TOP 6 atrakcji w Side i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić

, Tagi , , , ,

Turcja to jeden z najczęściej wybieranych letnich kierunków przez Polaków – a Side to jeden z kurortów najchętniej odwiedzanych przez turystów. Jest to miasteczko zamieszkałe przez ok. 28 tysięcy mieszkańców. Side leży w południowej części Turcji, w pobliżu miasta Manavgat. Poza tym, że to świetne miejsce do wypoczynku, znane jest również z nazwy „miasto muzeum”, bądź „antyczny skansen”. To nie tylko populary kurort na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale to również wspaniale zachowane miasto antyczne, w którym połączono antyczne budowle z nowoczesnym budownictwem. Większość starożytnych budowli leży w centrum Side. Do największych atrakcji tego miasta należą: Teatr Rzymski, Świątynia Apolla, Wodospady Agora, Rejsy łodzią, a także niedaleko Side – Wodospady Manavgat i Seleucia (Lyrbe).

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teatr w Side

Teatr Rzymski w Side, to jedna z wielu atrakcji przyciągających turystów. Cały czas cieszy się wielką popularnością, a jest to spowodowane tym, że mówi się o nim, jako o najwspanialszej z zachowanych budowli tego starożytnego miasteczka. Zbudowano go w II w. n. e., w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się teatr hellenistyczny. To klasyczny typ teatru rzymskiego z kolebkowymi sklepieniami. Scena, na której rozgrywały się przedstawienia, składała się z budynku (skene) oraz z podium (proskeon). Na widowni Teatru Rzymskiego mogło zasiadać do 15 tysięcy osób. W okresie końcowym Cesarstwa Rzymskiego, kiedy popularne były walki gladiatorów i pokazy nieustraszonych walecznych z dzikimi zwierzętami, to właśnie w teatrze Side można było takie atrakcje zobaczyć.

Historia mówi, że na przełomie V i VI w. n. e. teatr przystosowano do tego, aby mógł spełniać rolę kościoła na świeżym powietrzu. Potwierdzeniem tej tezy są dwie małe kapliczki z malowidłami, które turysta może znaleźć na obu końcach widowni. Jak również swego rodzaju rezerwacje dla księży przy niektórych siedziskach. Teatr ten dla turystów jest otwarty codziennie w godzinach 09:00 – 20:00. Bilet wstępu kosztuje 90 TL. Dodatkowym atutem tego miejsca jest imponujący widok na Side oraz horyzont morza po ze szczytu teatru.

Świątynia Apolla w Side

Jedna z głównych atrakcji miasteczka Side przyciąga turystów nie tylko ze względów estetycznych, ale i ze względów historycznych. Zabytek ten znajduje się przy brzegu na samym końcu półwyspu, co zachęca turystów do pozowania na tle pozostałości po świątyni i robienia sobie pamiątkowych zdjęć. Atrakcja ta cały czas przyciąga turystów i cieszy się dużym powodzeniem dzięki pracom rekonstrukcyjnym, które miały miejsce w latach 80. XX wieku. Co najważniejsze – wstęp na teren, w obrębie którego znajduje się Świątynia Apolla jest bezpłatny.

Niegdyś ta budowa sakralna wybudowana w II w. n. e. w stylu korynckim składała się z dwóch dłuższych ścian liczących 11 kolumn i z dwóch krótszych składających się z 6 kolumn. Obecnie turyści mogą podziwiać pozostałe 5 kolumn z całego budynku. Świątynia ta była poświęcona Apollonowi, greckiemu bogowi piękna i światła, patronowi sztuki i przewodnikowi muz. Co ciekawe, na niektórych monetach, które można zdobyć w Side widoczna jest postać Apollina stojącego właśnie przed tą świątynią. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych symbolów miasta.

Wodospady Manavgat

Kolejną propozycją, która może umilić czas turystom na wakacjach jest alternatywa do plaż i antycznych miejsc historycznych w tureckich miastach. Ciekawym zamiennikiem są właśnie wodospady. Utarło się tak w tureckiej kulturze, że Turcy uwielbiają wodospady i traktują je jako swego rodzaju ucieczkę od zgiełku miast. Przy szumie spadającej wody organizują pikniki, spędzają czas z rodzinami i w taki sposób odpoczywają. Dla turystów chcących zobaczyć coś innego, niż wcześniej wspomniane antyczne budynki lub plaże, to to jest bez wątpienia najlepszą opcją. Wodospady zapewniają nam niezapomniane widoki, ale też oferują nam odprężenie nad wodą wśród przyrody.

