Turcja jest często określana „kolebką cywilizacji”, z historycznymi ruinami sięgającymi tysięcy lat wstecz. Jednym z tureckich miejsc o bogatej historii jest starożytne miasto Tlos. Podczas gdy większość zapisanej historii miasta sięga czasów licyjskich (500 do 300 p.n.e.), istnieją dowody na to, że obszar ten był zamieszkany już w czasach epoki brązu (3300 do 1200 p.n.e.). Czyli prawie od 5000 lat! Planujesz zwiedzić Tlos w Turcji? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się miasto Tlos?
Tlos położony jest w popularnym regionie turystycznym w pobliżu Parku Narodowego Saklıkent. Najbliższe miasto to Fethiye, które oddalone jest od tego regionu około 35 minut jazdy samochodem. Dokładny adres to: Yakaköy, Saklıkent Yolu, 48850 Fethiye/Muğla, Turcja. Warto też wiedzieć, że liczba miejsc parkingowych jest ograniczona, natomiast większość samochodów parkuje na poboczu wąskiej drogi, która przebiega w pobliżu starożytnego miasta Tlos. Latem wielu touroperatorów oferuje wizytę w tym mieście jako część jednodniowej wycieczki z Fethiye, która obejmuje również przystanki w Yakapark i Wąwozie Saklıkent.
Ciekawostki na temat starożytnego miasta Tlos
Ruiny starożytnego miasta w Tlos można zwiedzać za drobną opłatą. Natomiast jeśli posiadasz kartę MüzeKart możesz wejść na teren tego miejsca za darmo. Wiele artefaktów znalezionych tutaj w tym posągi, topór z brązu, groty strzał i krzemienne naczynia kuchenne, zostało przeniesionych do Muzeum w Fethiye.
Podczas zwiedzania warto także zobaczyć ruiny dawnego stadionu. Kiedy archeolodzy rozpoczynali badania, stadion był dosłownie polem uprawnym. Od tego czasu stopniowo odkrywali ogromny płaski obszar używany do organizacji wydarzeń sportowych i gier. Po zachodniej stronie stadionu znajdowało się 9 rzędów siedzeń wykutych w skale. Do naszych czasów zachowało się tylko około 150 metrów siedzeń, dodatkowe sekcje zostały prawdopodobnie zniszczone przez trzęsienia ziemi w regionie. Na terenie stadionu znajdował się także płytki basen oraz fontanna. Biorąc pod uwagę zdobienia, badacze uważają, że obszar ten był także wykorzystywany do organizacji wydarzeń religijnych i społecznych, a nie tylko do wydarzeń sportowych.
Dlaczego warto odwiedzić starożytne miasto Tlos?
Tlos było jedną z najstarszych i największych osad licyjskich, o dużym znaczeniu, gdy region stał się państwem rzymskim (43 r. n.e.). Poza tym miasto znajdowało się na skrzyżowaniu wielu starożytnych dróg, w tym szlaków handlowych. Z pewnością jest to miejsce, które powinienś odwiedzić, jeśli interesujesz się historią starożytną.
Ile czasu trwa zwiedzanie starożytnego?
Średnio na zwiedzanie starożytnego miasta należy przeznaczyć od 1 do 2 godzin. Wszystko zależy od tego, jak bardzo interesujesz się ruinami i historią. Ponadto wizytę w Tlos można połączyć ze zwiedzaniem malowniczego Wąwozu Saklıkent, który znajduje się w pobliżu tego starożytnego miasta.
Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić w mieście Tlos
Tlos usytuowany jest nad doliną Xanthos. Mury otaczające akropol, a także forteca na jego szczycie pochodzą z okresu osmańskiego. Akropol służył jako twierdza dla kilku derebeys (władców doliny), z których z pewnością najbardziej znanym był XIX-wieczny Kanlı Ali Ağa (Krwawy Wódz Ali). Ze szczytu akropolu Tlos roztacza się spektakularny widok na dolinę Xanthos. Pod szczytem z akropolem znajduje się nekropolia z kilkoma licyjskimi sarkofagami i ogromną liczbą wykutych w skale licyjskich grobowców. Wśród nich znajduje się też słynny, ale trudno dostępny Grobowiec Bellerofona. W najbardziej wysuniętej na południe części stanowiska archeologicznego znajdują się pozostałości łaźni publicznych z dwoma kompletnymi pomieszczeniami. Jedno z nich zawiera absydę z siedmioma oknami, zwaną przez miejscowych Yedi Kapı (Siedem Bram). Nieco dalej, w dół drogi znajduje się dobrze zachowany rzymski amfiteat z II wieku p.n.e., z zachowanymi 34 rzędami siedzeń.
Czytaj także:
Demre, skalne grobowce licyjskie w Myrze – zwiedzanie
Efez w Turcji – zwiedzanie, przewodnik, co zobaczyć
autor: Magda Łydka