TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej

, , Tagi , , , ,

Kemer jest popularnym kurortem wakacyjnym leżącym na Riwierze Tureckiej. Miejsce to oferuje piękne, piaszczyste plaże, góry i wiele zabytków. Co warto zobaczyć podczas wakacji w Kemer? Jakie atrakcje czekają w tym malowniczym kurorcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule TOP 20 atrakcji w Kemer. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 20 atrakcji w Kemer i w okolicy na Riwierze Tureckiej

Kemer oddalony jest o 42 km od Antalyi. Kurort ten stał się ważnym i dużym centrum turystycznym porównywalnym z centrum Antalyi. W tym przewodniku prezentujemy 20 najlepszych atrakcji, zabytków i rzeczy do zrobienia w Kemer.

Malownicze plaże

Plaże w Kemer zadowolą wszystkich miłośników plażowania. Znajdują się tu kameralne zatoki i szerokie plaże, zarówno w centrum, jak i w okolicy. Plaża Moonlight usytuowana jest około 10 minut spacerem od centrum Kemer. Jest to około 300-metrowa piaszczysta plaża z palmami dającymi przyjemny cień. Inne piękne plaże znajdują się w Beldibi, Kiriş, Çamyuva a także Adrasan. Zatoka Phaselis to jedna z najlepszych plaż, która znajduje się tuż przy starożytnym mieście Phaselis. Olympos także ma piękną zatokę, gdzie można się kąpać, a po kąpieli można odwiedzić starożytne miasto Olympos.

Yörük Park

Park Yörük jest to skansen na powietrzu, w którym można poznać historię tego miejsca i mieszkańców. Yörük znajduje się nad morzem, więc jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i skosztowania tradycyjnych potraw. Podczas spaceru po parku odkryjesz przedmioty codziennego użytku, a także różne namioty przedstawiające dawne koczownicze życie ludu Yörük. Jedną z atrakcji tego miejsca jest turecka muzyka ludowa, której towarzyszą występy taneczne. Park Yörük oferuje również malownicze widoki z morzem i górami w tle. W pogodny dzień można także zobaczyć miasto Antalya. W parku można skosztować typowe tureckie dania. Dużą popularnością cieszy się świeżo przygotowany gözleme – turecki nadziewany płaski chleb.

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej – Starożytne miasto Phaselis

Phaselis to nie tylko starożytne ruiny warte odwiedzenia, ale także miejsce leżące na terenie pięknego parku narodowego Olympos Beydagları w Antalyi. Starożytne miasto Phaselis leżało na wybrzeżu starożytnej Licji. Jego ruiny znajdują się na północ od miasta Tekirova w prowincji Antalya. Phaselis miało dostęp do trzech portów: północnego, wojennego a także chronionego – o największym znaczeniu. Przez środek Phaselis przebiega 24 metrowa, starożytna droga. W tym starożytnym mieście można ponadto zobaczyć sarkofagi, ruiny magazynów, sklepów, łaźni, agory oraz teatru. Wszystkie te zabytki pochodzą z II wieku p.n.e. Do Phaselis można się także dostać od strony morza.

Starożytne miasto Olympos i plaża Olympos

Prowincja Antalya oferuje wiele starożytnych miejsc wartych odwiedzenia. Jedno z najbardziej popularnych nosi nazwę Olympos. Starożytne miasto Olympos położone jest w dolinie na południowym wybrzeżu Turcji, około 85 km na południe od miasta Antalya, w pobliżu miejscowości Çıralı. Było to jedno z miast starożytnej Licji. Swoją nazwę wzięło od góry Olympos (Tahtalı). Starożytne miasto Olympos założyli Licyjczycy w II w. p.n.e. Bardzo szybko stało się ono jednym z najważniejszych ośrodków tego regionu. W I w. p.n.e. miasto zostało spustoszone przez piratów z sąsiedniej Cylicji.

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej – Ognie Chimery (Yanartaş) 

Yanartaş to atrakcja turystyczna położona około 1,5 km od miasta Cıralı i około 55 km na południe od Antalyi. Jest to miejsce, gdzie gaz ziemny w naturalny sposób w wielu miejscach wydobywa się na zewnątrz i płonie. „Ognie Chimery” znajdują się na popularnym szlaku dla wędrowców i spacerowiczów zwanym Szlakiem Licyjskim. Yanartaş, którego starożytna nazwa brzmiała „Khimera”, było świętym miejscem według mieszkańców, gdzie po raz pierwszy zapalono ogień olimpijski. Natężenie emisji gazu i miejsc, gdzie pojawiają się tzw. „Ognie Chimery” zmienia się w zależności od pory roku – najwięcej jest ich w zimie.

