TOP 12 najwyżej ocenianych atrakcji w Alanyi

Tagi , , , , , ,

Alanya to turecki kurort wypoczynkowy, który znany jest przede wszystkim z długich i szerokich plaż. Jednak miasto jak i region mają znacznie więcej do zaoferowania. W pobliżu miasta Alanya znajdują się także jedne z najbardziej znanych starożytnych atrakcji turystycznych regionu śródziemnomorskiego. Co warto zobaczyć? Aby ułatwić Ci zwiedzanie, przygotowaliśmy wpis, w którym opisujemy najciekawsze atrakcje w Alanyi i w okolicy. Oto TOP 12 najwyżej ocenianych atrakcji w Alanyi:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Port w Alanya

Czerwona Wieża -Kızılkule i Stocznia Seldżuków (Tersane) są przedłużeniem fortyfikacji zamku Alanya, zbudowanego w XIII wieku. Kızılkule to 30-metrowa wieża, która pełniła funkcje obronne w czasach Seldżuków. Wewnątrz znajduje się ekspozycja prezentująca historię Czerwonej Wieży i Alanyi. Jest to także doskonałe miejsce, aby podziwiać widoki na port i okolicę. Z Czerwonej Wieży można dojść wzdłuż oryginalnych murów obronnych portu do jedynego zachowanego w Turcji przykładu stoczni pochodzącej z czasów Seldżuków.

Rejs łodzią po porcie Alanya

Od maja do października możesz wybrać się w rejs łodzią wycieczkową, która wypływa z portu w Alanyi na całodniowe wycieczki. Podczas takiego rejsu możesz zobaczyć m.in. jaskinie i zatoki, w których niegdyś ukrywali się piraci. Główne jaskinie morskie odwiedzane przez łodzie to „Piracka jaskinia” i „jaskinia Damlatas”. Wycieczki statkiem są bardzo zróżnicowane pod względem tras zwiedzania.

Zamek w Alanya

Sześciokilometrowy odcinek starożytnych murów zamku w Alanyi ciągnie się wzdłuż cypla. Wewnątrz murów znajduje się stara dzielnica Alanyi, która jest najbardziej zabytkowym obszarem tego miasta. Historia zamku w Alanyi sięga czasów klasycznych, kiedy ten skalisty, pełen jaskiń półwysep był ulubionym miejscem pobytu piratów. Greckie fortyfikacje rozbudowano w czasach rzymskich. Jednak dopiero w epoce bizantyjskiej Alanya zaczęła odgrywać dużą rolę jako śródziemnomorski port morski.

Jedna z najpopularniejszych atrakcji w Alanyi – kolejka linowa Teleferik

Najbardziej ciekawym sposobem dotarcia na teren zamku w Alanyi jest wjazd na wzgórze kolejką linową, która łączy plażę Kleopatry z zamkiem Ehmedek. Kolejka linowa działa codziennie od 11:00 do 21:00 wieczorem. Podróż nad klifem jest doskonałą atrakcją dla dzieci. Warto także wybrać się na zwiedzanie zamku przed zachodem słońca, aby uchwycić najlepsze kadry fotografii. Około 900-metrowa przejażdżka kolejką linową oferuje wspaniałe widoki na zalesioną ścianę klifu prowadzącą do zamku, plażę Kleopatra i Morze Śródziemne. Dolna stacja kolejki znajduje się na plaży Kleopatra, natomiast górna stacja tuż za główną bramą prowadzącą do zamku Alanya.

Park Narodowy Köprülü Canyon

Park Narodowy Kanion Köprülü leży około 120 kilometrów na północ od Alanyi. Jest on znany przede wszystkim miłośnikom pięknych krajobrazów i wycieczek raftingowych. Jednak oprócz kanionu i spływu warto zobaczyć także atrakcje w pobliżu. Selge jest głównym rzymskim stanowiskiem archeologicznym w okolicy. Pozostałości tego niegdyś kwitnącego miasta liczącego 20 000 mieszkańców znajdują się na ternie obecnej miejscowości Altınkaya – 11 kilometrów na północny zachód od kanionu. W Selge warto zobaczyć duży teatr rzymski, który zbudowano w zboczu wzgórza.

Jaskinia Dim

Niedaleko Alanyi (około 11 kilometrów w głąb lądu) znajduje się jaskinia Dim, która powstała w zachodnim zboczu góry Cebel-i Reis w górach Taurus. Jaskinia ta jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji, którą można zwiedzać. Wewnątrz znajduje się chodnik prowadzący 360 metrów w głąb jaskini. Wapienne wnętrze posiada gigantyczne formacje stalaktytów i stalagmitów. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kurtkę lub sweter, ponieważ wewnątrz jaskini przez cały rok panuje niska temperatura. 

