TOP 9 atrakcji w Alanya i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić?

Tagi , , , , ,

Alanya to miejscowość na tureckim półwyspie z górami Taurus na północy i Morzem Śródziemnym na południu. Malownicze i pełne słońca jest idealnym kierunkiem wycieczek, zarówno dla tych, którzy preferują odpoczynek na plażach jak i zwolenników aktywnej formy wypoczynku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alanya – historia pełna wspomnień.

Początków niezwykłej historii tego miasta należy szukać w II w. p.n.e., kiedy to greccy osadnicy założyli je pod nazwą Korakesion. Nazwa oznacza „wystające miasto”. Atrakcyjne położenie tej miejscowości w szybkim tempie zwabiło piratów, którzy to obrali je sobie za swoją ostoję. Piracki fach szerzenia postrachu wśród statków handlowych pływających po Morzu Śródziemnym zmusił Cesarstwo Rzymskie do wysłania floty z ponad 100 tysiącami żołnierzy by wyczyścić wybrzeże tureckiej Riwiery ze złowrogich korsarzy.

Po dobie piratów, Alanya stała się prezentem Marka Antoniusza dla Kleopatry. Liczne obszary lasów cedrowych służyły za materiał do budowy egipskiej floty tamtych czasów. Swój największy rozkwit zawdzięcza tureckiemu sułtanowi Aleaddina Keykobada I, który to w 1221 postanowił uczcić swoją cześć nazywając te portowe miasto Alaiye. Miasto w tym okresie przeżyło rozkwit i stało się bardzo ważnym portem wojennym jak i centrum handlu. Po sułtanie pozostały do naszych czasów pozostałości po fortyfikacji na górzystym cyplu jak i Czerwona Wieża. Obecną nazwę Alanya uzyskała w XX w. po powstaniu Republiki Tureckiej.     

Kurort turystyczny z nieznaną historią.

W dzisiejszych czasach, Alanya, to przede wszystkim nadmorski kurort turystyczny z dziesiątkami hoteli i pięknymi plażami. Początki swojej turystycznej świetności datuje na połowę XX w., gdy wracający z pracy w Niemczech tureccy pracownicy kupowali za bezcen ziemie i zaczęli zakładać hotele i kurorty, do których chętnie zapraszali swoich byłych pracodawców z Niemiec. Do dziś obywatele Niemiec są bardzo liczną grupą turystów, odwiedzających Alanye.

Atrakcje w Alanya i okolicach.  

Dzięki swojej bogatej historii oraz malowniczemu położeniu, piękne plaże Riwiery Tureckiej są idealnym miejscem wypoczynku. Liczne wycieczki zorganizowane, ale także te planowane samemu dostarczą niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Teleferik – Kolejka linowa w Alanyi

Mierząca 900 metrów długości kolejka krajobrazowa wznosi się na wysokość 300 metrów, zapewniając zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Wyposażona w 17 wagoników, w których mieści się sześć osób, może pochwalić się przewiezieniem 1000 osób na godzinę. Podróż kolejką trwa kilka minut, jest cicha i bez wstrząsów co jest na pewno istotne dla ludzi z lękiem wysokości. Stacja początkowa zlokalizowana jest przy Jaskini Damlatas tuż obok plaży Kleopatry. Prowadzi ona na szczyt wzgórza Kale, które to wbija się wprost w morze. Na wzgórzu tym znajdują się ruiny murów obronnych i zamku. Jest też XVIII wieczny meczet dostępny do zwiedzania także w środku.

Od stacji na wzgórzu drogę zwiedzania wskazują drewniane schody i podesty, a na szczycie oprócz ruin są liczne punkty widokowe. Czekają tam też kafejki z turecką kawą jak i lokalni sprzedawcy wyrobów rękodzieła. Między innymi haftowane sukienki, lampy z tykwy i oczywiście lokalne produkty spożywcze. Jedną z form zwiedzania, może być „bilet w jedną stronę”. Po zakupie, którego kończymy podróż kolejką na szczycie Kale i po zwiedzeniu czekających tam atrakcji samodzielnie zejdziemy ze wzgórza. Kolejka Teleferik to konieczny punkt do odhaczenia na liście atrakcji tego miasta. Dostarcza niezapomnianych widoków, umożliwia zrobienie niesamowitych zdjęć, ale także pozwala na poznanie historii jak i kultury lokalnych mieszkańców. W sezonie kolejka czynna jest od godziny 9 do późnych godzin wieczornych. W okresie poza sezonem warto potwierdzić godziny rozpoczęcia pracy kolejki, ponieważ mogą się różnić.