W regionie Riwiery Tureckiej jest ich kilka. Tutaj skupimy się konkretnie na wodospadzie w Manavgat, który nosi taką samą nazwę, jak miasto, w którym się on znajduje. Od miasteczka Side do wodospadu Manavgat nie jest daleko, dlatego też wielu turystów, którzy wybierają Side jako swoje miejsce odpoczynku wakacyjnego, również nie pomijają Manavgat z listy atrakcji do poznania i obejrzenia. Co ważne, wodospad ten znajduje się na terenie parku, w którym możemy znaleźć również restauracje. Wstęp do parku jest płatny (5 TL), lecz dojazd na parking i pozostawienie swojego samochodu na jego terenie jest darmowy.

Agora w Side

Kolejną propozycją turystyczną w Side jest Agora. Znajduje się niedaleko teatru Rzymskiego, o którym można przeczytać wyżej i była ośrodkiem handlowym i kulturalnym w czasach antycznych. Agora również powstała w II w. n. e. i swoim kształtem przypomina prostokąt. Jest to plac, którego wymiary wynoszą 91 na 94 metry długości. W dawnych czasach plac ten otoczony był przez kolumnady, których pozostałości cały czas są na tym terenie. Na placu działały sklepy, w których pracowali handlarze. Handlowano przeróżnymi, rozmaitymi towarami, a nawet niewolnikami, którzy byli towarem najbardziej dochodowym.

Dowodem na to, że Agora była bardzo ważnym punktem handlowym jest relacja Strabona, który właśnie tak określał to miejsce.  Ruiny budynku, który kiedyś widniał na środu Agory było pozostałością po świątyni Tyche. Na terenie różnych atrakcji dla turystów znajdują się ilustracje, tabliczki z opisem danego miejsca i jego historią. Dla turysty jest to bardzo ważne i przydatne, bo warto wiedzieć co się w danym momencie ogląda i jakie zadanie spełniały kiedyś dane budynki. Na ilustracjach często można zobaczyć jak wyglądały w starożytnych czasach dane place, budowle, budynki, miejsca i porównać z pozostałościami, które widać na żywo.

Rejs łodzią w Side

W Turcji nie brakuje również atrakcji zorganizowanych, takich jak np. całodniowa wycieczka łodzią na wyspę delfinów z Side. Są wycieczki, które rozpoczynają się w porcie nad rzeką Manavgat. Tę samą miejscowość, w której możemy spotkać barwny i ciekawy wodospad. W każdym sezonie organizowane są różne wycieczki, których trasa przebiega po wodzie, a środkami transportu są łodzie, łódki i statki. Podczas rejsu łodzią w Side można podziwiać wspaniałe widoki, a uwiecznione za pomocą aparatu będą niezłą pamiątką.

Seleucia (Lyrbe)

Seleucja, to starożytne miasto greckie na śródziemnomorskim wybrzeżu ok. 15 km na północny wschód od Side. Lyrbe, zaś, to obecnie ruiny antycznego miasta, które jeszcze do niedawna były trudno dostępne dla turystów. Jest to miejsce owiane tajemnicą, które nawet było problematyczne do sklasyfikowania przez badaczy zajmujących się tureckimi ziemiami. O historii tego miasta niewiele wiadomo, stąd często nazwy tego miejsca są różne. Mówi się, że zachowane budowle należały do miasta Seleukeja, jednak problematyczne jest to, że pod koniec IV w. p. n. e. założono co najmniej pięć miast o nazwie Seleukeja.

Być może miasto Seleukeja zostało zbuowane na terenie, gdzie wcześniej znajdowało się miasto Lyrbe. Widoczne tamże pozostałości bez wątpienia pochodzą z trzech okresów, czyli: hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego. Najlepszą i cieszącą się największa popularnością budowlą w mieście jest agora. Uważa się, że jest najlepiej zachowaną budowlę na terenie Pamfilii. W Lyrbe turysta może zobaczyć również ruiny murów obronnych, łaźni, przeróżnych świątyń, grobowców i kościołów. Lokalizacja miasta świadczy o tym, że mogło być to miasto idealne do zaszycia się w czasach wojen.

Poprzedni

Wakacje w Alanya czy Antalya? – który kurort wybrać?

TOP 10 atrakcji w Konya i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz