Rafting w Antalyi: Kompletny przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Sporty wodne są bardzo popularne w regionie Antalya. Znajdziesz tu wiele opcji do wyboru jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych. Jedną z popularnych aktywności w Antalyi jest rafting. W prowincji Antalya jest wiele miejsc do uprawiania raftingu, zwłaszcza w gorące letnie dni. W tym artykule znajdziesz pomysły na miejsca, które są znane z raftingu w Antalyi, informacje o wycieczkach raftingowych i często zadawane pytania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rafting w Kanionie Saklıkent

Jeśli spędzasz wakacje w pobliżu Fethiye lub Kaş, najlepszym miejscem do uprawiania raftingu jest słynny kanion w Saklıkent. Kanion ten jest rajem dla miłośników przyrody i adrenaliny. Kanion ten znajduje się na terenie Parku Narodowego Saklıkent, w górach Taurus. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznych cudów natury znajdującym się w basenie Morza Śródziemnego. Park Narodowy Saklıkent jest podzielony pomiędzy dwie prowincje: Antalya i sąsiednią Muğla. Kanion Saklıkent na przestrzeni wieków wydrążyła rzeka Ešen. Ma on miejscami wysokość 300 metrów i jest długi na około 18 kilometrów. 

W Saklıkent dostępny jest rafting na małą skalę. Na tej rzece rafting odbywa się głównie na pływających oponach, co jest również nazywane tubingiem. Ponadwymiarowe opony są także nazywane „pączkami” lub „herbatnikami” ze względu na swój kształt. W raftingu, w nadmuchiwanej łodzi siedzi od 4 do 12 osób. Dodatkowo każda dostaje wiosło. W tubingu natomiast siedzisz sam na oponie i masz o dyspozycji podwójne wiosło. Ponieważ opony są mniejsze niż nadmuchiwane tratwy, częściej i szybciej obracają się one w wodzie. Park Narodowy Saklıkent Canyon oddalony jest od Fethiye o 46 km, natomiast od centrum Antalyi o około 200 km. Wycieczkę na rafting w Saklıkent  możesz kupić w całej prowincji Antalya i w regionie Kaş. Zwykle w połączeniu z raftingiem jest wycieczka „jeep safari” do starożytnych ruin, takich jak Xanthos, Patara i plaża Patara z opcjonalną kąpielą błotną w pobliżu Saklıkent.

Rafting na rzece Düden

Rafting na rzece Düden organizuje się pomiędzy wodospadami „Górny Düden” i „Dolny Düden” w Lara, Antalya. Łodzie wypływają z górnej części 50-metrowego wodospadu Düden i kończą spływ na klifach Antalii, zwanych również Karpuz Kaldıran, które są zabezpieczone metalowymi kratami. 4-kilometrowa trasa spływu na rzece Düden posiada kilka niebezpiecznych i wąskich miejsc. Szczególnie na końcu tej trasy potrzebna jest fachowa wiedza profesjonalnego przewodnika, aby można było zatrzymać łodzie przed metalowymi kratami i doprowadzić je do brzegu. Wycieczki raftingowe na rzece Düden można zarezerwować tylko z regionu wokół miasta Antalya, u lokalnych touroperatorów. 

Wodospad „Górny Düden” jest jednym z najlepszych terenów rekreacyjnych, który znajduje się tylko około 12 kilometrów na północny wschód od Antalyi. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek od upałów, gdzie możesz oddychać świeżym powietrzem, w otoczeniu zieleni. 

Rafting w Kanionie Köprülü

Köprülü Kanyon, znajduje się w dzielnicy Manavgat i jest on jednym z najbardziej popularnych miejsc raftingowych w Turcji. Nazwa kanionu „Köprü” oznacza „most” w języku tureckim, ponieważ znajdują się tu dwa oddzielne mosty. Köprülü Kanyon jest najdłuższym kanionem w Turcji. Rzeka rozciąga się na długości około 14 km długości. Kanion Köprülü znajduje się po północno-wschodniej stronie centrum miasta Antalya. Dojazd z centrum zajmuje około 1,5 godziny, w zależności od natężenia ruchu.

Köprülü jest największym ośrodkiem „whitewater rafting” w Turcji. Wycieczki raftingowe organizuje się we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych znajdujących się pomiędzy Kemer i Alanya. Rezerwacja wycieczek jest możliwa online, z transferem w obie strony z hotelu. Dodatkowo, wycieczki odbywają się przez cały rok, nawet w miesiącach zimowych. W zależności od organizatora, wycieczki raftingowe obejmują rafting na nadmuchiwanej łodzi, jeep safari, przystanek na zdjęcia w Eagles Canyon, zip-lining lub canyoning. Cały sprzęt potrzebny do spływu (m.in.: kamizelka ratunkowa, kask) dostarcza organizator wycieczki.Zwykle nadmuchiwane łodzie zabierają od 4 do 12 osób. Są one wykonane z bardzo wytrzymałej gumy i mają kilka niezależnych komór powietrznych. Jeśli jedna komora zostanie uszkodzona, ponton nie zatonie. Co ważne, woda w rzece jest bardzo zimna. Praktycznie nie nagrzewa się do temperatury wyższej niż maksymalnie 12 stopni Celsjusza, także podczas letnich upałów.

Rafting na rzece Alara (Alanya)

Rzeka Alara ma około 70 kilometrów długości i wpada do Morza Śródziemnego, w pobliżu nadmorskiego kurortu Okurcalar. Wiosną woda w rzece jest wystarczająco wysoka, aby uprawiać na niej rafting. Wąskie kaniony, czasami duże głazy, a także małe wodospady można pokonać tylko skacząc do basenów wodnych poniżej. Wycieczki te organizują lokalni touroperatorzy w zależności od poziomu wody na rzece. Jest to interesująca opcja raftingu jeśli spędzasz wakacje w nadmorskich kurortach w Alanyi, a także w Okurcalar. Jeśli rafting na rzece Alara nie jest możliwy, Park Narodowy Köprülü Canyon jest alternatywą przez cały rok.

Rafting w Antayi – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Gdzie mogę zarezerwować rafting w Antalyi?

Rezerwacja jest możliwa bezpośrednio u organizatora, w lokalnych biurach podróży, w hotelach oraz online, w zależności od wybranych opcji raftingu.

Czy rafting w Antalyi jest bezpieczny?

Rafting to ciekawa odmiana aktywności i alternatywa wakacji na plaży. W prowincji Antalya takie spływy organizowane są ze wszystkich nadmorskich kurortów pomiędzy Kemer a Alanya. Bardzo często z transferem z hotelu. Kanion Köprülü jest największym ośrodkiem „whitewater rafting” w Turcji. Co więcej, rafting jest tam możliwy przez cały rok. Rafting w Saklıkent jest dostępny w regionie wokół Kaş, turyści z Alanyi i okolic zwykle wybierają rafting na rzece Alara, a rafting na rzece Düden jest doskonałym wyborem jeśli przebywasz w Antalyi. Z odpowiednim sprzętem i profesjonalnym przewodnikiem, rafting w regionie Antalya jest uważany za bezpieczny.

Ile osób mieści się na łodziach raftingowych w Antalyi ?

Standardowa łódź to nadmuchiwany ponton, który pomieści od 4 do 12 osób. Ponton wykonany jest z najnowocześniejszych materiałów gumowych. Miłośnicy ekstremalnych spływów z pewnością otrzymają przypływ adrenaliny, podróżując po czystych górskich rzekach na pontonach lub kajakach. Aby sprawdzić swoje siły podczas raftingu, nie trzeba mieć doświadczenia. Przed spływem doświadczony instruktor opowiada o szczegółach trasy i zachowaniu bezpieczeństwa. Dowiesz się najważniejszych rzeczy o środkach bezpieczeństwa, prawidłowym używaniu sprzętu, zasadach wiosłowania, zachowaniu na wodzie i w wodzie w przypadku wypadnięcia z pontonu. Podczas raftingu pokonuje się przeszkody na rwącej rzece. Momentami należy zachować tzw. „zimną krew”. 

Jak należy się ubrać na spływ?

Zalecamy, abyś ubrał się w sposób, który jest dla Ciebie wygodny. Koszulki i szorty są wystarczające. Specjalistyczne buty do raftingu możesz kupić z wyprzedzeniem lub możesz użyć zwykłych trampek. Nie zapomnij o kapeluszu, kremie przeciwsłonecznym, wodzie do picia, stroju kąpielowym, ręcznikach i dodatkowej zmianie ubrania.

Co wchodzi w skład ceny za spływ?

Standardowo wycieczki zawierają w swojej cenie transfer w obie strony z hotelu, wyżywienie, rafting oraz dodatkowy program (jeśli jest to złożona wycieczka). 

  • Transfer – Większość wycieczek raftingowych w Antalyi obejmuje transfery z hotelu do centrum raftingowego i z powrotem do hotelu.
  • Sprzęt i odzież ochronna – Sprzęt bezpieczeństwa, taki jak kamizelki ratunkowe, kaski i wiosła są zapewniają operatorzy.
  • Wyżywienie – Wycieczki raftingowe w Antalyi zwykle mają mały lunch wliczony w cenę. W zależności od dostawcy, napoje są również zawarte w pakiecie all inclusive.
  • Zdjęcia pamiątkowe z raftingu – Trudno jest robić zdjęcia czy nagrywać spływ. Jeśli jednak chcesz spróbować to musisz go dobrze zabezpieczyć, żeby Ci nie wypadł podczas wywrotki. Organizatorzy raftingu mają własnych fotografów, którzy robią uczestnikom pamiątkowe zdjęcia i nagrywają spływ. Można je kupić po spływie na pamiątkę. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

TOP 20 najlepszych plaż w Antalya w Turcji

Zielony Kanion w Manavgat: rejsy, dostęp i porady

Następny

Dodaj komentarz