Statua Ataturka – złota statua zdobiąca centrum Side

Tagi , , , , , ,

Jeżeli będziesz w Turcji, a konkretnie w jej południowej części, rozważ odwiedziny w miejscowości Side. Jedną z godnych obejrzenia rzeczy, które się tam znajdują, jest złota statua, a konkretniej Statua Ataturka. Dowiedz się o niej więcej już teraz.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kim był Ataturk?

Zanim udasz się osobiście obejrzeć popularną w Side i okolicy Statuę Ataturka, wypadałoby dowiedzieć się, kim on właściwie był. Jest to bardzo znana postać w Turcji. Ataturk, a właściwie Mustafa Kemal Ataturk to nie tylko turecki polityk, ale również i wojskowy. Najbardziej jest on jednak znany z tego, że został pierwszym prezydentem Republiki Turcji, a miało to miejsce w roku 1923. Co ciekawe, stanowisko piastował do samej śmierci, która to nastąpiła w roku 1935, a więc nie tak długo przed wybuchem drugiej wojny światowej. Do jego największych osiągnięć zalicza się prężną walkę, zarówno polityczną, jak i gospodarczą o niepodległość Turcji oraz o to, aby pozostała ona państwem liczącym się w regionie.

Ponadto Ataturk mocno przyczynił się do emancypacji kobiet w Turcji, czym zaskarbił sobie ich szacunek i wdzięczność. Uważa się, że odpowiada on w dużej mierze za to, że w Turcji nie obowiązują bardzo radykalne zasady prawa, które jest ściśle zgodne z prawem islamskim. Pomimo iż zmarł w wieku zaledwie 57 lat, jest człowiekiem znanym każdemu Turkowi, a także wielu mieszkańcom innych krajów kontynentu europejskiego. Do dziś w całej Turcji podziwiać można wiele pomników, które go przedstawiają, a jednym z nich jest właśnie Statua Ataturka w Side.

Gdzie znajduje się Statua Ataturka?

Złota Statua Ataturka znajduje się w tureckiej o nazwie Side, w samym jej centrum. Z uwagi na to, pomnik jest niemal niemożliwy do przeoczenia. Samo Side położone jest zaś mniej więcej w połowie drogi między dwoma popularnymi kurortami tureckimi. Mowa tu oczywiście o Antalyi oraz o Alanyi. Dojazd z tych miejscowości zajmuje około godzinę.

Jak wygląda Statua Ataturka?

Statuę Ataturka naprawdę nie sposób przeoczyć. Uwagę zwraca już sam odcień pomnika, ponieważ jest on złoty. Ataturk był bardzo ważną postacią, dlatego trudno dziwić się temu, że wzniesiono mu pomnik kojarzący się jednoznacznie ze szlachetnym kruszcem. Na dodatek przedstawiono go w niezwykle dynamicznej pozie, na koniu. Dzięki temu Ataturk prezentuje się bardzo majestatycznie oraz dumnie. Statua posiada dosyć duże rozmiary, a usytuowanie jej w centrum miejscowości jest dowodem na to, jak ważną postacią dla dawnych i współczesnych Turków jest Ataturk.

Dlaczego warto zobaczyć Statuę Ataturka?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto na własne oczy ujrzeć Statuę Ataturka. Przede wszystkim warto to zrobić to ze względu na szacunek do samej Turcji. Statua Ataturka prezentuje się także atrakcyjnie, a więc jej obserwacja jest w stanie zaspokoić pewne posiadane przez każdego z nas potrzeby estetyczne. Warto wspomnieć też o otoczeniu samej figury. Centrum Side należy do zadbanych, a wiosną i latem nie brakuje tu radujących oczy bujną zielenią roślin.

Czytaj także:

Zwiedzanie malowniczego wodospadu Manavgat Şelalesi

Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) blisko Side – poznajmy ją

Poprzedni

Idyros – piękny szlak widokowy w Kemer

Akvaryum Bay – krótki poradnik dla turystów

Następny

Dodaj komentarz