Przewodnik po Termessos, zwiedzanie i atrakcje

Tagi , , , , , ,

Termessos to bardzo dobrze zachowane starożytne miasto w Turcji, położone 17 km na północny zachód od Antalyi, na terenie Parku Narodowego Mount Güllük-Termessos. Miasto zbudowano w 1050 m n.p.m. i rozciąga się na dość rozległym obszarze. Jest to jedna z najlepiej zachowanych dawnych osad w Turcji. Termessos to doskonałe miejsce do poznania historii Turcji. W poniższym przewodniku zebraliśmy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed odwiedzeniem starożytnego miasta Termessos w Antalyi. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Termessos Antalya – historia

Nie jest znana dokładna data założenia tego starożytnego miasta. W źródłach historycznych wzmianka o mieście Termessos pojawia się dopiero około 334 roku p.n.e., kiedy to Aleksander Wielki postanowił podbić ten teren ze względu na jego strategicznie położenie wysoko w górach. Dzięki skuteczniej obronie mieszkańców, Aleksander Wielki nie zdobył tego miasta podczas swojej wyprawy na Azję. Mieszkańcy Termessos żyli spokojnie i w dobrobycie w okresie hellenistycznym i rzymskim. Miasto należało do rzymskiej prowincji Pamfilii. Termessos zostało ostatecznie opuszczone w V wieku. Ruiny wskazują na uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi, dlatego też można przypuszczać, że trzęsienie ziemi skłoniło mieszkańców do opuszczenia miasta. Ze względu na swoje bogactwo przyrodnicze i historyczne, miejsce to zostało wcielone do parku narodowego.

Termessos Antalya – miejsce wciąż w pełni nieodkryte

Na początku XIX wieku do Termessos dotarli pierwsi podróżnicy. Wśród nich znaleźli się T. Spratt oraz E. Forbes, którzy swoje odkrycia opisali w książce pt.:Travels in Lycia, wydanej w 1847 r. Zaskakujące jest to, że tak wyjątkowe i tajemnicze miasto nie zachęciło współczesnych archeologów do przeprowadzenia dokładnych badań i wykopalisk. 

Termessos atrakcje 

Miasto Termessos leży na terenie Parku Narodowego Mount Güllük-Termessos. Na jego terenie żyje wiele zagrożonych zwierząt i rośnie wiele rzadkich roślin. W pobliżu wejścia do Parku Narodowego znajduje się małe muzeum, w którym eksponowane są zwierzęta i rośliny występujące na terenie tego parku. Starożytne miasto Termessos ukryte jest wśród pięknej, dzikiej roślinności i lasów sosnowych. Aleksander Wielki nazwał je kiedyś „Orlim gniazdem”, ponieważ było trudno dostępne. Wśród pozostałych ruin znajdują się m.in.: mury miejskie, łuk triumfalny Hadriana, teatr, gimnazjon, agora oraz heroon (grób herosa). Na parkingu przed wejściem do parku można znaleźć ogólny plan tego starożytnego miasta. Tam znajdują się również toalety. Z parkingu, poprowadzona jest dość kręta, skalna ścieżka pod górę do Dolnych Murów Miejskich.

Nekropolia w Termessos

W starożytnym mieście Termessos znajduje się wiele świątyń i dwa sporej wielkości obszary pochówków (tzw. nekropolia) z dużą liczbą grobowców i sarkofagów. W Muzeum w Antalyi znajduje się specjalna sala eksponująca sarkofagi znalezione w Termessos.

Grobowiec Alcetasa

W górnej nekropolii jeden z większych grobowców należy do Alcetasa, który był jednym z głównych dowódców Aleksandra Wielkiego. Zamierzał on przejąć kontrolę nad Termessos po śmierci Aleksandra. Śmierć Aleksandra Wielkiego spowodowała konflikt pomiędzy Antygonosem i Alcetasem, dwoma jego najważniejszymi dowódcami. Alcetasa pokonał Antigonos. Jednak mieszkańcy Termessos stanęli w obronie Alcetasa i z tego powodu miasto zostało ponownie oblężone. Obrońcy Alcetasa wybudowali ku jego pamięci pomnik, na którym przedstawiony jest na koniu podczas walki.

Starożytny teatr

Teatr ten ma 4,200 miejsc i wykazuje cechy teatru rzymskiego. Leży na wschód od górnej agory miasta. Teatr jest jednym z najwyżej położonych miejsc w Termessos, dzięki czemu gwarantuje malownicze widoki na okolicę. W w II wieku n.e., okresie rzymskim, teatr został nieco zmodyfikowany. 

Odeon

Podobnie jak w innych starożytnych miastach, około 100 metrów od teatru znajdował się odeon. Budynek ten, swoim kształtem przypomina mały teatr i pochodzi z I wieku p.n.e. Jest dobrze zachowany we wszystkich swoich częściach i pokazuje wysokiej jakości konstrukcję z ciętego kamienia. Budynek ten pełnił także funkcję buleuterionu, czyli miejsca spotkań rady miasta. 