Plaża Kleopatry – jedna z atrakcji Alanyi dla plażowiczów

Dla wielu turystów wakacje w Alanyi zawsze będą kojarzyć się z plażą Kleopatry – to jedna z atrakcji Alanyi dla urlopowiczów. Piaszczyste wybrzeże z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, ciągnie się wzdłuż linii brzegowej pomiędzy Side a Alanyą. Plaża Kleopatry znajdziemy po zachodniej stronie miasta, od centrum Alanyi oddzielaja ją skaliste, zalesione zbocze cypla. Jest to doskonałe miejsce do pływania i opalania się przez cały dzień. W szczycie sezonu w lipcu i sierpniu, plaża bywa przepełniona, dlatego też warto przyjechać tu późną wiosną lub wczesną jesienią, kiedy nie ma tłumów turystów.

Plaże Portakal i Tosmur

Plaża Kleopatry nazywana jest najpiękniejszą w Alanya, jednak znajdują się tu także inne plaże równie duże i szerokie plaże. Na południowy wschód od portu w Alanyi znajduje się długa, piaszczysta plaża Portakal, która ciągnie się wzdłuż miasta przez około cztery kilometry. Tuż za plażą Portakal znajduje się plaża Tosmur. Rzeka Dim uchodzi w tym miejscu do morza. Na plaży Portakal i Tosmur znajduje się wiele hoteli i restauracji.

Wycieczka do Side

Małe miasteczko Side znajduje się około 64 kilometry na północny zachód od Alanyi, więc można je łatwo odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki. Side jest małym, ale niezwykle popularnym kurortem nadmorskim ze starożytnym miastem. W Side warto zobaczyć antyczny teatr, pozostałości trzech świątyń: Ateny, Apollina i Mena, które są malowniczo położone nad samym morzem. Na uwagę zasługuje także dawny budynek łaźni przy agorze, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczne w Side.

Jedna z mniej popularnych atrakcji Alanyi – Starożytne ruiny w Syedra

Nawet w szczycie sezonu turystycznego ruiny Syedra są praktycznie opustoszałe, nie spotkasz tu wielu turystów jak w przypadku innych starożytnych ruin w pobliżu. Położone są one wysoko na wzgórzu, z którego roztacza się malowniczy widok na wybrzeże. Ruiny znajdują się około 22 km na południe od Alanyi. Historia osadnictwa Syedry sięga czasów VII wieku p.n.e.. Miasto swoją świetność przeżywało w okresie rzymskim. Większość budynków widocznych do dziś pochodzi właśnie z tego okresu. Jest to jednak jedna z atrakcji Alanyi, nizebyt popularna jednak niezwykle interesująca.

Kanion Sapadere

Kanion Sapadere znajduje się na obrzeżach małej miejscowości Sapadere, położonej około 20 kilometrów w głąb lądu od Alanya. Od maja do października, organizatorzy wycieczek zabierają z Alanyi turystów do tego pięknego miejsca. Kanion jest niewielki ponieważ ma długość około 800 metrów, jednak ściany są niezwykle wysokie ponieważ miejscami mają nawet 400 metrów wysokości. Dzięki temu w kanionie Sapadere panują nieco niższe temperatury niż na wybrzeżu. Jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę i ucieczkę od upału.

Ruiny Anemurium – jedna z najbardziej fascynujących atrakcji Alanyi

Rozległe ruiny Anemurium są jednym z najbardziej fascynujących miejsc znajdujących się w południowym regionie Morza Śródziemnego. Ruiny znajdują się przy długiej plaży, na północ od miasta Anamur, około 117 kilometrów na południe od Alanyi. Nadmorska droga prowadząca do plaży i ruin jest bardzo kręta oraz niebezpieczna, więc jeśli wynająłeś samochód na jednodniową wycieczkę, polecamy wyjechać wcześniej, aby wrócić przed zachodem słońca.W Anemurium znajdziesz rzymskie i bizantyjskie budowle. Jest tu dość sporych rozmiarów nekropolia, kościół z IV wieku, kompleks łaźni z III wieku oraz dobrze zachowany Odeon (mały teatr).

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Przewodnik po lotnisku Antalya [AYT]

11 najlepszych centrów handlowych do odkrycia w Antalyi w Turcji

Następny

Dodaj komentarz