Zamek na wzgórzu w Alanyi

Niewątpliwie jest to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Alanyi. Górująca nad miastem fortyfikacja to pozostałość po zamku wybudowanym na polecenie Alaeddina Keykubada a jego powstanie datuje się na XIII w. Położenie fortyfikacji uniemożliwiało jej zdobycie przez wrogów co uniemożliwiło jego całkowite zniszczenie. Wzgórze, na którym został wybudowany zamek wnosi się na wysokość 250 m. n.p.m. Od strony wschodniej zamek bronił potężny mur o długości 6,5 km. Na którym jest łącznie 140 wież obronnych. Od strony zachodniej dostępu do bastionu bronił stromy klif skutecznie uniemożliwiający dotarcie na szczyt.

Cały zespół fortyfikacji Alanyi należy zamek wewnętrzny, system murów z licznymi wieżami i zbrojownia. Najbardziej wysuniętym elementem fortyfikacji jak i symbolem miasta jest Czerwona Wieża. W południowo-zachodniej części zabytkowego kompleksu mieści się cytadela wraz ze wszystkimi budowlami, zarówno o przeznaczeniu wojskowym jak i liczne zbiorniki na deszczówkę zbieraną na wypadek braku wody podczas oblężenia. Oprócz tych zabudowań, znajdziemy tam także te o zupełnie innym przeznaczeniu jak niedawno odkryty pałac Alaeddina Keykubada, ruiny kościoła bizantyjskiego z XI w. oraz meczet z czasów Sulejmana Wspaniałego. Wszystkie obiekty zlokalizowane na wzgórzu są otwarte dla zwiedzających jako muzeum open-air. Do wejścia na teren kompleksu, niezbędny jest zakup biletu wstępu.

Starożytne ruiny Anamurium

Anamurium to jedno z lepiej zachowanych pozostałości po czasach rzymsko-bizantyjskich. Lata swojej świetności przeżywało od I w. do IV w. n.e., aż do późnych lat VI wieku, gdzie funkcjonowało jako bizantyjskie miasto rolnicze oraz ośrodek handlu i rybołówstwa. Dopiero klęska trzęsienia ziemi z 580 roku jak i liczne najazdy piratów i arabskich wojowników przyniosły kres miastu. Znajdują się tam pozostałości po akweduktach, murach miejskich, łaźniach rzymskich i bizantyjskich kościołach. Są też wspaniale zachowane palaestrae i rozległa nekropolia z wyszukanymi dwupiętrowymi grobami. Ruiny znajdują się na zachód od Anamur, wstęp jest biletowany. Na miejscu dostępne są zarówno zimne napoje jaki i możliwość zjedzenia w małych restauracjach znajdujących się nieopodal.

Jaskinia Dim w okolicy Alanyi

Znajduje się 13 km od Alanyi przy rzece Dimcay, po wschodniej stronie, u podnóża gór Taurus. Otwarta dla turystów w 1988 roku jest jaskinią położoną na wysokości 232 m. n.p.m. w jej wnętrzu. Niezależnie od pory roku, panuje cały czas taka sama temperatura – 18 stopni Celsjusza. Według legend jaskinia ma około miliona lat i jest drugą co do wielkości jaskinią Turcji udostępnioną dla zwiedzających. Podczas zwiedzania 360 m. trasy napotkasz wewnętrzne jeziorko, którego głębokość ma do 2 metrów. Zwiedzanie tej okalanej stalagmitami i stalaktytami groty zagwarantuje niezapomniane wspomnienia.

Koprulu w pobliżu Alanyi

Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kochających dziką przyrodę i niesamowite widoki. Park Narodowy Kanionu Koprulu ciągnie się na dłygości 14 km. Wzdłuż rzeki Kopru. Znajduje się w górach Tauros a zwiedzającym go turystom gwarantuje liczne miejsca, gdzie można się zatrzymać by podziwiać nieziemskie panoramy górskie. Jest to najdłuższy i najwyższy kanion Turcji, w niektórych miejscach jego ściany sięgają nawet 400 metrów. Bajkowe widoki i piękno dzikiej przyrody to nie jedyne atrakcje jakie oferuje Koprulu.

Jednym z bardziej popularnych miejsc w kanionie jest starożytny most Oluklu Kopru, który do dziś nie został wyłączony z użytku. Ze względu na jego niewielką szerokość – jedynie 2metry – przeprawa tym mostem dostarcza niezapomnianego dreszczyku emocji. W dole kanionu swoje wdzięki prezentuje rzeka Kopru, która w tym miejscu mieni się odcieniami szmaragdowych barw.  A skoro już o mocnych nerwach, warto zainteresować się spływami pontonami proponowanym przez liczne firmy. Rafting w Kanionie Kprulu jest zawsze dopasowany do poziomu uczestników.

