Przewodnik po targu Manavgat w Antalyi: dostęp, recenzje i porady

, Tagi , , , , , ,

Bazar Manavgat jest jednym z największych targów na świeżym powietrzu w regionie Antalya. Jest to także niezwykle popularne miejsce wśród turystów, którzy chcą poznać życie codzienne i kulturalne mieszkańców. Kupisz tu różnorodne produkty, począwszy od odzieży po dywany i pamiątki z Turcji. To idealne miejsce na zakupy podczas wakacji w regionie Antalya. W tym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje, ułatwiające dotarcie i zwiedzanie Bazaru Manavgat

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Manavgat 

Miasto Manavgat zostało założone w epoce Seldżuków w 1329 roku. W 1472 roku miasto stało się częścią Imperium Osmańskiego. W XX wieku zostało włączone w granice okręgu Konya. Jest idealnym miejscem na wakacje w regionie Antalya. Znajduje się on około 70 km od centrum Antalyi. Rzeka Manavgat od wielu lat jest jedną z ważniejszych szklaków wodnych w basenie Morza Śródziemnego. Przepływa ona przez środek miasta, a następnie wpływa do Morza Śródziemnego.

Bazar w Manavgat – co warto wiedzieć?

Bazar Manavgat składa się z krytego bazaru, który można odwiedzić w każdy dzień tygodnia w centrum miasta (ul. A. Pazarcı,1004. Sk. No:7,07600 Manavgat) oraz z lokalnego targu, który jest rozstawiany na bocznych uliczkach. Lokalny targ zajmuje dość duży obszar i zakupy można tu zrobić tylko w poniedziałki i czwartki. Te dwa obszary oferują wszystkie rodzaje produktów.

Pod zadaszonym targiem znajdziesz m.in.: wszelkiego rodzaju materiały, skóry, biżuterię, odzież, pamiątki, ręcznie tkane dywany i dywaniki, a także najbardziej wyjątkowe przyprawy stosowane w tureckiej kuchni. Możesz go odwiedzić każdego dnia. Znajduje się on w centrum miasta Manavgat. Chociaż targ ten jest bardzo ciekawy na codzienne zakupy to większość turystów czeka na rozstawienie drugiego Bazaru Manavgat. Bazar Manavgat jest ulubionym miejscem zakupów nie tylko dla turystów, ale oczywiście i dla mieszkańców, którzy chętnie kupują tutaj świeże warzywa. Na bazarze możesz kupić dobrej jakości produkty i przedmioty w atrakcyjnych cenach. Możesz tu znaleźć także imitacje markowych produktów, pamiątki i rękodzieło. Turyści, przychodząc na ten targ, zawsze znajdują coś interesującego siebie. Jeśli jesteś miłośnikiem orientalnych smaków warto zaopatrzyć się na przykład w: słynny sos z granatów, aromatyczne przyprawy, różne mieszanki tureckiej herbaty oraz naturalne oliwy z oliwek.

Bazar jest dość duży w porównaniu do targu w Side. Dzięki dość małej odległości mieszkańcy Side i turyści spędzający wakacje w tym wakacyjnym kurorcie chętnie przyjeżdżają tu na zakupy. Jest tu znacznie większa różnorodność towarów niż na bazarze w Side. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma targami jest to, że targ w Manavgat jest prawie trzykrotnie większy niż targ w Side. Dodatkowo, odwiedzenie tego rynku znajduje się w planie wielu wycieczek organizowanych w Side i w regionie Antalya.

Lokalny targ w Manavgat

Słynny lokalny bazar na świeżym powietrzu jest rozstawiany tylko w poniedziałki i czwartki. W te dwa dni Manavgat jest oblegany przez turystów. Jeśli chcesz spokojnie zrobić zakupy bez tłumów to musisz wybrać się tam dość wcześnie.Targ pod gołym niebem w tym mieście jest jednym z największych w regionie. Stały bazar pod dachem w centrum miasta odbywa się codziennie. Sprzedawane są tu skóry, biżuteria, ubrania, pamiątki, przyprawy, ręcznie tkane dywany i wiele innych.W każdy poniedziałek i czwartek w bocznych uliczkach w sąsiedztwie zadaszonego targu rozstawiany jest dodatkowy targ, który podzielony jest na dwie strefy. W jednym znajdziecie głównie ubrania i produkty tekstylne. Możesz tu znaleźć wiele imitacji znanych marek. W drugiej części rolnicy sprzedają swoje regionalne produkty. W tej części kupisz doskonałe owoce i warzywa.

