejsce na zasmakowanie lokalnej kuchni. Nie da się bowiem ukryć, że kurort zadbał o to, by każdy z znalazł dla siebie idealne miejsce na lunch. Do najlepszych lokali gastronomicznych w Kemer można więc zaliczyć:

  • Mehaba Garden Restaurant – to najpopularniejszy lokal gastronomiczny w Kemer. Specjalizuje się on w kuchni tureckiej.
  • Kitchen KEMER Restaurant – to również jeden z popularniejszych lokali gastronomicznych w Kemer. Oferuje on również specjały kuchni lokalnej.
  • Grace Rooftop Kemer – to z kolei restauracja, która oprócz wyśmienitych dań kuchni tureckiej oferuje również niesamowite widoki, gdyż znajduje się ona na dachu.

Najlepsze obiekty noclegowe w Kemer na Riwierze Tureckiej

Baza noclegowa w Kemer również jest świetnie przygotowana. Każdy z turystów z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na które obiekty noclegowe warto jedna zwrócić większą uwagę?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Kemer

Jeśli do Kemer wybieramy się z całą rodziną, wówczas możemy zatrzymać się w:

Armas Labada – to hotel dedykowany rodzinom z dziećmi. Plaża znajduje się zaledwie 200 metrów od hotelu

Sailor’s Beach Club – to również hotel, który oferuje zakwaterowanie w pokojach rodzinnych.

Pine House Hotel – hotel z bogatą ofertą pokoi rodzinnych.

TOP 3 hotele w Kemer z widokiem na morze

Jeśli zależy nam, by mieć widoki na morze, wówczas warto zatrzymać się w:

Adalin Resort Hotel – oferuje on pokoje z panoramicznym widokiem na morze.

Alpat Homes – również hotel z widokiem na morze.

Kemer Suites – hotel jedynie 30 metrów od plaży z widokiem na morze.

TOP 2 hotele Kemer w przystępnej cenie

W Kemer dość ciężko będzie znaleźć noclegi w przystępnej cenie. Jeśli zależy nam na niskim koszcie, można zwrócić uwagę na:

KEMER Star Hotel – zakwaterowanie już od 250 złotych za noc dla dwóch osób.

Ambassador Plaza Hotel – zakwaterowanie już od 330 złotych za noc dla dwóch osób.

TOP 3 hotele all Inclusive w Kemer

Jeśli zależy nam na wysokim standardzie, wówczas możemy zatrzymać się w:

ASTORIA HOTEL and SPA- ALL INCLUSIVE – to czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie.

HIMEROS Beach Hotel – to trzygwiazdkowy hotel all inclusive.

TTH Hydros Club – to również trzygwiazdkowy hotel oferujący all inclusive.

Poprzedni

Wakacje w Göynük – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Przewodnik po Termessos, zwiedzanie i atrakcje

Następny

Dodaj komentarz