Przewodnik po plaży Olympos w Antalyi: dostęp, atrakcje i porady

, Tagi , , , ,

Plaża Olympos w Antalyi leży pośrodku założonego w 1972 roku Parku Narodowego Olympos Beydaglari. Park ten zapewnia atrakcje zarówno na plaży, jak i na morzu oraz miejsca do biwakowania i piknikowania. Ta kamienista plaża jest jednym z nielicznych miejsc, w którym na świat przychodzą żółwie morskie z gatunku caretta. To dzięki temu staje się celem odwiedzin przez ekoturystów, a także zawdzięcza swój chroniony charakter. Wszystko to sprawia, że w pobliżu nie znajdziemy żadnych wyższych budynków. W okolicy napotkać możemy jedynie prowadzone przez rodziny małe pensjonaty lub niewielkie drewniane domki na drzewach. Wybierając jakieś z tych miejsc jako bazę noclegową, mamy w pobliżu tereny umożliwiające kanioning, wspinaczkę, a także aktywności związane z morzem. Nie są tu dostępne przebieralnie, prysznice, parasole, ale skorzystać możemy z jednej ze znajdujących się tutaj restauracji.

Nazwa plaży pochodzi od ruin starożytnego miasta znajdujących się na jej południowym krańcu, a ta z kolei wzięła się od pobliskiej góry. Prawdopodobnie ze względu na fakt, że gór o takiej nazwie w Grecji i Turcji jest około dwudziestu, jej dzisiejsza nazwa to Tahtali Dagi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co można robić na plaży Olympos?

Oprócz obserwowania żółwi morskich z gatunku caretta podczas składania jaj oraz możliwości skorzystania z kąpieli w wodzie możemy odwiedzić jedną z restauracji. Wzdłuż kilometrowej plaży napotkamy kilka różnych serwujących dania, w skład których wchodzą  warzywa hodowane w ich własnych ogródkach. Jeżeli mamy akurat ochotę na świeże małże lub napoje orzeźwiające bez problemu zakupimy je u plażowych sprzedawców. Znajdziemy tu także kawiarnie oraz bary, co w połączeniu z ogniskami palonymi przy brzegu zapewni również interesujące życie nocne.

W ofercie lokalnych pensjonatów dostępne są również rozrywki takie jak joga, wspinaczka, paralotniarstwo, skoki na bungee, nurkowanie i kolarstwo górskie. Pomimo że przed wiekami miejsce to uchodziło za twierdzę piratów i było omijane, zaczęło zyskiwać na popularności po umiejscowieniu tu akcji filmów takich jak “Ulysses” czy “Jazon i Argonauci”. W dzisiejszych czasach wielu turystów odwiedza je głównie po to, by zwiedzić ruiny starożytnego miasta znajdujące się na południu plaży.

Ruiny starożytnego miasta Olympos

Starożytne Olympos było jednym z najważniejszych miast federacji likijskiej, ale o jego założeniu i początkowych dziejach nie wiemy zbyt wiele. O jego ważności świadczył fakt posiadania maksymalnej liczby trzech głosów w ramach tej federacji. Rozpoczęta w 78 roku p.n.e. kampania Rzymian przeciw Zanicetesowi, który jako jeden z piratów uczynił z Olympos stolicę prowincji, zakończyła się jego samospaleniem po zapędzeniu w pułapkę. Prawdopodobnym miejscem, gdzie do tego doszło, są ruiny akropolu. Przez ponad kolejne dwa wieki Olympos rozkwitało pod rzymskim panowaniem. W 129 roku po wizycie cesarza Hadriana zmieniono jego nazwę na Hadrianopolis.

W kolejnym wieku przez działalność piratów znacznie podupadło, a jego port doczekał fortyfikacji w końcowym okresie Cesarstwa Bizantyjskiego. Po zdobyciu tych regionów przez Osmanów opuszczono je całkowicie. Obecnie ruiny tego miasta leżą wzdłuż rzeki, której bieg kończy się w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się port. Dokładne zwiedzanie utrudnia fakt, że wiele z budowli zarosło przez wieki krzakami i drzewami. Wśród zrujnowanych budowli odszukać możemy akropol, łaźnie oraz portal prowadzący do świątyni poświęconej najprawdopodobniej Hefajstosowi uchodzący za najciekawszy zabytek Olympos.

Pobliskie atrakcje

Powodem, dla którego Hefajstos był patronem miasta, są pobliskie wiecznie płonące ognie, które można podziwiać na jednym ze wzgórz wznoszących się nad miastem. Nazywane są Chimerą tak jak potwór z mitologii greckiej, który zionął ogniem. Nie jest ich w stanie ugasić ani polewanie wodą, ani zasypywanie piaskiem. Miejsce to było opisywane już przez Homera w “Iliadzie”. Ze względu na godzinną wędrówkę, którą trzeba odbyć z plaży, by to podziwiać o zmierzchu, należy zaplanować nocleg w okolicy. Jedną z atrakcji turystycznych w pobliżu jest również kolejka linowa. Podczas 10-minutowej przejażdżki pokonujemy jej 4359-metrową trasę prowadzącą z plaży Kemer na szczyt Tahtali Dagi, która jest jedną z najdłuższych tego typu na świecie.

Dostępne są również przejazdy o wschodzie lub zachodzie słońca albo przy pełni księżyca. Wschód słońca można podziwiać przy gorącym napoju i cieście, natomiast przejażdżka przy zachodzie obejmuje też kolację z muzyką na żywo. Kolejną popularną atrakcją w okolicy jest kanion Koprulu, będący gratką dla fanów raftingu. Mamy tu również możliwość jazdy konnej, wzięcia udziału w safari lub biwakowania. Podczas trekkingu można zapoznać się z historią i naturą regionu. Widok kamiennych mostów, którym kanion zawdzięcza swą nazwę, z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Dodatkowo przez plażę Olympos przebiega też droga licyjska. Jej łączna długość 540 kilometrów umiejscawia ją w pierwszej dziesiątce najdłuższych szlaków pieszych.

Jak dostać się na plażę Olympos?

Jeżeli chcemy dostać się na plażę Olympos transportem publicznym najlepiej skorzystać z autobusu lub busików odjeżdżających z dworca autobusowego w Antalyi w kierunku Kumluca-Fethiy. Przystankiem docelowym jest stacja Olympos. W przypadku gdy rozpoczynamy podróż z lotniska w Antalyi dostępne są autobusy wahadłowe na plaże Olympos. Ze względu na darmowy parking dostępny przy plaży dobrym pomysłem może też być przybycie na niego wynajętym samochodem. Ponieważ plaża Olympos zlokalizowania jest w obrębie ruin starożytnego miasta Olympos. Aby dostać się na plażę, konieczne jest zakupienie biletu do antycznego miasta. Z opłaty zwolnieni są posiadacze karty muzealnej. Godziny otwarcia w dniach od kwietnia do października są od 8:00 do 21:00. Natomiast w pozostałej części roku od 8:30 do 17:30.

Poprzedni

Herbata turecka – rytuał, o którym nie wszyscy wiedzą

Najlepsze muzea w Antalya i okolicy

Następny

Dodaj komentarz