Góry Taurus

Warto wybrać się na wycieczkę jeepem z Kemer w góry Taurus. Możliwe jest wynajęcie jeepa z przewodnikiem lub samodzielna jazda. Można też dołączyć do większego konwoju składającego się z około 20-30 pojazdów. Czeka tu na Cibie pełna przygód jazda po błotnistych, górskich drogach w lesie. W trakcie zorganizowanej wycieczki są przerwy na pływanie w rzekach i przystanki na posiłki w górskich miejscowościach. To nieco inny sposób na zwiedzanie pięknych miejsc w górach Taurus z odrobiną adrenaliny. 

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze TureckiejKanion Göynük

Kanion Göynük w Kemer jest popularnym miejscem do wędrówek i uprawiania canyoningu w regionie Antalyi. Jest on idealny dla początkujących i doświadczonych wędrowców. Kanion Göynük jest także największym parkiem rozrywki w Turcji. Znajduje się on na terenie Nadmorskiego Parku Narodowego Beydağları (znanym także pod nazwą Park Narodowy Olympos Beydagları). Kanion ma długość 4,5 km jest częścią długodystansowego Szlaku Licyjskiego.

Kolejka linowa Tahtalı (Olympos Teleferik)

Kolejka linowa Olympos Teleferik o długości 4 350 metrów, wjeżdża na górę Olympos -Tahtalı Dağı. Olympos Teleferik jest jedną z najdłuższych kolejek linowych na świecie. Podczas wjazdu można podziwiać miasto Kemer i otaczające je morze. W miarę jak jedzie się wyżej, widoczne stają się kolejne atrakcje i zabytki w pobliżu takie jak plaża Olympos oraz starożytne miasto Phaselis.

Plac Cumhuriyet Kemer (Plac Republiki)

Plac Cumhuriyet (zwany także Placem Republiki) znajduje się w centrum Kemer. Miejsce to słynie z pomnika Atatürka i charakterystycznej wieży zegarowej. Na Placu Republiki organizowane są oficjalne uroczystości, festiwale, wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Wieczorami na placu Cumhuriyet bywa tłoczno i głośno. Wokół tętniącego życiem placu znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, restauracji oraz kawiarni.

Starożytne miasto Myra i kościół św. Mikołaja

Starożytne miasto Myra znajduje się na terenie obecnego miasta Demre w  okolicy Antalyi. Pochodzenie nazwy miasta Myra nie jednoznaczne, jedni wiążą ją na przykład z greckim słowem oznaczającym mirrę. Na terenie tego starożytnego miasta można zobaczyć m.in.: ruiny kościoła św. Mikołaja, akropol, grobowce skalne oraz teatr. Myra bardzo rozwinęła się w II wieku n.e. i wiele budynków powstało właśnie w tym okresie z datków pochodzących od bogatych ludzi. Myra słynie także z kościoła pw. św. Mikołaja, który został w 2000 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół św. Mikołaja został zbudowany w VI wieku tuż po śmierci św. Mikołaja. Po tym wydarzeniu wśród wiernych, którzy przyszli oddać cześć jego relikwiom, miały miejsca cudowne uzdrowienia. Dlatego też Myra stała się miejscem pielgrzymek.

Nurkowanie w Kemer

Kemer jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i popularnych miejsc do nurkowania w okolicy Antalyi. Obszar ten znany jest z krystalicznie czystych wód i kolorowych, egzotycznych ryb. 

Stare miasto Kaleiçi w Antalya

Stare miasto w Antalya zwane jest także przez mieszkańców „Kaleiçi” i jest ono historycznym centrum miasta. Jego nazwa oznacza dosłownie „Wewnętrzną Twierdzę”. Znajdują się tu takie zabytki jak: Brama Hadriana, Wieża Hıdırlık, Meczet Yivliminare oraz Minaret Kesik. Kaleiçi ze swoimi uroczymi, wąskimi uliczkami, zabytkowymi budynkami oraz starożytną mariną zajmuje obszar kilku hektarów. Jednak pomimo sporej powierzchni łatwo je zwiedzać na piechotę. 

Pamukkale

Pamukkale to miejscowość leżąca w dolinie Cürüksu, około 18 km od miejscowości Denizli, około 241 km od Antalyi. Miejscowość ta najbardziej znana jest z charakterystycznych białych osadów na zboczu góry Cökelez. Pamukkale znane jest z gorących źródeł i białego trawertynu, który tworzy naturalne baseny z minerałów zawartych w wodzie. Miejsce to i miejscowość dzięki tej naturalnej atrakcji przyjęło nazwę Pamukkale, co oznacza dosłownie „Bawełniany zamek” lub „Bawełnianą twierdzę”. Inną atrakcją w pobliżu Pamukkale jest starożytne miasto Hierapolis, gdzie większość ruin pochodzi z okresu rzymskiego. Na terenie Hierapolis można zwiedzić nekropolię oraz dobrze zachowany teatr. Pamukkale i Hierapolis zostały w 1988 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej – Rafting w kanionie Köprülü

Park Narodowy Kanionu Köprülü znajduje się około 80 km od centrum Antalyi i 92 km od miejscowości Avsallar. Kanion Köprülü jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicy Antalyi i w sezonie wakacyjnym gromadzi setki turystów każdego dnia. Park Narodowy Kanionu Köprülü znajduje się w Górach Taurus, wzdłuż rzeki Köprüçay. W niektórych miejscach kanionu jego ściany mają około 400 metrów wysokości. Co ciekawe, Kanion Köprülü jest najwyższym, najdłuższym oraz największym kanioniem znajdującym się na terenieTurcji oraz jednym z największych na całym świecie. Kanion jest także doskonałym miejscem do uprawiania raftingu oraz pieszych wycieczek. Na uwagę zasługuje między innymi starożytny, kamienny most Oluklu Kopru, który ma około dwa metry szerokości.

