TOP 10 wyjątkowych wodospadów w Antalyi, które powinieneś odwiedzić

, Tagi , , , , , , ,

Antalyia to jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w Turcji. Cały region jednak wyróżnia się niezwykłym ukształtowaniem terenu, a także wyjątkową przyrodą. Można więc powiedzieć, że jeśli zdecydujesz się na wakacje w Antalyi, to z całą pewnością nie będziesz narzekać na nudę. Co więcej, musisz wiedzieć, że w okolicy znajdziesz także niezliczoną ilość wodospadów. Poznaj TOP10 z nich, które koniecznie musisz odwiedzić!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Wodospad Manavgat

Wodospad Manavgat jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Turcji i nie ma się temu co dziwić. Jest to prawdziwa, ukryta perełka w okolicy Antalyi, którą koniecznie musisz odwiedzić. Znajduje się on dokładnie 4 kilometry od Manavgat i zaskoczy Cię krystalicznie czystą wodą oraz pięknymi krajobrazami. Co ciekawe, to właśnie tu znajdziesz idealne warunki do uprawiania wszelakich sportów wodnych. Możesz nawet zdecydować się na rafting po rzece dookoła wodospadu – co jest najchętniej wybieraną aktywnością przez turystów. Dodatkowo w okolicy znajdziesz także wiele zabytków! Możesz wybrać sie na zwiedzanie antycznego miasta Aspendos, odwiedzić stare miasto w Side czy nawet wybrać się na słynny, turecki bazar w samym Manavgat. Jeśli masz tylko na to ochotę, zdecydują się na fakultatywną wycieczkę z przewodnikiem, która zakończy się właśnie przy fenomenalnym wodospadzie.

2. Wodospad Karpuzkaldıran

To kolejny wodospad w okolicy Antalyi, który musisz odwiedzić. Znajduje się on dokładnie w południowej części gór Taurus. Wodospad ten często nazywany jest po prostu Düden i dzieli się na dwie części. W pierwszej kolejności – około 7 kilometrów od Antalyi znajdziesz Lower Düden, a następnie 1 kilometr od miasteczka Varsak znajdziesz Upper Düden. Oba wodospady wpływają prosto do Morza Śródziemnego i tworzą przy tym niesamowitą scenerię. Popularną atrakcją wśród turystów są wycieczki łodzią, które pozwalają im na podziwianie obu wodospadów z nieco innej perspektywy – Ty również możesz się na to zdecydować. W okolicy czekają na Ciebie także piękne plaże, a jedynie kilka minut jazdy samochodem czeka na Ciebie niesamowity kurort Antalyia. Możesz więc wybrać się także na zwiedzanie i w pełni korzystać ze swoich wakacji.

3. Wodospad Upper Düden 

To jeden, ze wspomnianych wyżej wodospadów, jednak jego piękno może Cię na tyle zachwycić, że powinieneś zdecydować się zatrzymać przy nim na nieco dłuższą chwilę. Wodospad Upper Düden jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej orzeźwiających. Zlokalizowany jest on około 12 kilometrów od Antalyi. Możesz tam podziwiać niesamowite krajobrazy i przyrodę, której nie spotkasz w żadnym innym miejscu na świecie. Co więcej, otoczony jest on majestatycznymi skałami, więc sceneria z pewnością na długo zapadnie Ci pamięć. Nie możesz więc tego miejsca również przegapić!

4. Wodospad Kurşunlu 

Jeśli chcesz znaleźć jeden z najpiękniejszych wodospadów w okolicy Antalyi to koniecznie wybierz się do wodospadu Kurşunlu. Jest on zlokalizowany w dystrykcie Aksu, który z kolei oddalony jest około 21 kilometrów od ścisłego centrum Antalyi. Musisz wiedzieć, że ta malownicza okolica została udostępniona dla turystów dopiero w 1986 roku, a już 5 lat później, zyskała sobie status Parku Przyrody. Choć to właśnie Kurşunlu jest tu głównym wodospadem, to w jego niedalekiej okolicy możesz znaleźć aż 7 mniejszych cieków wodnych. Taką wycieczkę możesz połączyć ze zwiedzaniem starożytnego miasta Termessos, które jest jednym z najlepiej zachowanych w całej Turcji!

5. Wodospad Kayabükü Uçansu

Ten wodospad jest nazywany po prostu Lower Uçansu i znajduje się on w okolicy wioski Kayabükü. Również uznawany jest on za jeden z najpiękniejszych wodospadów w całej okolicy Antalyi, którego pod żadnym pozorem nie możesz przegapić. Swoje źródło wodospad ten czerpie w górach Taurus. Przygotuj się jednak na to, że temperatura w okolicy wodospadu rzadko kiedy przekracza 15 stopni, więc powinieneś zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania. Niemniej jednak cały region jest jednym z najlepszych miejsc na wycieczki, zwiedzanie oraz trekking. Znajdziesz tam St. Paul Road – najdłuższy szlak turystyczny w całej Turcji, więc jeśli tylko masz ochotę, zabierz ze sobą także wygodne buty i udaj się w niezapomnianą podróż.

