Twierdza Mamure Kalesi -najlepiej zachowany zamek w basenie Morza Śródziemnego

Tagi , ,

Turcja jest krajem, który może pochwalić się niezwykle burzliwą historią, która na stałe odcisnęła swoje piętno i uwidacznia się ona w zabytkowych miastach oraz pozostałościach po antycznych osadach. Pozostałości tej historii to jeden z powodów, dla których coraz więcej podróżnych decyduje się na spędzenie tam wakacji. Szczególną popularność w ostatnim czasie zyskała sobie przede wszystkim Riwiera Turecka. Południowe wybrzeże kraju może pochwalić się największą liczbą piaszczystych plaż, które w Turcji nie są tak oczywiste. Riwiera Turecka może pochwalić się również prawdziwymi perełkami, które są najlepszym dowodem na to, jak dawniej rozwijała się antyczna kultura i architektura. Warto jednak zauważyć, że obecnie największą popularnością cieszy się kurort turystyczny w Anamur. Tam z kolei znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków w całym basenie Morza Śródziemnego – Mamure Kalesi. Co warto o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mamure Kalesi – najpiękniejszy zamek basenu Morza Śródziemnego

Mamure Kalesi to średniowieczny zamek, który znajduje się w jednym z popularnych kurortów Riwiery Tureckiej – Anamur, a dokładniej w pobliskiej wiosce Bozdogan. Historia zamku ma związek z Państwem Armeńskim. To właśnie jemu przypisuje się jego wybudowanie. Zgodnie ze źródłami historycznymi, zamek ten powstał na dawnej, rzymskiej twierdzy, która została wzniesiona w IV wieku naszej ery. Głównym przeznaczeniem tej twierdzy od samego początku była ochrona tamtejszej osady przez najazdami piratów z Imperium Bizantyjskiego.

Niemniej jednak w 1221 roku twierdzę zdobyto i rozpoczęła się jej gwałtowna rozbudowa. Jednocześnie na tym historia zamku Mamure Kalesi się nie kończy. Wielokrotnie przechodził on z rąk do rąk kolejnych władców, którzy poddawali go kolejnym rozbudowom i udoskonaleniom. 

Twierdza i jej architektura

Twierdza Mamure Kalesi może zachwycić nie tylko swoimi rozmiarami, ale także swoją nietuzinkową architekturą. Cały zamek otoczony jest pokaźnymi murami obronnymi, które dodatkowo wyposażone są w 39 wież. Mamure Kalesi do zwiedzania udostępnia turystom główny dziedziniec oraz niewielki kompleks meczetów i minaretów. Jest to wspaniałe miejsce dla wszystkich miłośników zamków i warowni. 

Zwiedzanie Mamure Kalesi – co warto tam zobaczyć?

Zamek mimo swojego kunsztu i majestatu, nie jest tak często odwiedzany przez turystów.  Jeśli się tam wybierzemy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że będziemy tam jednymi z nielicznych gości. Można jednak uznać to za jedną z największych zalet, gdyż będziemy mogli spokojnie i bez zbędnych tłumów przechadzać się majestatycznymi i kamiennymi uliczkami twierdzy. Tuż przed wejściem do Mamure Kalesi znajduje się niewielka kasa biletowa. Można w niej zaopatrzyć się w papierowy przewodnik po twierdzy, a także poprosić biletera o kilka wskazówek. Wskaże nam on główny kierunek zwiedzania, jednak w dużej mierze musimy polegać na sobie.

Najlepszym rozwiązaniem dla podróżnych jest przejście przez teren zamku, a także podziwianie widoków na Morze Śródziemne, które rozpościerają się z jego murów. Dotarcie na mury nie jest zbyt oczywiste, gdyż prowadzą na nie strome, kamienne schodki. Warto się jednak na nie wspiąć, gdyż jest to jeden z piękniejszych punktów widokowych. Musimy jednak zachować dość dużą ostrożność, gdyż nie ma na nich żadnych zabezpieczeń, a o upadek nie będzie trudno. Kolejnym, obowiązkowym punktem zwiedzania jest dziedziniec. Możemy tam zwiedzać przede wszystkim pozostałości po meczecie, a także kompleks minaretów. Warto także zwrócić uwagę na wszystkie 39 wież.

Jak przygotować się do zwiedzania Mamure Kalesi i ile czasu na to poświęcić?