Kanion Sapadere w pobliżu Alanyi

Niezwykle malownicze miejsce dla kochających obcowanie z naturą. Jednocześnie wycieczka w to miejsce nie jest szczególnie wymagająca, ponieważ kanion nie jest długi. Liczy zaledwie 350 metrów długości, ale oferuje cudowne widoki. Mijane po drodze liczne wodospady i bijąca od nich bryza wprawiają w zachwyt. Liczne baseny naturalne otwarte na śmiałków chcących zaczerpnąć chłodnej kąpieli to dodatkowy atut tego miejsca. Zwieńczeniem spaceru po tym kanionie jest najwyższy wodospad w okolicy. Jest to idealne miejsce do ucieczki od tureckich upałów. Ze wszystkich stron osłaniają nas wysokie niemalże pionowe góry, a liczne wodospady skutecznie chłodzą i dają ukojenie swoim szumem. Turkusowa barwa wody w skalnych basenach to kolejny punkt wycieczki zapadający w pamięć. Kanion Sapadere został otwarty dla turystów stosunkowo niedawno – dopiero od 2008 r. można poznawać jego tajemnice.

Rejs statkiem pirackim w Alanyi

Jest to propozycja obowiązkowa dla wszystkich podróżujących z dziećmi. Zapewnia im to możliwość zrealizowania marzeń o zastaniu piratem i da dużo frajdy i wspaniałych wspomnień. Nie jest to jednak atrakcja wyłącznie dla dzieci. Daje bowiem możliwość zobaczenia całego miasta z perspektywy morza i poznania dokładnie całej linii brzegowej wraz z licznymi jaskiniami. Załoga na statku oferuje liczne atrakcje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zabawy taneczne, animatorzy i pyszne jedzenie z grilla wyłowione prosto z morza. Dodatkowym atutem tej formy wypoczynku jest możliwość kąpieli na otwartym morzu. Podróż statkiem pirackim – choć wygląda na wiekowy jest zupełnie bezpieczna i wygodna, zadowoli nawet najbardziej zatwardziałych maruderów.

Syedra w pobliżu Alanyi

Syedra to antyczne miasto, którego – jak dowiedli naukowcy z Muzeum Alanyi – początki sięgają VII w. p.n.e. Położone 20 km na wschód od Alanyi zachwyca licznymi budowlami zachowanymi w niespotykanym stanie. Zlokalizowane jest na szczycie wzgórza Asar na wysokości 400 m. n.p.m. Jedną z ciekawszych rzeczy, które można tam zobaczyć jest jaskinia służąca za miejsce udzielania chrztu, w której to do dziś zachowały się antyczne freski ozdabiające jej ściany. Do kompleksu wchodzi się przez monumentalną zachowaną do dziś bramę, a całość okala mur, którego obszerne fragmenty możemy podziwiać. Z najważniejszych budowli jakich pozostałości można tam zobaczyć wymienić należy łaźnie, cysterny na wodę, kościół bizantyjski, gimnazjon czy ulicę kolumnadową. Liczne ruiny domostw i warsztatów z okresu rzymskiego oraz starożytny teatr, po którym niestety nie zostało za wiele.

Promenada w Alanyi

Nadmorska promenada w Alanyi liczy niespełna 7 km. długości. Jest idealnym miejscem na relaksujące spacery, czy inne ruchowe aktywności. Szeroki deptak zapewnia miejsce, nawet w najbardziej tłocznych etapach sezonu turystycznego. Przycumowane wzdłuż nabrzeża liczne statki cieszą oko i dostarczają dodatkowych wrażeń. Spacerując można podziwiać zarówno nowoczesne jachty jak i te stylizowane na zabytkowe statki pirackie. Za dnia miejsce do spacerowania, nocą idealne miejsce na wspólną zabawę. Liczne restauracje i lokale muzyczne, oświetlają i wypełniają muzyką całą promenadę. Gwar bawiących się tysięcy osób i atmosfera wyśmienitej imprezy kuszą do spędzenia wieczoru na upojnej zabawie w towarzystwie uśmiechniętych i radosnych ludzi.  

Alanyia i jej okolice to wymarzone miejsce na spędzenie urlopu. Z jednej strony Alanya to piękne plaże i zawsze piękna pogoda, bardzo bogata baza hotelowa i rozrywkowa. Z drugiej natomiast to wspaniałe zabytki i liczne atrakcje, których nie sposób sobie odpuścić. Cudownie położone miasto zachwyca pocztówkowymi widokami, a wszechobecna przyroda, tak różna od tej znanej nam na co dzień zapiera dech w piersiach. Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje możliwości spędzania czasu na Riwierze Tureckie. Region ten obfituje w liczne zabytki jak i atrakcje przyrodnicze.

Poprzedni

Wakacje w Alanya – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

TOP 10 atrakcji w Antalya i okolicach

Następny

Dodaj komentarz