6. Wodospady w Göynük Canyon 

Göynük Canyon to nie tylko nazwa kanionu, ale także i magicznych wodospadów, który znajduje się w okolicy. Jest to wyjątkowo popularne miejsce wśród turystów aktywnych, którzy cenią sobie piesze wycieczki oraz trekking. Czeka tam na Ciebie przede wszystkim niesamowita przyroda oraz idylliczne krajobrazy. Znajdziesz tu dzikie, górskie rzeki, zachwycający kanion, a także kilka wodospadów. Możesz tu również zdecydować się na różnorodne aktywności. Turyści bardzo chętnie wybierają raftingi, safari po całym kanionem, piesze wycieczki z przewodnikiem a nawet i paintball. Jak więc widzisz, masz tu szereg możliwości, więc nuda z pewnością Ci nie grozi!

7. Wodospad Upper Uçansu 

 Wodospad Uçansu znajdziesz w malowniczej i wyjątkowo kolorowej wiosce Akçapınar. Znajduje się ona dokładnie 54 kilometry od Antalyi, więc podróż nie powinna być dla Ciebie zbyt wymagająca. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz się tam na wiosnę lub na początku lata. Właśnie wtedy będziesz mógł podziwiać najpiękniejsze widoki, a także zobaczyć sam wodospad, który niestety w najcieplejszych miesiącach praktycznie całkowicie wysycha. Co ciekawe, znajdziesz tam także King’s Pool, który jest zlokalizowany na szczycie wodospadu i jest to olbrzymi, naturalny basen. Pozwoli Ci się on ochłodzić i orzeźwić przed dalszą podróżą.

8. King’s Pool na wodospadzie Upper Uçansu 

Wspomniane już zostało, że na szczycie wodospadu Upper Uçansu możesz znaleźć King’s Pool. Jest to jedna z największych atrakcji w okolicy, która szczególnie spodoba Ci się w momencie, kiedy palące słońce mocno daje Ci się we znaki. Ten naturalny basen zachwyca nie tylko krystalicznie czystą, turkusową wodą, ale także i malowniczą scenerią. Basen ten powstał z połączenia wód dwóch wodospadów – Upper Uçansu i Lower Uçansu. Oba wodospady doprowadziły do utworzenia King’s Pool, który ma od 1,5 do nawet 4 metrów głębokości. Co ciekawe, w tym naturalnym basenie zawsze możemy liczyć na zimną wodę, które zagwarantuje nam przyjemne orzeźwienie i możliwość podziwiania malowniczej scenerii.

9. Wodospad Sapadere Canyon 

Jeśli chcesz wybrać się w okolice tego wodospadu, to musisz także przygotować się na nieco dłuższą podróż. Jest on bowiem oddalony o 175 kilometrów od Antalyi, a dokładniej w okolicach równie popularnego kurortu jakim jest Alanya. Niemniej jednak ten wodospad jest prawdziwą perełką, więc z pewnością nie będziesz takiej wycieczki żałować. Tak naprawdę, w całym kanionie znajdziesz kilka, niewielkich wodospadów, a także naturalne baseny, w których możesz się orzeźwić – o ile nie boisz się zimnej wody. Jednak Sapadere jest wodospadem głównym, który jest jednocześnie znajduje się na szlaku turystycznym. Ciekawą opcją dla Ciebie mogą być zorganizowane wycieczki po całym kanionie, w towarzystwie doświadczonego przewodnika lub Jeep Safari. Takie atrakcje pozwolą Ci nie tylko na podziwianie samego wodospadu, ale także na dokładne zwiedzenie całego kanionu.

10. Wodospad Kocaçay

Na końcu listy TOP10 wodospadów w Antalyi, które musisz zobaczyć znajduje się wodospad Kocaçay. Jest to prawdziwy, ukryty diament w lesie, w miejscowości Aksu. Pamiętaj jednak, że do tego wodospadu nie dojedziesz samochodem, więc przygotuj się na około kilometrową, pieszą wędrówkę. Wodospad otoczony jest majestatycznymi skałami. Co ciekawe, wodospad ten zaoferuje Ci prawdziwe piękno, bez względu na to, w jakiej porze roku go odwiedzisz. Faktem jest, że wielu turystów decyduje się na to w sezonie letnim, jednak nie jest to regułą i możesz wybrać się tam kiedy tylko chcesz! Wodospad Kocaçay oferuje Ci niesamowite piękno przyrody, a także błogi spokój i ciszę. Możesz także wybrać się na piesze wycieczki w okolicy i po prostu się zrelaksować. Takiego skarbu w okolicy Antalyi z całą pewnością nie możesz przegapić podczas swoich wakacji w Turcji!

Poprzedni

Szlak Licyjski, trekking, przewodnik i porady

TOP 8 niesamowitych wysp w Antalyi, które powinieneś zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz