Riwiera Turecka, TOP pytań i odpowiedzi

Tagi

Riwiera Turecka jest popularnym regionem turystycznym położonym w południowo-zachodniej Turcji wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się ona pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą oraz bogatą historią, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla miłośników słońca, kultury i przygód. Region ten jest także domem dla wielu starożytnych miast i archeologicznych stanowisk, w tym słynnego Antalyi i historycznego miasta Efes. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania na temat Riwiery Tureckiej.

Jakie miasta należą do Riwiery Tureckiej?

Riwiera Turecka to popularny region turystyczny rozciągający się na południowym wybrzeżu Turcji. Należy do niego wiele miast, ale kluczowe są popularne wśród turystów kurorty, które rokrocznie przyciągają w te strony miliony gości z całej Europy i świata. Do najbardziej znanych spośród tych ośrodków należą: Alanya, Antalya, Kemer i Fethiye.

Czy bezpiecznie jest na Riwierze Tureckiej?

Turcja to bardzo duży kraj, a co za tym idzie zagrożenia występujące w jednej jego części nie muszą wcale pojawiać się w innej. Dlatego nawet jeżeli słyszymy w mediach na przykład o trzęsieniach ziemi nawiedzających kraj nad Bosforem, czy o terroryzmie to możemy być spokojni, bo akurat Riwiera Turecka należy do najspokojniejszych części państwa; panuje tu komfortowa i sprzyjająca wypoczynkowi atmosfera.

Co lepsze Riwiera Turecka czy Turcja Egejska?

Zarówno Riwiera Turecka jak i Turcja Egejska, to nadmorskie części kraju nad Bosforem, które mają swoje wielkie atuty i na dużą skalę przyciągają turystów. Wśród licznych podobieństw, jakie między nimi występują, różnicą jest przede wszystkim położenie obu tych krain – Riwierę Turecką tworzy południowe wybrzeże kraju, a Turcję Egejską zachodnie (otwarte w stronę Grecji i tamtejszych wysp).

Gdzie najlepiej jechać na Riwierę Turecką?

Riwierę tworzą liczne, wspaniałe kurorty i tak naprawdę to, który jest najlepszy zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Na przykład miłośnicy dużych miast świetnie odnajdą się w stołecznej dla regionu Antalyi, ale są tu też rozliczne mniejsze ośrodki turystyczne, w których można spokojnie spędzić czas wakacji. Dla zapoznania się z najlepszymi miejscami polecamy ebook „Riwiera Turecka – przewodnik po najpiękniejszych plażach i kurortach”, który zawiera opis atrakcji i interesujące polecenia miejsc wypoczynku w najpiękniejszych ośrodkach Riwiery Tureckiej.  

Kiedy najlepiej jechać na Riwierę Turecką?

Jako region położony w klimacie śródziemnomorskim, Riwiera Turecka przez cały rok przyciąga miłośników plażowego wypoczynku i relaksu. Jednak zdecydowanie najlepsze warunki panują tu między majem a październikiem, gdy słońce jest stale obecne na nieboskłonie, a turyści mogą się cieszyć z temperatur sięgających często powyżej 30 stopni Celsjusza. Zatem idealny czas na odwiedzenie Riwiery to okres polskich wakacji, bo wtedy pogoda jest tu najlepsza.  

Która część Turcji jest najładniejsza?

Turcja ma bardzo wiele twarzy, bo też jest niezwykle obszernym, wielkim krajem. Jedną z jej najładniejszych oblicz jest bez wątpienia Riwiera Turecka, która kusi turystów na południowym wybrzeżu państwa, gdzie Morze Śródziemne wdziera się w ląd. Ten region to absolutnie wyjątkowy skarb natury i prawdziwy dar. Warto tu przybyć i zobaczyć widoki w niczym nieustępujące tym znanym z francuskiego Lazurowego Wybrzeża.   

Jak długo trwa lot do Turcji?

Lot ze stolicy Polski do największego miasta Turcji – Stambułu trwa 2 godziny i 40 minut. Natomiast lot z Warszawy do Antalyi, czyli stolicy i głównego kurortu Riwiery Tureckiej, trwa niewiele dłużej, bo dokładnie 3 godziny.

W którym miesiącu jest najtaniej pojechać do Turcji?

Najniższe ceny za pobyt (lot i hotel) na Riwierze Tureckiej są w styczniu (nawet półtora razy tańsze niż w szczycie letniego sezonu) jednak musimy się liczyć z tym, że wówczas jest tu najchłodniej (średnio 13 stopni na plusie w dzień), jak i występuje najwięcej opadów w skali roku. I choć dalej jest to wówczas bardzo atrakcyjny i piękny region to zauważalna jest różnica jakościowa względem lata, gdy jest dużo drożej. Z innej strony, wówczas Riwiera jest najspokojniejsza i można ją poznać z innej, mniej komercyjnej strony.   

Czy na wyjazd do Turcji potrzebny jest paszport?

Jeżeli jedziemy do Turcji na mniej niż trzy miesiące to wystarczy mieć przy sobie i okazać celnikom dowód osobisty. Istotne, aby dowód był ważny. Paszport jest wskazany do posiadania jako awaryjny dokument, na przykład na wypadek zagubienia dowodu osobistego.   

Na co trzeba uważać w Turcji?

Riwiera Turecka sprzyja tłumom, a w tych świetnie radzą sobie kieszonkowcy. Warto zatem uważać w najbardziej popularnych atrakcjach turystycznych, jak i na lokalnych bazarach czy rynkach. Poza tym pamiętajmy, że Turcja jest krajem muzułmańskim, a zatem przed wyjazdem powinniśmy poczytać o zasadach i obyczajach tam panujących, bo są w wielu kwestiach odmienne od tych do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Ważne jest by nie urazić miejscowych, tym samym narażając się na nieprzyjemności z ich strony.   

Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Turcji? / Ile kosztuje tydzień pobytu w Turcji?

Wszystko zależy od charakteru i czasu trwania naszej wizyty. Jeżeli jedziemy na pobyt all inclusive na Riwierę Turecką i zamierzamy korzystać bez ograniczeń z lokalnych atrakcji to bądźmy przygotowani nawet na wydanie do 5000 tysięcy złotych przez tydzień (na osobę). Natomiast jeżeli nasz wyjazd jest bardziej budżetowy może nam wystarczyć 2000 zł na osobę/tydzień.  

Ile euro można wwieźć do Turcji?

Jak podaje strona polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Turcji możesz przywieźć dowolną ilość środków płatniczych, ale sumy większe niż 5000 dolarów (ok. 4600 euro; ok. 20 tysięcy złotych) należy zgłosić przy wjeździe.

Co lepsze Alanya czy Side?

Zarówno Alanya, jak i Side to dwa popularne kurorty turystyczne na Riwierze Tureckiej, które mają dużo wspólnego, bo oba zanurzone są w historii i każde z nich oferuje wiele atrakcji w tym obszarze: nad Alanyą góruje ulokowana na wzgórzu imponująca twierdza Seldżuków ze słynną czerwoną wieżą, zabytkową stocznią i meczetem. Z kolei w Side czeka na nas piękne, zabytkowe stare miasto i liczne pozostałości po budowlach rzymskich. Wybór lepszej miejscowości jest więc kwestią subiektywnych wyborów, bo oba kurorty są do siebie w gruncie rzeczy bardzo podobne.    

Czy Antalya to to samo co Alanya?

Nie. Antalya to nieformalna stolica regionu Riwiery Tureckiej i zarazem bardzo duże, kilkumilionowe miasto. Z kolei Alanya to popularny kurort turystyczny na Riwierze, który leży w tej samej prowincji co Antalya (o tej właśnie nazwie), ale jest o wiele mniejszym miastem.

Gdzie są najładniejsze plaże w Turcji?

Najładniejsze plaże w Turcji to te ulokowane na Riwierze Tureckiej, a więc na południowym wybrzeżu kraju. Znajdziemy tu tak słynne kąpieliska jak przepiękna, piaszczysta plaża Kleopatry w Alanyi i wiele, wiele innych. Po opis najważniejszych z nich warto sięgnąć do praktycznego przewodnika turystycznego w formie ebooka „Riwiera Turecka – przewodnik po najpiękniejszych plażach i kurortach”.   

Gdzie w Turcji jest najładniejsza woda? / Która część Turcji ma najczystszą wodę?

Najładniejsza woda jest na Riwierze Tureckiej. Tam, przy wielu plażach spotkamy absolutnie krystaliczną, lazurową i czystą wodę, w której kąpiel to czysta przyjemność a doznania są po prostu  niezapomniane.   

Na co uważać na plaży w Turcji?

Na plaży w Turcji największym zagrożeniem są… upały. Dlatego bezwzględnie stosujmy kremy z filtrami i inne ochraniacze dla skóry. Nie oszczędzajmy również na parasolach na plaży i kryjmy się pod nimi przed żarem. Musimy bowiem wiedzieć, że słońce na Riwierze Tureckiej potrafi być naprawdę mocne, palące i warto mieć wobec niego pokorę.

Czy można pić alkohol na plaży w Turcji?

Picie alkoholu w miejscach publicznych nie jest na Riwierze Tureckiej zakazane, ale mimo to warto jest się wstrzymać ze spożywaniem napojów wyskokowych. Wynika to z faktu, że miejscowa kultura i religia nie najlepiej postrzegają alkohol, a tym bardziej manifestowanie się z jego używaniem w miejscach użytku społecznego, takich jak plaża.  

Poprzedni

Hotele Obagol – lista TOP rekomendowanych noclegów

Pogoda w Ankarze w ciągu roku – jakich temperatur się spodziewać?

Następny

Dodaj komentarz