Świątynie

Na terenie starożytnego miasta Termessos udało się znaleźć pozostałości 6 świątyń, z których 5 znajduje się w pobliżu górnej agory i odeonu. Jedna z nich to świątynia Hadriana przy wejściu na teren miasta. Kolejną z ważnych budowli jest świątynia Artemidy. Zarówno świątynia jak i znajdujący się w jej wnętrzu posąg Artemidy powstały na końcu II wieku n.e. 

Zwiedzanie starożytnego miasta Termessos

Starożytne miasto można zwiedzać w godzinach 10:00 – 16:00 w sezonie letnim oraz w godzinach 08:30 – 17:30 w sezonie zimowym. Budki z biletami zamykane są na godzinę przed zamknięciem. Bilety do starożytnego miasta Termessos można kupić na miejscu. Opłata wynosi około 8 TL. W tej kwocie zawarty jest wstęp na teren Parku Narodowego Mount Güllük-Termessos, do ruin oraz do Muzeum Flory i Fauny. Jeśli posiadasz Museum Pass, możesz bezpłatnie odwiedzić to historyczne starożytne miasto. 

W sezonie wakacyjnym pomimo, że jest to miejsce mało popularne to warto zaplanować zwiedzanie w godzinach porannych. Dojście do miasta szczególnie latem, może być nieco trudne przez panujące tu upały.

Jak dojechać do Termessos z Antalyi?

  • Samochodem – Starożytne miasto Termessos znajduje się 37 km od Antalya, przy drodze E87 – Antalya-Korkuteli. Dojazd samochodem z Antalya do parkingu zajmuje około 45 minut. Warto wynająć samochód, aby spokojnie dojechać to tego wyjątkowego miejsca.
  • Minibusem – Bezpośrednio do wejścia na teren Termessos nie dojedziesz za pomocą transportu publicznego. Wybierając minibus musisz być przygotowany na dłuższy spacer pod górę. Drogę o długości 8,5 km można pokonać pieszo, jednak jeśli masz problemy z chodzeniem to lepiej rozważ tę wyprawę. Podróż minibusem z Antalya trwa około 30-40 minut. Poza miesiącami letnimi, trzeba będzie wędrować pieszo do parkingu przy wejściu głównym. Ewentualnie z miejsca, gdzie zatrzymuje się minibus możesz zamówić taksówkę i dalej iść pieszo. Duża butelka wody, wygodne obuwie, drobne przekąski i krem ochronny są niezbędne podczas zwiedzania tego miasta.
  • Taxi – Wynajęcie taksówki jest świetną alternatywą dla samodzielnej jazdy. Łatwo jest zorganizować podróż taxi z Antalyi. Ceny oczywiście będą się różnić, ale jeśli dobrze wynegocjujesz cenę, powinno to kosztować około 150-300 TLR.

TOP 3 najlepsze hotele w pobliżu Termessos

Pobliskie miasto Antalya jest najlepszym miejscem, aby odwiedzić Termessos. Warto zarezerwować nocleg bliżej wybrzeża, aby mieć niesamowite widoki i zachody słońca nad morzem. 

Konaklar bölgesinde Denize Yakın Lüks Dublex Daire

Konaklar bölgesinde Denize Yakın Lüks Dublex Daire leży w miejscowości Antalya. W apartamencie do dyspozycji Gości są trzy przestronne sypialnie, kuchnia ze standardowym wyposażeniem oraz cztery łazienki, w tym jedna z wanną spa. Wyposażenie obejmuje również, pralkę, telewizor oraz klimatyzację. Konaklar bölgesinde Denize Yakın Lüks Dublex Daire posiada także słoneczny taras, prywatny basen, ogród oraz prywatny parking dla Gości. 

Comfort Rooms and Suites

Comfort Rooms and Suites oferuje komfortowe noclegi w miejscowości Döşemealtı. Każda z dostępnych opcji zakwaterowania posiada klimatyzację, telewizor oraz lodówkę. Do dyspozycji Gości Comfort Rooms and Suites jest również prywatna łazienka z prysznicem.

Superb Villa with Pool Hamam and Sauna

Superb Villa with Pool Hamam and Sauna to elegancka willa usytuowana w miejscowości Antalya.  W tym klimatyzowanym budynku dostępnych jest dla Gości pięć sypialni, kuchnia z doskonałym wyposażeniem, w tym zmywarką, mikrofalówką, lodówką, piekarnikiem oraz łazienka z pralką. Na miejscu zapewniono także świeże ręczniki, pościel, patio oraz bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. Superb Villa with Pool Hamam and Sauna w Antalya dysponuje także odkrytym basenem, z którego można korzystać szczególnie podczas upalnego lata. 

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Wakacje w Kemer – malowniczym miasteczku Riwiery Tureckiej

Wakacje w Alanya czy Antalya? – który kurort wybrać?

Następny

Dodaj komentarz