Dino Park w Göynük

Dino Park zajmuje powierzchnię około 30 hektarów i jest ciekawą atrakcją dla najmłodszych turystów, którzy odpoczywają z rodzicami w Kemer. Jest to pierwszy tego typu park tematyczny w Turcji. Dzieci i dorośli mogą poznać różne gatunki dinozaurów, które wyginęły miliony lat temu. Wizyta w Dino Parku w Göynük z pewnością pozwoli dowiedzieć się więcej o epoce dinozaurów.

Bazar w Kemer

Najbardziej ruchliwa dzielnica handlowa w Kemer znajduje się przy Bulwarze Ataturka (Atatürk Blv.) w centrum miejscowości. Można tu znaleźć ciekawe pamiątki z wakacji w Turcji takie jak: tureckie rękodzieło, biżuterię, tureckie słodycze, kawę, dywany i inne rzeczy. W poniedziałki odbywa się tam targ na świeżym powietrzu, gdzie znajdziesz m.in.: świeże i suszone owoce, przyprawy i warzywa od lokalnych sprzedawców. Jeśli przegapisz targ w Kemer, to możesz udać się do Çamyuva, gdzie taki sam bazar odbywa się co środę.

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej – Lot paralotnią w tandemie z góry Olympos

Góra Olympos (Tahtalı Dağı) 2 366 m n.p.m. znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu Teke i dominuje w krajobrazie Kemer. Olympos dzięki swojemu ukształtowaniu terenu, zapewnia doskonałe warunki do uprawiania paralotniarstwa, w tym paralotniarstwa w tandemie. Jest to najwyższy górski obiekt paralotniowy na świecie, z różnicą wysokości 2 366 metrów pomiędzy startem a lądowaniem. Aby mieć najlepszy widok z góry na Morze Śródziemne na Riwierze Tureckiej, zarezerwuj bezpieczny lot z ekspertami paralotniarstwa w Kemer. Będzie to niezapomniana atrakcja podczas wakacji w Kemer!

TOP 20 atrakcji w Kemer na Riwierze Tureckiej – Wizyta w prawdziwym hamamie

Hamamy były ważnym miejscem rozrywki i spotkań towarzyskich w codziennym życiu mieszkańców Imperium Osmańskiego. Ta stara tradycja przechodziła z pokolenia na pokolenie i dzięki temu istnieje do dziś. W hamamie znajdują się ciepłe pomieszczenia z marmurowymi siedzeniami a także z tradycyjnymi umywalkami z ciepłą i zimną wodą. Można poczuć się wyjątkowo relaksując się w klasycznym tureckim hamamie w Kemer. Sugerujemy, aby odwiedzić hamam podczas pierwszych dni wakacji w Turcji, by przygotować ciało na piękną opaleniznę!

Spacer po starym mieście w Side

Stare miasto w Side jest jednym z najważniejszych miast w południowej Turcji. Znajduje się ono około 60 km od Alanyi. Antyczny teatr, który stoi w centrum starego miasta Side, jest najbardziej imponującym zabytkiem w tym mieście. Teatr pochodzi z II wieku n.e. Co ciekawe, był on w stanie pomieścić nawet 15 000 widzów. Muzeum Archeologiczne w Side posiada bogatą kolekcję starożytnych znalezisk. Są to m.in.: posągi, sarkofagi, biżuteria, broń, akcesoria religijne a także monety.

Wyspa Suluada

Suluada to malownicza wyspa leżąca w pobliżu wybrzeża Kemer. Wyspa jest także nazywana „Tureckimi Malediwami”, dzięki swoje czystej, turkusowej wodzie i białemu piaskowi. Woda posiada tak niezwykły lazurowy kolor i przejrzystość dzięki mikroorganizmom zwanym foraminifera (otwornicom), które żyją w tej okolicy. Dotarcie z okolic Adrasan łodzią na wyspę Suluada zajmuje około 40 minut. Jest to jedna z najpiękniejszych wysp w tym regionie. Wyspa Suluada jest niewielka, jednak posiada wiele pięknych plaż, które zachęcają do opalania i odpoczynku w wodzie. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

TOP najlepszych plaż w Side w Turcji

Życie nocne w Kemer – bary, restauracje, dyskoteki

Następny

Dodaj komentarz