Suleymaniye Mosque – XII-wieczny meczet

Tagi , , , , , ,

Alanya, oddalona o 140 km od Antalyi jest niezwykle popularnym miastem turystycznym leżącym na południowym wybrzeżu Turcji. Według Herodota, który nazywany jest ojcem historii, pierwsze osady w Alanyi zaczęły się tu osiedlać w 1800 r. p.n.e. po wojnie trojańskiej. Na terenach dzisiejszej Alanyi, rozwijało się wiele wielkich cywilizacji i państw. Od momentu powstania, była ważnym ośrodkiem zarówno rzymskim, jak i bizantyjskim, seldżuckim czy też osmańskim. To właśnie podczas panowania Seldżukidów zbudowano wiele meczetów. Jednym z nich jest meczet Suleymaniye Mosque w Alanyi. Odpowiedzi na pytania: dlaczego warto zwiedzić ten meczet i jaka jest jego historia znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Suleymaniye Mosque – historia XII-wiecznego meczetu

Meczet Suleymaniye, położony w pobliżu bizantyjskiej twierdzy, zaprojektował Akça Aba i został zbudowany na rozkaz sułtana Aladdina Keykubata Pierwszego w 1231 roku. Pierwotny budynek nie przetrwał jednak wystarczająco długo, ponieważ zniszczyło go uderzenie pioruna. W XVI wieku meczet został odbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego nazywanego także Prawodawcą. Süleiman Wspaniały odbudował go w XVI wieku, używając starych materiałów. Meczet ma pojedynczy minaret i jest również znany jako Alaaddin, Orta Hisar lub Kale. Bramy i okna meczetu zostały wykonane z drewna i ozdobione rzeźbami. Kompleks Suleymaniye obejmuje również budynki wojskowe, szkoły i pałac.

Ancient Suleymaniye Mosque in old town of Antalya, Turkey.
starożytny Meczet Sulejmana na starym mieście w Antalyi, Turcja., licencja: shutterstock/By kudla

Ciekawostki na temat meczetu Suleymaniye Mosque w Alanyi

Do budowy tego kwadratowego meczetu użyto gruzu kamiennego i cegły z poprzedniej świątyni. Posiada on ślady architektury seldżuckiej. Minaret i kopuła meczetu pokryto dachówką, a do tego są ośmiokątne. Meczet składa się z jednego pomieszczenia wewnątrz. Naprzeciwko północno-wschodniego narożnika meczetu znajduje się sklepiona cysterna. Drewniane elementy meczetu, takie jak drzwi, ambona, szklana rama i skrzydła, powstały z drewna cedrowego. Jest to rzadki przykład rzeźbienia w drewnie z XVI-wiecznego okresu osmańskiego. Meczet Alanya Süleymaniye przyciąga uwagę lokalnych i zagranicznych turystów, ponieważ jest jednym z historycznych i kulturowych symboli Alanyi.

Dlaczego warto zobaczyć Suleymaniye Mosque w Alanyi?

Meczet Suleymaniye został zbudowany w 1231 r. w górnej części fortecy, która jest również nazywana „Wewnętrzną Twierdzą” podczas przebudowy miasta przez sułtana Aladyna Keykubata I. Został on jednak zniszczony w następnych latach przez uderzenie pioruna, ale ponownie go odbudowano w XVI wieku na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego. Okna i bramy meczetu, wykonano z drewna i są przykładami sztuki rzeźbienia w drewnie w czasach Imperium Osmańskiego. Kompleks meczetu Suleymaniye obejmuje pałac, szkoły i budynki wojskowe. Wszystkie te budynki znajdowały się w środku twierdzy i należą do okresu seldżuckiego oraz osmańskiego.

To miejsce kultu, więc zwiedzanie podczas modlitw nie jest możliwe. Co więcej, należy być stosownie ubranym, kobiety powinny mieć przykryte włosy i resztę ciała.

Gdzie znajduje się Suleymaniye Mosque w Alanyi?

W pobliżu głównej atrakcji Alanyi – bizantyjskiej twierdzy na górze – znajduje się niezwykle piękny meczet Suleymaniye, zbudowany za panowania Seldżuków. Uważa się, że głównym powodem, dla którego Seldżucy przywiązywali dużą wagę do Alanyi, był fakt, że znajdowała się ona bliżej drogi prowadzącej do Konyi (stolicy Seldżuków) niż Antalya. Dokładny adres to: Saray, Galatasaray Cd. Süleymaniye Cami D:36 C, 07400 Alanya/Antalya w Turcji.

Czytaj także:

TOP 5 najlepszych parków narodowych w regionie Antalya

Nurkowanie w Antalyi: Kompletny przewodnik

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Alanya funfair (Lunapark) – park rozrywki w Alanyi

Muzeum Mustafy Kemala Atatürka

Następny

Dodaj komentarz