Zwiedzanie twierdzy potrafi pochłonąć bez pamięci. Warto tam spędzić co najmniej dwie godziny. Bilet wstępu kosztuje około 30 LT, co nie jest wysoką ceną. Podróżni mogą poruszać się po twierdzy zgodnie z przewodnikiem, jaki dostaną przy zakupie biletów, ale mogą też zdecydować się na zwiedzanie całej twierdzy na własną rękę. Warto jednak pamiętać o tym, że nie znajdziemy tam żadnych punktów z napojami czy przekąskami, więc koniecznie musimy tego typu prowiant zabrać ze sobą.

Dobrze będzie także wyposażyć się w wygodne i stabilne buty, które z pewnością ułatwią nam wejście na mury obronne. Dodatkowo jeśli turyści zdecydują się na odwiedzenie Mamure Kalesi w sezonie letnim, to muszą oni również mieć świadomość, że przez większość czasu zwiedzanie będzie odbywało się w pełnym słońcu. Warto więc wyposażyć się w krem z filtrem, a także solidne nakrycie głowy, co pozwoli nam cieszyć się zwiedzaniem, bez narzekania na wysokie temperatury.

Twierdza Mamure Kalesi – jak można się do niej dostać?

Twierdza jest nieodłącznie kojarzona przede wszystkim z atrakcją kurortu turystycznego w mieście Anamur. Niemniej jednak znajduje się ona dokładnie w niewielkiej wiosce Bogozdan. Najprościej więc będzie się tam dostać z kurortu Anamur przy pomocy dolmusza. Jest to lokalny bus, który kursuje pomiędzy kurortem Anamur i twierdzą Mamure Kalesi. Warto jednak pamiętać, że musimy samodzielnie poprosić kierowcę o to, by zatrzymał się tuż przy zamku. Wówczas z przystanku będzie nas czekał około 15 minutowy spacer, który doprowadzi nas aż pod wejście do twierdzy.

Kiedy można zwiedzać Mamure Kalesi? – godziny otarcia dla podróżnych

Zamek jest otwarty dla zwiedzających praktycznie przez cały rok, bez względu na sezon. Turyści mogą tam także udać się przez siedem dni w tygodniu, a także w niedziele i święta. Mamure Kalesi jest wiec dostępny przez cały czas. Godziny jego otwarcia prezentują się następująco:

  • poniedziałek – w poniedziałek zamek Mamure Kalesi zaprasza podróżnych od godziny 8:00 do godziny 19:30;
  • wtorek – turyści, którzy zaplanowali zwiedzanie Mamure Kalesi na wtorek, również mogą się tam udać od godziny 8:00 do godziny 19:30;
  • środa – w tym dniu Mamure Kalesi jest otwarty od godziny 8:00 do godziny 20:00;
  • czwartek – w tym dniu Mamure Kalesi zaprasza turystów od 8:00 do godziny 20:00;
  • w piątek zamek Mamure Kalesi otwierany jest od godziny 7:30 do godziny 20:00
  • sobota i niedziela – w tych dniach zamek Mamure Kalesi czeka na turystów od godziny 8:30 do godziny 19:00.

Wycieczki fakultatywne do Mamure Kalesi – czy warto się na nie zdecydować?

Zwiedzanie twierdzy możemy zorganizować zarówno na własną rękę, ale możemy także skorzystać z opcji wycieczek fakultatywnych. Obejmują one zorganizowany przejazd z kurortu Anamur aż do zamku, a także powrót do hotelu. Dodatkowo w ofercie wycieczek fakultatywnych jest zwiedzanie z przewodnikiem. Czy więc jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować? Wszystko zależy do preferencji turystów. Z pewnością skorzystanie z wycieczki fakultatywnej zdejmuje z nas konieczność planowania i pozwoli nam o wiele lepiej poznać historię twierdzy oraz poszczególnych okresów w których była ona kontrolowana i rozbudowywana.

W samym kurorcie Anamur znajduje się wiele biur podróży, które takie wycieczki oferują i nie są one zbyt dużym wydatkiem. Jeśli więc chcemy poznać każdy zakamarek tej najpiękniejszej i najlepiej zachowanej twierdzy w basenie Morza Śródziemnego, to z pewnością taka opcja będzie dla nas najkorzystniejsza.

Poprzedni

Aspendos greckie miasto na Riwierze Tureckiej

Najpiękniejsze kurorty Riwiery Tureckiej, który wybrać?

Następny

Dodaj komentarz