Lokalny targ jest podzielony na dwie sekcje:

  • W pierwszej części zadaszonej na Bazarze kupisz głównie ubrania. Możesz kupić tu wiele towarów, takich jak tureckie tekstylia, torby, dywany, ubrania i różne akcesoria. Podobnie jak na wielu innych turystycznych rynkach, tak i tutaj możesz znaleźć wiele straganów sprzedających imitacje znanych marek, w tym odzieży sportowej, obuwia i toreb.
  • Druga część to „targ pod chmurką”, gdzie kupisz przede wszystkim warzywa i owoce. Tutaj, dwa razy w tygodniu rolnicy z Manavgat i z okolicy sprzedają swoje własne świeże produkty. Jeśli jesteś zainteresowany ekologicznymi, lokalnymi produktami to jest to miejsce idealne na zakupy. Znajdziesz tu wiele produktów spożywczych takich jak: kurczaki, jajka, zieleninę, nabiał, przyprawy i sery. Nawet jeśli jesteś na targu tylko po to, aby poobserwować to z pewnością skusisz się na sezonowe owoce w bardzo atrakcyjnych cenach! Takie owoce i warzywa smakują znacznie lepiej niż te kupowane w sklepach czy marketach. Poza tym w Polsce nie kupisz tak smacznych oliwek czy soczystych pomidorów.

Po zwiedzaniu i zakupach warto zatrzymać się tu jeszcze na chwilę, aby zjeść smaczny posiłek. W tej okolicy bazaru, w centrum, znajduje się wiele dobrych kawiarni i restauracji, które serwują lokalne, tureckie dania. 

Bazar w Manavgat – wejście, bilety i wycieczki po okolicy

  • Wejście: Bazar znajduje się centrum miasta Manavgat przy ul. A. Pazarcı,1004. Sk. No:7,07600. Możesz go zwiedzać w każdy dzień tygodnia. Lokalny targ rozstawiany jest w poniedziałki i czwartki. Oferuje on produkty spożywcze, które możesz zakupić u sprzedawców handlujących na bocznych uliczkach w pobliżu głównego bazaru.
  • Wycieczki: Lokalne agencje turystyczne w okolicy oferują codzienne wycieczki z kurortów wakacyjnych pomiędzy Antalyą a Alanyą do Bazaru. W zależności od rodzaju wycieczki i jej planu zwiedzania, możesz również zobaczyć wodospad Manavgat i inne atrakcje, takie jak na przykład stare miasto w Side. Są również wycieczki, które zabierają turystów tylko na bazar i z powrotem.
  • Atrakcje w pobliżu: Podczas zwiedzania bazaru i miasta warto wybrać się nad wodospad Manavgat, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadów w Turcji. Nie powinieneś przegapić tej atrakcji podczas zwiedzania Manavgat.

Jak dojechać na Bazar?

  • Samochodem: Manavgat znajduje się przy drodze numer D400, która łączy wszystkie miasta w prowincji Antalya. Jeśli chcesz zwiedzić Manavgat i okolicę to warto rozważyć wynajęcie samochodu. Jest to niezwykle wygodna opcja dojazdu do najciekawszych atrakcji. 
  • Minibusem (Dolmuş): Na Bazar możesz bez problemu dojechać minibusem (dolmuş) z Side, Evrenseki, Kumköy, Colakli oraz Titreyengöl. Warto zapytać w recepcji swojego hotelu, którym dolmuşem najlepiej jechać i jak wygląda rozkład jazdy. Po dojechaniu do Manavgat, zaraz za mostem, po około 100 metrach zaczyna się kryty bazar w Manavgat.
  • Wycieczki: Na Bazar kursują także autobusy z wycieczkami, które organizowane są przez lokalnych touroperatorów z nadmorskich kurortów w Antalyi (Lara), Belek oraz Alanyi. W zależności od planu wycieczki, możesz zobaczyć wodospad Manavgat, stare miasto w miejscowości Side oraz teatr w Aspendos.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

15 najlepszych tureckich deserów i słodyczy do spróbowania w Turcji

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Turcji

Następny

Dodaj komentarz